Przeskakujący extruder aluminiowy

Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: czasnagli »

comandos21 pisze: To skoro to jest petg, to wytłumacz mi dlaczego idzie nim drukować w temp. 200stC na. Enderze z extr. Titan a na stokowym już nie idzie.
Kolejna sprawa to fakt, że nie mogę ustawić retrakcji. Za każdym razem zostają byłoby i nitki, filament w 220stC sączy się masakrycznie dopiero gdy się zjedzie do temp. 206 jest ok retrakcja.
Inna sprawa, to to że nawet na 230stC na stokowym extruderze też radełko przeskakuje
Bo Titan ma przekładnię?!?
Przy tym silnik prąd powinieneś ustawić na ok. 1000mA RMS
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: comandos21 »

Jarewa pisze:Standardowe ustawienia dla eder3 ro 850mA dla extrudera... Rożne źródła mi podają 1A i 1.5A... Daj do standardowego 850mA..

Titan drukuje bo ma przełożenie. Wiec i siła większa. Ale 206stC dla PETG mimo wszystko to za mało, ciekawią mnie wydruki czy warstwy są mocno sklejone przy takiej jak masz....
No właśnie wyglądają ok :)

Tak też ustawię prąd :)
Załączniki
PXL_20211016_202306134.jpg
PXL_20211016_202244854.jpg
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: comandos21 »

Dziwną rzecz odkryłem hm....
Na extruderze standardowym aluminiowym gdzie prad silnika wynosi 650mA filament pet-G nie chce normalnie "iść" przy temeraturze 210st.C/ przeskakuje radełko jak w przypadku gdy nie daje rady przepchnąć filamentu przez dyszę; zaś na extruderze Titan gdzie prad silnika wynosi 500mA ten sam pet idzie w temperaturze 206-210st.C i nic nie przeskakuje hm...
Jet to możliwe, że pet na extruderze z przekładnią idzie normalnie w druku przy tak niskiej temperaturze, nie tracąc przy tym właściwości mechanicznych??? :crazy:

Od początku rolki drukowałem nim na 215stC na Titanie i 220st.C na aluminiowym extruderze... I miałem cały czas problem z retrakcja na ustawieniach 6,5(50/50) mimo, iż czysta dysza i cała gardziel/szczelina w hotendzie wyeliminowana przez dociśnięcie rurki ptfe). Teraz na 210st.C i retrakcji 4,5(50/50) żadnych nitek i blobów na próbnych wydrukach).


Czy to jest nie możliwe, żeby pet-g dalo się drukować poniżej 220st.C i sprzedawca mi sprzedał pla jakieś zmodyfikowane :DD
Filament na rolce bluszczy i jest bardziej elastyczny jak pet a nie pla...
Producent Plast-Spaw
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: morf »

Odpowiedz czy da sie drukowac w XXX czy YYY stopniach jest niemiarodajna, chociazby dlatego XXX stopni na wyswietlaczu u Ziutka nie bedzie odpowiadac XXX stopni na wyswietlaczu u Stasia, z roznych przyczyn. Dodatkowo strzelam, ze polowa forum pewnie ma jakies no-name termistory :)

Pytanie czy np przy takiej temperaturze masz dobre klejenie warstw itp.
Kazdy filament sie rozni a szczegolnie rozne opcje "kolorystyczne", jest to spowodowane rodzajem pigmentow/domieszek itp.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: comandos21 »

morf pisze:Odpowiedz czy da sie drukowac w XXX czy YYY stopniach jest niemiarodajna, chociazby dlatego XXX stopni na wyswietlaczu u Ziutka nie bedzie odpowiadac XXX stopni na wyswietlaczu u Stasia, z roznych przyczyn. Dodatkowo strzelam, ze polowa forum pewnie ma jakies no-name termistory :)

Pytanie czy np przy takiej temperaturze masz dobre klejenie warstw itp.
Kazdy filament sie rozni a szczegolnie rozne opcje "kolorystyczne", jest to spowodowane rodzajem pigmentow/domieszek itp.
Tak, klejenie warstw jest idealne, nie da się łatwo złamać np. kwadratowego slupka bez wypełnienia. Druk na 30% wentylatora.

Tak myślałem, że nie jest to miarodajne ale zapytałem bo panuje ogólne przekonanie wśród amatorów druku a nawet tych lvl. up, że pet-g nie ma szans aby szedł z dyszy poniżej 220st.C

Gdy zadzwoniłem do producenta zapytać o to też mi odpowiedział, że nie jest to regułą (ten przedział druku, który podawany jest wraz ze szpulą 220-240st.C), że to uśrednione temperatury dla standardowych ustawień drukarek. Co nie oznacza, że pet-g nie da się drukować poniżej tego zakresu...

No ok.... Ale kurczę PLA tego producenta da się drukować w 206st.C to nie jest jakaś za mała różnica temperatur? Myślałem, że w druku te rozbieżności pomiędzy pla a pet-g są wyższe zawsze..

Z tymi pigmentami masz chyba rację, bo sam Plast Spaw się przyznał w rozmowie, że obecnie używają innego pigmentu niż wczesniej.
Na wcześniejszych szpulach nie dało się drukować poniżej 220st.C (z założeniem ustawień bdb retrakcji)
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: comandos21 »

Nadal testuję i teraz idzie w 200st.C testowa wieżyczka... Nitki sa typowe dla pet-g no ale temperatura 200..
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Przeskakujący extruder aluminiowy

Post autor: comandos21 »

Tu parę fotek i link do filmiku.
Fota z 3 próbkami: lewa strona 200st. C / prawa 205 i 210st.C

Filmik pokazuje wytrzymałość; by złamać element całkowicie wypełniony o średnicy 3mm trzeba całkiem sporej siły.
https://youtu.be/HwEEWF91-bc

A tak się zachowuje ten filament: https://youtu.be/1a6BrFVtehQ
Załączniki
200st.C / retrakcja 5.5 (na spód nie patrzeć, farfocle mi się przykleiły )
200st.C / retrakcja 5.5 (na spód nie patrzeć, farfocle mi się przykleiły )
IMG20211124120455.jpg
IMG20211124120441.jpg
IMG20211124120427.jpg
IMG20211124120344.jpg
IMG20211124120319.jpg
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”