Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Asica10
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 21:14

Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Asica10 »

Witam,

Posiadam drukarke Ender 3 v2 który został dość mocno zmodyfikowany po to by poprawić maksymalnie jakość wydruków zniwelować znane i powszechne problemy itp.

Ogólnie przedrukowałem na niej kilkanaście kilogramów PLA i PETG bez żadnych problemów ( głownie elementy w których jakość wydruku nie miała wielkiego znaczenia). Mimo wszystko jest jeden problem który towarzyszy mi od początku - poziome nieregularne prążki ( nie wiem czy to dokońca problem bo takie same "prążki" widywałem między innymi na prusach) z którymi nie mogę sobie poradzić.
Najbardziej widoczne są podczas patrzenia pod swiatło lub przyświeci od góry latarką ( są to przesunięcia warstw lekko wyczuwalne pod palcem których przesunięcie moim zdaniem nie przekracza 0.05mm).

To zostało zmienione w drukarce:

- Hotend: oryginalny microswiss ( chłodzenie hotendu - Nocuta NF-A4X10)
- Direct drive z klonem BMG + silnik od trianglab
- Chłodzenie wydruku Hydra https://www.thingiverse.com/thing:4062242 z 2 turbinami 5020 Sunon
- zmienione sprężyny stołu + dodatkowa izolacja stołu
- Bltouch
- Octoprint + Kamera
Oś Z
- Dual Z ( silnik, osie połączone paskiem + naciągacz)
- Mocowanie osi Z niwelujące jakiekolwiek luzy i przekoszenia oraz opadanie osi Z: https://www.thingiverse.com/thing:4313356
- Nakrętki osi trapezowej z sprężyną (antibackslash) + sprzęgła oldham
- Elastyczne sprzęgło silnika
- oś Z mocowana na sztywno w górnej części ( ewentualne nierówności/niedoskonałości powinny być kasowane przez sprzęgło oldhama)
Kilka zdjęć jak wygląda drukarka:
PXL_20210916_184817599.jpg
PXL_20210916_184824987.jpg
PXL_20210916_184858882.jpg
PXL_20210916_185002076.jpg
PXL_20210916_185022022.jpg
PXL_20210916_185043350.jpg
PXL_20210916_185056641.jpg
Używałem różnych filamentów od najtańszych 3d active po DD i fiberlogy i mimo wszystko zawsze jest taki sam efekt....
Używam Cury, drukuje przeważnie na wysokości warstwy 0.2mm dyszą 0.4mm
Oczywiście została wykonana pełna kalibracja (m.in. kroki ekstrudera, PID, grubości scian) + Marlin od Jyears z niewielkimi modyfikacjami "pod siebie". Oczywiście wszystkie osie przesuwają się bez jakiekolwiek oporu i nie posiadają luzów.
Każdy z używanych filamentów szczelnie zamknięty w pojemniku z Silka Gel - wyciągany jedynie w momencie wydruku i odrazu chowany do pojemnika po zakończonym wydruku.

Testowałem różne parametry wydruku i problem występuje w mniejszym lub większym stopniu zawsze, oprócz jednej sytuacji.... wydruków w trybie Wazy. Jak drukuje coś w trybie Wazy wydruki moim zdaniem są idealne, a prążki mimo bardzo mocnego ustawionego prostopadle do ściany praktycznie nie widoczne.

Rakieta po lewej wydruk normalny, po prawej w trybie wazy ( PETG od 3D Active)
PXL_20210916_185233846.jpg
Kostka kalibracyjna 20x20mm wykonna z użyciem PLA od DD
PXL_20210916_185335391.jpg
PXL_20210916_185329711.jpg
I chyba najgorszy wydruk jaki udało mi sie znaleźć (PLA od 3D Active):
PXL_20210916_185423205.jpg
Czy macie pomysł co może być przyczyną prążków? Wydaje mi się że sprawdziłem większość pomysłów/propozycji z naszego forum jak i innych anglojęzycznych. Starałem się opisać wszystko najdokładniej tak aby łatwiej było znaleźć potencjalną przyczynę.

