Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: Pjoter »

A, czyli na stałe wypoziomowales? W sumie też dobre rozwiazanie
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Według SCREWS_TILT_CALCULATE ustawiłem na 1 minutę różnicy na gołym stole, bo potem blachy to różnie fałszują i w tej pozycji zatrzymałem - zobaczymy, czy to zadziała.

Dzisiaj wymieniłem chłodzenie PSU z CFM-6015V-130-213-20 (17CFM) na Sunona HA60151v4-1000u-a99 (13CFM), mam nadzieję, że wystarczy.

Na drugi ogień poszły silniki krokowe, X/Y zamienione na LDO-42STH48-2004MAC, a ekstruder na LDO-42 STH25-1404MAC - wszystko .9 Ale te silniki są głośne :D Jak się nie odwrócę, to nie zgadnę, która drukarka drukuje. Można było iść w moonsa :/
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Takie obrazkowe podsumowanie i jedna ciekawostka na koniec. Nowe stepperki od LDO:
IMG_0563.jpg
Nowy wentylator do PSU:
IMG_0564.jpg
I na koniec szybki test. Ten sam projekt, bez Input Shapera, tylko PA. Trzy wydruki wykonane z tego samego pliku:
IMG_0566.jpg
Elhape
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Projekt powoli zbliża się do końca. Na dzisiaj postawiłem sobie za cel podpięcie akcelerometru ADXL345. Mechanicznie robota już skończona (choć cały czas myślę o .9 na Z), więc pozostaje oprogramowanie i testy. Z testów zrobione PA dla PLA, pozostaje akcelerometr - prawdę o robocie ci powie :) Cóż, najważniejsze założenie - ma być nie tylko funkcjonalnie, ale i elegancko. Co do montażu, to wyjścia są dwa:

1. Na stałe
2. Do podłączania w razie potrzeby

W przypadku exEndera musiałbym na stałe podłączyć dwa akcelerometry - jeden na stole, dla osi Y, a drugi na karetce dla osi X. Pomijając sprawy programowe, rozwiązanie takie nie ma w sobie nic z elegancji. Poza tym rezonans testuje się raz na długi czas, więc pozostaje bramka numer dwa. W takim razie kwestia mocowania. W Voronie używam bardzo wygodnego klipsu na hotend, projekt tutaj:

https://www.thingiverse.com/thing:4897289

Wyliczyć długość kabli, oplot i wtyczka JST XH 2.54 6 pin na koniec, wyszło pięknie:
IMG_0568.jpg
Teraz projekt mocowania gniazda (w załączniku), szybki wydruk w kolorze akcentu:
IMG_0577_resize.jpg
Mocowanie musi być umieszczone jak najbliżej środka drukarki, tak żeby było blisko i do X i do Y:
IMG_0578_resize.jpg
Zostało już tylko zarobienie wtyczki dla Raspberry (standard goldpin 2.54) i spięcie całości. Zastanawiałem się chwilę nad tym, jak mocować akcelerometr do stołu. Jeżeli coś wydrukuję, to popłynie mi przy 100C, albo przynajmniej mi się odkształci. Znalazłem jakiegoś V6, rozkręciłem i przymocowałem do stołu. Waga to kilka gram, więc tyle mogę poświęcić. Zamontowany akcelerometr wygląda tak:
IMG_0579_resize.jpg
Uf, jak ja lubię zarabiać kable. Było miło, a teraz przyszła pora na chwilę prawdy. Czy wprowadzone modyfikacje cokolwiek dały? Zamykam oczy i odpalam test (żeby nie było, dodałem dla wygody odpowiednie pozycje w menu :) ) :
IMG_0580_resize.jpg
Wyniki dla poszczególnych osi:
ender_shaper_calibrate_x.png
ender_shaper_calibrate_y.png
JEST! Udało się, przy poprzedniej konfiguracji maksymalne (sensowne) wartości jakie udało mi się wyciągnąć to okolice 4500. Teraz ustawienie jest następujące:

[input_shaper]
shaper_freq_x: 57.8
shaper_type_x: mzv
shaper_freq_y: 50.6
shaper_type_y: mzv

