Ender 3 - montaż BMG upside down

Baru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2021, 00:33

Ender 3 - montaż BMG upside down

Post autor: Baru »

Cześć, to mój pierwszy post, forum czytam od dosyć dawna, swojego Endera już trochę poprawiłem zgodnie z wyczytanymi tu radami - między innymi gardziel od Tdi-cad, szkło na stół, rurki Capricorn, złączki, dysze od trianglelab i takie tam...może jakiś wątek o moim Enderze kiedyś spłodzę, ale czas przejść do meritum, czytam forum, szukam i nie znalazłem nigdzie nic o montarzu ekstrudera w taki sposób, jak to zrobiłem.
Zamówiłem klona od Trianglelab z Aliexpress i tak się napaliłem z montażem, że nie wydrukowałem mocowania(to, które wysłało Trianglelab miało niepasujący rozstaw otworów). Pytanie do was, czy tak może zostać i jeśli nie to dla czego?
Moje argumenty za tym sposobem:
PXL_20210927_222006261.jpg
PXL_20210927_222310177.jpg
1. jak wiadomo ciepło ucieka do góry, więc po pierwsze silnik lepiej się chłodzi, po drugie silnik grzejąc się nie ogrzeje filamentu w ekstruderze(a widziałem gdzieś wątek i zdjęcia o tym, że przegrzany przez silnik filament plątał się na radełkach w klonie BMG),
2. Nie potrzeba przejściówek, montaż w fabrycznym miejscu = mniejsza masa,
3. Nie ogranicza wysokości wydruku, karetki osi Z zatrzymują się na zaślepkach górnego profilu,
4.Silnik opiera się całym ciężarem na stalowym profilu, nie wisi na 4 śrubkach,
5. jest estetycznie :DD

Jakieś wady takiego montażu? :roll:

PS: Zębatkę do silnika przykręciłem na Loctite, BMG jest przykręcony od spodu do silnika, te 3 śruby też zabezpieczyłem Loctite'em.

Poprawiony tytuł: montaŻŻŻŻ
dziobu
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2011
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Ender 3 - montarz BMG upside down

Post autor: Pjoter »

BMG masz tył na przód. Nie pamiętam jak to wygląda w środku ale możesz mieć problem z drukiem TPU.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3 - montaż BMG upside down

Post autor: Berg »

1. tak jak kolega wyżej zauważył masz odwrotnie założony ekstruder. w dolnej części jest o ile pamiętam węższy kanał prowadzący filament i bliżej radełka co ma poprawić prowadzenie.
2. lepiej jest tak jak było. Większa masa na osi X nie przeszkadza w unoszeniu i pomaga w zminiejszeniu wibracji w ruchu karetki X (stosunek masy ruchomej do nieruchomej)
3. krótsza rurka wcześniej mogła być.
4. BMG ma przełożenie 3:1 więc raczej nie ma problemu z mocą silnika, nie trzeba mu tak ustawiać prądu by był na tyle gorący by w jakikolwiek sposób mogło to wpłynąć na filament.
5. jak już coś przerabiać, to najlepiej od razu na Directa, tylko silnik trzeba dać mniejszy.
Baru
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2021, 00:33

Re: Ender 3 - montaż BMG upside down

Post autor: Baru »

dziobu pisze: Poprawiony tytuł: montaŻŻŻŻ
dziobu
@dziobu, dzięki, nie wiem jak to przeoczyłem, za późno chyba było na pisanie :crazy:

@Pioter, @Berg, słuszne uwagi, wydrukuję tylko mocowanie i przekręcę jak Trianglelab przykazało :mrgreen:
Tpu jeszcze nie próbowałem z tym ekstruderem(z fabrycznym, to najtwardsze tpu od fibrelodgy poszło bez problemu).
Awatar użytkownika
mlask
Postów w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 02 mar 2021, 23:03
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Ender 3 v2
x 1

Re: Ender 3 - montaż BMG upside down

Post autor: mlask »

Ten ekstruder spokojnie da się zamontować tak, jak był zamontowany fabryczny. Ma nawet wcięcie w obudowie na śrubę osi Z.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”