Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Cześć!

Od półtora roku bawię się drukiem, jak wielu - zaczynałem od Endera. Czego nie przerobiłem? Chyba wszystkie mody i sprzęt jaki tylko znalazłem, włącznie z Duetem. Przez ten czas wydrukowałem setki kostek kalibracyjnych i modów i garść rzeczy przydatnych. Na Photonie mono X drukowałem to, czego nie dało się wydrukować w FDM. Jednak wychodzi na to, że kręci mnie jedynie składanie drukarek (przez 10 lat pracowałem serwisując coś podobnego do nich). Tak przyszedł czas na Vorona i za pomocnym puknięciem w ramię Grykoma w okolicy czerwca złożyłem 2.4 350^3. Genialna maszyna, szybka i na prawdę rewelacyjna. Niestety - kilka dni temu skończyły mi się pomysły na mody (poza doom cube, który do mnie nie przemawia) :) Tym samym na tapetę wrócił Ender:
snap492.jpg
Nigdy mi się nie podobało jak wyglądał, zawsze te latające kable, całość mało estetyczna. Mimo iż doinwestowany, to wyglądał jak gówno. Do tego wiedziałem o pewnych niedoróbkach konstrukcji. Wybierając spośród całego sprzętu jakim dysponuję oraz doświadczeń z Vorona postanowiłem zbudować Endera na nowo, a że nie ma już wiele wspólnego z tą maszyną, stąd nazwa projektu exEnder :devil: . Celem jest uzyskanie powtarzalnych wydruków przy prędkości 150 mm/s i akceleracji >4000. Jeżeli masz pytania dotyczące którejś z konstrukcji, modów - z przyjemnością coś powiem. Najpierw podstawowy sprzęt:
  • Bazą jest Ender 3 Pro.

    Do tego pełna modyfikacja BLV, prowadnice liniowe HiWIN na X, Y oraz Z - zmieniona konstrukcja stołu.

    Stół zmieniony na Fysetc z magnesami (a'la Prusa) 235x235mm

    Podkładka czarna magnetyczna wymieniona na Trianglelabs PEI (docelowo Ultistik)

    Sprężyny zmienione na żółte - mam też silikony, oba rozwiązania działają identycznie.

    Dual Z (BLV ma dodatkowe mocowanie dla prawej osi)

    Hotend. Tutaj jest ciekawie, mam Dragon Mosqito i jakiegoś dragona HF, ale... chcę zobaczyć, czy jest sens w używaniu V6, a że mam kilka walających się, których nie chciałem wcześniej używać, to wybór padł na V6. Docelowo drukarka ma operować w zakresie jedynie do 190-235C (PLA, gumowe i PET), więc powinien dać radę.

    Chłodzenie hotendu - tutaj jedynym wyjściem był Afterburner z Vorona w wersji direct drive z przerobionym mocowaniem dla prowadnicy liniowej MGN12 oraz usuniętym kanałem na sondę. Jeżeli chłodzenie będzie zbyt słabe dla PLA, to wymienię na ABBN mod.

    Sonda - tutaj może się przydać info. Przy stole prusy używanie rozwiązań typu TLTouch oraz BLTouch będzie bardzo trudne. Wbudowane w stół magnesy powodują bardzo duże zaburzenia odczytu sond opartych o igłę (czy to plastikową, czy metalową). Można temu zapobiec poprzez definiowanie w Klipperze stref wykluczonych z próbkowania. Gra nie jest warta świeczki, masa roboty. Lepiej zastąpić czujnikiem indukcyjnym. Zdecydowałem się na Substancia 3D - Autolev. Kawał sondy, ale działa na każdym podłożem.

    Płyta główna - zdecydowanie odrzuciłem Dueta, bez sensu, nie dość że głośne steppery (mam 2Wifi), a do tego biedna obsługa Input Shapera. Zdecydowanie odrzuciłem Marlina (podobny powód, a do tego trudna modyfikacja fw). Zostaje jedynie Klipper oraz Fluidd na RPi Zero W wraz z SKR mini e3 v2.0

    Wyświetlacz - domyślny Endera.