Ostatecznie akceleracja ustawiona na poziomie 7500! To szybciej niż w moim Voronie 2.4. Dziękuję, kurtyna :D
Załączniki
jst.stl
(429.57 KiB) Pobrany 69 razy
adambrejniak, Berg
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Ale to nie koniec! Teraz, gdy podstawy zostały zbudowane, pora na naprawę stworzonych własnoręcznie problemów, których na etapie projektowania nie było widać :)

1. Oś Y przy ruchu w określonym zakresie prędkości wpadała w wibrację. Rozebrałem wszystko z nią związane - do ostatniej śrubki. Nic nie było luźne, wszystko idealnie dokręcone. Skręciłem i nadal w zakresach 30-40 mm/s oraz 90-110mm/s był wyraźny brzęk. Krew mnie przez dwa dni zalewała. Coś jak luźna nakrętka. Rozebrałem stepper. Wymieniłem na 2209 (był 2208). Rozkręciłem napinacz, wymieniłem zębatkę w idlerze na dwa łożyska. Wymieniłem łożyska. Złożyłem. NADAL. Nosz mać jedna. Nie poddam się. W końcu znalazłem.

Jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem w enderze, dawno temu, było dokręcenie śrub mocujących stół za pomocą nakrętek. W ten sposób śruby te były w 100% stabilne. Potem idzie sprężyna i podstawa mocująca stół do wózka, a poniżej nakrętka. Wygląda to tak:
snap518.jpg
W końcu znalazłem winowajcę. Otwór w podstawie stołu, przez który przechodzą śruby M4 ma średnicę większą o około 0.15mm od samej śruby. W przypadku ruchów o określonej amplitudzie śruba uderza o stół i wytwarza dźwięk podobny do luźnej nakrętki.
snap519.jpg
Rozwiązanie: Otwór w podstawie stołu zalałem gumą w płynie (maskfix od humbrola, gumowa substancja maskująca: używana do zakrywania miejsc, których nie chcemy pomalować, używana w modelarstwie, oparta o amoniaku). W to poszła śruba. Alternatywą było owinięcie M4 taśmą izolacyjną lub teflonem. Inne rozwiązanie - rozwiercić otwory na M5 i na śruby M4 dać osłonki gumowe, np. z rurek termokurczliwych. Efekt: cisza.
Abys, morf
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 5
Posty: 1419
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: cyfron »

sobal pisze:Modyfikacja na dzisiaj. Leżący poziomo zasilacz dobrze wkomponowuje się w całość wyglądu nowej drukarki. Niestety, otwory wentylacyjne są od góry, co sprawia, że do środka, poza kawałkami filamentu, może też trafić np. śrubka. Niezbyt optymistyczna wizja:
IMG_0546.jpg
Zaprojektowałem na szybko kratkę, wydruk z ASA, jako 0 warstw góra i dół, wypełnienie 20%, 3 warstwy:
IMG_0545.jpg
Teraz tylko przykleić na kropelkę:
IMG_0547.jpg
Nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Po pierwsze gęsta kratka sporo ogranicza przepływ powietrza, po drugie z czasem skutecznie zabije się kurzem i będzie jeszcze gorzej.
Taki tunel moim zdaniem sprawdzi się lepiej: https://www.thingiverse.com/thing:4631303
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Zanim wrzucę większy update o postępie prac, ważna notatka: jeżeli chcemy żeby było cicho, wyłączamy StealthChop. Zastanawiałem się skąd te rezonansy na różnych osiach, a tu taka prosta odpowiedź.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Wczoraj w ręce wpadły mi TMC2209 w wersji BTT v3.2. Jako, że nigdy nie robiłem u siebie konfiguracji sensorless homing i jakoś do tematu podchodziłem jak pies do jeża, to przyszła chyba pora, bym sprawdził z czym to się je. Po pierwsze wymiana. Do tej pory na SKR 1.4 były same TMC2208 UART. Wymieniam tylko steppery dla X oraz Y, bo homing na z, z tego co czytałem i łatwo wywnioskować, jest po prostu niebezpieczny i szkodliwy ;) Tak dla PEI, jak i głowicy.