Z góry dziękuje za Waszą pomoc.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: jakubperson »

Czy zrobiłeś PID stołu czy tylko ekstrudera?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 781
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 448

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: majek »

Zobacz ten wątek, bo to wygląda na ten sam problem: viewtopic.php?f=8&t=8157
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Abys »

Pasek ci jebnie zaraz od dual Z, chyba że to jakieś łączenie...
czasnagli
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Asica10
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 21:14

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Asica10 »

jakubperson pisze:Czy zrobiłeś PID stołu czy tylko ekstrudera?
Tak wykonana kalibracja dla stołu.
Czy jeżeli byłby to problem w skokami temp to w trybie wazy powinien być ten sam problem? W octoprint temp stolu zmieniają sie max +/-1stopień
majek pisze:Zobacz ten wątek, bo to wygląda na ten sam problem: viewtopic.php?f=8&t=8157
Tutaj tez widze podejrzenie idzie w stronę wahań temp na stole.
Wydrukuje kostke 20x20 z 2 obrysami na zimnym/wyłączonym stole i zobacze czy bedzie lepiej.
Abys pisze:Pasek ci jebnie zaraz od dual Z, chyba że to jakieś łączenie...
:D tak to jest łączenie zapomoca igły i nitki (szyć nie umiem ale trzyma się dobrze i działa od kilkudziesięciu godzin)
Asica10
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 21:14

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Asica10 »

Wykonałem kilka dodatkowych wydruków:
- z wyłączonym stolem
- z wylaczonym nawiewem i prekoscia x0.3
- wydruki po ponownym PID hotenda i stolu
i nie widać żadnych zmian
Ponizej zalaczam ostanie wydruki po ponownym PID i z niska prędkościa ( nie sugerujcie sie pierwszymi warstwami - testowałem naciąg pasków)
PXL_20210917_074606812.jpg
Po lewej normalny wydruk, po prawej waza.
Moim zdaniem mimo wszystko lepiej wyglada waza. Prążki na zdjeciu widoczne sa przy odpowiednim swietle, praktycznie nie wyczuwalne pod paznokciem.
Macie jakies pomysły co mozna jeszcze zmienic/sprawdzic?


BTW:
Czy móglby ktoś z znacznie lepsza drukarką zamiescic wlasny wydruk dla porównania wykonany w odpowiednim swietle po to by pokazac jak układaja sie warstwy?
Dla przykladu ( zdjecie z sieci wydruk z Vorona 2.4) ten sam wydruk tylko inny kat i inne swiatlo: https://user-images.githubusercontent.c ... 25db33.png
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: jakubperson »

To może to jest tylko Z-hop? Spróbuj wydrukować z Z-hop ustawionym na 0mm.
Asica10
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 21:14

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Asica10 »

W Cura parametr "Z Hop When Retracted" mam wylaczony.

Wydrukowalem jescze raz kostke warstwa 0.12mm ( zmiana odcieni to moment gdzie zmienialem feedrate z 100% na 200% i nastepnie na 30%) i zrobilem 2 zdjecia latarka
PXL_20210917_103125411.jpg
PXL_20210917_103150195.jpg
Dlatego chcialbym by ktos wykonal podobne zdjecia bo chcialbym wykluczyć sytuacje ze kazdy wydruk nawet z profesjonalnej drukarki wyglada podobnie, a jezeli nie to wtedy znalezc przyczyne i to poprawic
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: dziobu »

Pod światło większość wydruków tak będzie wyglądało. Ta technologia tak ma.

Konkretnie kostek to chyba nie mam, ale tak żeby było widać wady:
Masz układ kartezjański na v-slotach. Już samo prowadzenie jest średnie; pewnych rzeczy nie przeskoczysz. A IMHO wcale nie masz złych wydruków, tylko nieumiejętnie dobierasz materiał do zdjęć :D

Dla porównania - delta: btw.
W tym wątku masz chyba max co da się wyciągnąć FDM, zwłaszcza konkretnie ten post: viewtopic.php?f=46&t=2632&start=10#p43490

A profesjonalne urządzenia mają być bezawaryjne i zachowywać wymiary detali. Jakość ścian jest na n-tym miejscu bo w przemyśle nie jest to priorytetem.
Asica10
Asica10
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2020, 21:14

Re: Zmodyfikowany Ender, a jakość wydruków

Post autor: Asica10 »

Porównując zdjęcia moich wydruków do zdjęć z wątku który zamieściłeś, podobne prążki też występują. Może to faktycznie urok FDM i nic lepszego nie wyciągne.

Mam jescze pytanie czy testował ktoś jak działają razem ze sobą:
- S_CURVE_ACCELERATION
- JUNCTION_DEVIATION
- LIN_ADVANCE

U siebie LIN_Advance mam włączone z K0.1 - 0.12 ( w zależności od filamentu), S_curve oraz Junction deviation wyłączone

Znalazłem taki wpis odnośnie Junction deviation: "On a Core X/Y or Delta it may be an improvement. On a Cartesian printer like a Prusa clone with independent X and Y axis it really wont make a difference or may be detrimental...." "..."S-curve" acceleration is a nice improvement with "normal" jerk on a cartesian style printer though..."
https://www.reddit.com/r/3Dprinting/com ... ng_normal/

Niestety nie testowałem jaki wpływ ma każda opcja na siebie, ale zauważyłem że przy włączonym LA i Scurve mialem czasami "niedolane" ścianki w pobliżu narożników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”