    Wszystkie przewody wymienione na Heluflony. Zostało mi po Voronie jeszcze jakieś 200m w odpowiednich AWG.
Tyle ze sprzętu. Teraz modyfikacje i dodatkowe wydruki:
  • -Gumowe stopki z TPU
    -Stabilizatory osi Z (rozwiązanie z górnym mocowaniem osi Z można włożyć sobie pomiędzy pośladki, bo wprowadza masę artefaktów w wydrukach)
    -Anti-Wobble Z na magnesach (Jeżeli ma drukować w komorze, to nie używać wersji z magensami 8x2mm, bo się wygnie pod wpływem temperatury (testowane na fibersilku i pla)
    -dodatkowy profil 2040 z przodu drukarki wraz z mocowaniem w celu stabilizacji osi Y i konstrukcji
    -przeniesienie zasilacza na tył w pozycji poziomej
    -przeniesienie elektroniki na spód drukarki
    -Afterburner
    -mocowanie łańcuchów Z (10x15) oraz X (7x7)
    -dodanie czujnika filamentu wraz z reverse bowden
Etap obecny: Cała drukarka została rozebrana do ostatniej śrubki. Następnie element po elemencie złożona, z bardzo dokładną kontrolą kątów oraz thread lockiem (Lockit). Wszystkie prowadnice liniowe oczyszczone i nasmarowane na nowo odpowiednim smarem. Braki w kulkach uzupełnione. Śruby trapezowe nasmarowane i sprawdzone pod względem centryczności. Na razie stanąłem w oczekiwaniu na łańcuch do X, bez niego nie mogę określić długości przewodów, jakie muszę zarobić. Ma być w środę. Do tego czasu chcę zaprojektować prowadzenie wiązki na lewej osi Z z osi X, no chyba że cierpliwości mi nie starczy i zepnę na krótko.

Całość działa pod kontrolą Klippera z Fluidd na Raspberry Pi Zero W. Przy starcie urządzenia zgłaszany jest problem ze zbyt małą ilością mocy obliczeniowej - nie wiem czy ten RPI pociągnie, wyjdzie w praniu. Do tego SKR mini e3 v2.0 - nie wiem, czy walnięty, bo mam problem z wyświetlaczem - sprawdzane na dwóch róznych taśmach, może coś tam za bardzo "sieje". Jako, że mam bardzo mało miejsca w komorze na elektronikę, muszę przewody USB zrobić we własnym zakresie - końcówki powinny przyjść we wtorek.

Dodatkowym plusem ponownego złożenia całości jest idealne ustawienie płaszczyzny roboczej - wykorzystany jest każdy milimetr z 235x235.

W tej chwili działa cała elektronika, możliwe jest sterowanie drukarką, przewody nie są poprowadzone w łańcuchach. Sonda EZBL zdecydowanie daje radę, stała dokładność na poziomie 0.01 (przy prędkości próbkowania 10), przy prędkości 5 standard deviation 0.000:
snap491.jpg
snap490.jpg
Oto jak wygląda sam projekt z różnych perspektyw, zdjęcia zrobię, jak projekt skończę (za duży ... "nieporządek" twórczy ;):
snap492.jpg
snap493.jpg
snap494.jpg
snap495.jpg
snap496.jpg
snap497.jpg
snap498.jpg
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Kilka dni minęło, projekt już prawie skończony. Na razie duże zadowolenie z projektu. Do zrobienia:

*Wymiana wentylatora zasilającego na Deltę (dużo cichszą, przy tym samym CFM)
*Wydruk kratki 1x1x0,2 mm z ASA na zasilacz, by chronić otwory znajdujące się od górnej strony.
*Wymiana pasków Y oraz Z na 9mm (projekt w trakcie) oraz steppera na Y
*Wymienić PEI na Ultistik.