Po pierwsze, obowiązkowa lektura:

https://www.klipper3d.org/TMC_Drivers.html

Po drugie, zanim włożymy steppery należy zmienić zworki na płycie głównej, pod stepperem, usuwamy wszystkie, poza niebieskimi. Nic więcej nie zmieniamy. Pozostaje jeszcze modyfikacja konfiguracji drukarki w printer.cfg, ale to wrzucę później jak tam posprzątam trochę :)

Tak mi się sensorless spodobał, że Vorona też już tak ustawiłem :) Fajne!
Załączniki
snap520.jpg
snap520.jpg (26.31 KiB) Przejrzano 1624 razy
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

cyfron pisze:
sobal pisze:Modyfikacja na dzisiaj. Leżący poziomo zasilacz dobrze wkomponowuje się w całość wyglądu nowej drukarki. Niestety, otwory wentylacyjne są od góry, co sprawia, że do środka, poza kawałkami filamentu, może też trafić np. śrubka. Niezbyt optymistyczna wizja:
Załącznik IMG_0546.jpg nie jest już dostępny
Zaprojektowałem na szybko kratkę, wydruk z ASA, jako 0 warstw góra i dół, wypełnienie 20%, 3 warstwy:
IMG_0597.jpg
Teraz tylko przykleić na kropelkę:
Załącznik IMG_0547.jpg nie jest już dostępny
Nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Po pierwsze gęsta kratka sporo ogranicza przepływ powietrza, po drugie z czasem skutecznie zabije się kurzem i będzie jeszcze gorzej.
Taki tunel moim zdaniem sprawdzi się lepiej: https://www.thingiverse.com/thing:4631303
Muszę ten temat wziąć pod rozwagę, bo wygląda na to, że temperatura w zasilaczu przekracza 60-80C. Jutro wrzucę tam termistor. Tak wygląda moja śliczna kratka po kilku godzinach druku:
IMG_0597.jpg
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Mam już drugą podkładkę PEI od Two Trees. Niby fajna, ale ma dwa miusy:
1. PEI jest tylko z jednej strony, z drugiej jest czysta blacha
2. PEI jest wyjątkowo delikatny, na jednej podkładce udało mi się wyrwać PEI (skurcz po druku PC), a na drugiej porobiły się... wgniotki? Wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej i nie pomaga w druku za bardzo ;) Powstały w miejscu druku dla ASA, może kwestia tego, że słabo znosi wysokie temperatury?
IMG_0599.jpg
Raczej nie polecam tego konkretnego produktu. Mimo to, trzyma na prawdę świetnie i nie mam żadnych problemów z adhezją, spokojnie można drukować mniejsze kawałki z ASA czy ABS bez obaw o odkształcanie (bez komory), o PLA nie wspominam nawet, bo tutaj to rewelacja. Butelkę z hegronem można spokojnie wyrzucić, nie będzie już potrzebna.

Trzy rady dla osób nie znających PEI. Po pierwsze - chcesz to mieć. Po drugie - PEI musi być czysty, myjemy płynem do naczyń i spłukujemy wodą. Nie trzemy ostrą stroną gąbki do zmywania naczyń. Po trzecie, dodajemy tę stronę do ulubionych i jeżeli nie znamy filamentu i tego jak się zachowuje z PEI, to sprawdzamy właśnie tu:

https://help.prusa3d.com/pl/materials

W związku z tym, że już więcej nie kupię Two Trees (cena z Chin to około 100 zł, z Europy to ~130zł), kupiłem moje ulubione rozwiązanie, czyli Energetic (moim zdaniem równie dobry co Ultistik):

https://pl.aliexpress.com/item/40001372 ... 6e83dX3z56

Wychodzi około 160zł, więc trochę drożej, ale to produkt dużo wyższej jakości, szkoda kilka razy płacić za słabe produkty. Mam tę samą podkładkę 350x350 w Voronie i spokojnie używam jej zamiennie z Ultistikiem. Dodatkowy plus w stosunku do TwoTrees to to, że jest to podkładka dwustronna, z jednej strony mamy PEI gładkie, z drugiej teksturowane.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”