Wygląd zewnętrzny już się nie zmieni, rolka z filamentem po lewej, bo łatwiej mi zmieniać:
IMG-0534.jpg
Widok z tyłu, wszystkie kable w łańcuchach (tanie, gówniane, nieotwieralne, ale powolutku dało robić, główny to 10x15, X oraz Y w 7x7). Widać też otwory w zasilaczu, które muszę przykryć siatką. Na stole, po lewej stronie, zamocowane “kopytko” do montowania akcelerometru (wymiary heatbloku v6):
IMG-0535.jpg
Tutaj pod śrubą trapezową widać anti-z wobble mod, dopiero w działaniu widać, jak wiele nierówności śruby tłumi. Ważne, szczególnie do drukarek w komorach, tylko z ABS albo ASA, inaczej się zdeformuje szybko. Ten silnik (X) chce wymienić na Voronowy:
IMG-0536.jpg
Po raz pierwszy mam taki porządek w kablach, które były wcześniej utrapieniem. Mimo, że miejsca jest dość mało, to wykorzystałem całość i jeszcze zostało na np. power relay (ale na razie nie mam w planach go używać), dla ułatwienia mocowania zasilacza użyłem złączki wago 221, wystarczy dwa piny odpiąć i można wyjmować PSU:
IMG-0537.jpg
Na razie wydruk przy stałym 150mm/s (poza obrysem, 50%) i akceleracji 5000 nie sprawia problemu. Input shaper zrobiony, zostaje PA. Drukuje niewiele wolniej od Vorona, ale nagrzewa się dużo szybciej. Czujnik jest dużo dokładniejszy od Super Pindy (mam standard deviation na poziomie 0.000 do 0.002). Wykorzystany każdy milimetr stołu. W końcu Ender, którego chciałem. Łączny koszt, poza czasem, około 2500 zł.
Zepco, emartinelli, Andrzej_W, Tuchajbej, arkomania.pl
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: Pjoter »

Ładnie to wygląda. Daje okejke, widać że poświęciłeś dużo czasu i doinwestowałeś. Śruby trapezowe są łożyskowane z obu stron? Możesz za linkować ten anty z wobble mod?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Na śrubach trapezowych tylko jedno łożysko, w stabilizatorze na dole:
snap512.jpg
Anti z-wobble jest tutaj:
https://www.thingiverse.com/thing:4761018
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Modyfikacja na dzisiaj. Leżący poziomo zasilacz dobrze wkomponowuje się w całość wyglądu nowej drukarki. Niestety, otwory wentylacyjne są od góry, co sprawia, że do środka, poza kawałkami filamentu, może też trafić np. śrubka. Niezbyt optymistyczna wizja:
IMG_0546.jpg
Zaprojektowałem na szybko kratkę, wydruk z ASA, jako 0 warstw góra i dół, wypełnienie 20%, 3 warstwy:
IMG_0545.jpg
Teraz tylko przykleić na kropelkę:
IMG_0547.jpg
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Nie zawsze metalowy oznacza lepszy. W pierwszej wersji do budowy Afterburnera użyłem zębatki i radełek z BMG all metal. Efekt widoczny po lewej stronie (łuki). Po wymianie na plastikową zębatkę oraz pozostałych elementów BMG (łożyska), efekt po prawej.
image_67142657.JPG
Przy okazji, czy mi się zdaje, czy na tym zdjęciu po prawej widać stopnie? Coś mi się wydaje, że trzeba by zainwestować w stepper .9, będę dalej obserwował.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Dobra, jeszcze jedna mała zmiana przede mną, wymiana silników krokowych z 1.8 na 0.9, do wymiany idą wszystkie poza dual Z.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Teraz jeszcze podsumowanie osi Y. Walczyłem tyle czasu z wagą karetki (X), nie zwracając uwagi na wagę drugą oś - Y. Im lżejsza oś, tym niższa bezwładność, wyższa prędkość wydruku, bez artefaktów. Takie założenia, i teraz co zostało zrobione:

1. Najpierw podłoże.
Szkło (w tym i to od Creality) waży 520-530g
Podkładka PEI Trianglelabs to 192g
Zmieniając szkło na blachę zyskujemy więc 338g

2. Druga modyfikacja - usunięcie pokręteł. Według wagi:
IMG-0559.jpg
IMG-0549.jpg
Zmieniłem na najlżejszą opcję, zyskując kolejne 84g, łącznie cała konstrukcja jest lżejsza o 422 gramy.
Pjoter
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: Pjoter »

Użyj nakrętek samohamujących ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 24
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: Worklog - Projekt exEnder 3 Pro

Post autor: sobal »

Nyloki? Tutaj dałem Lockita niebieskiego.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”