Ender 3 nie równe układanie warstw

Goro85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 paź 2021, 10:17

Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: Goro85 »

Witam.
Mam problem ze swoim enderem w postaci nie równych warstw, problem ten występuje od nowości. Warstwy wyglądają tak jak na załączonych zdjęciach:
Używam standardowych profili dla endera w prusa slicer oraz cura, jedyne co zmieniam to temperatury druku oraz retreakcje.
Kilka razy robiłem kalibracje bez efektów. Sprawdzałem przesuw wszystkich osi i na każdej kiedy przesuwam oś o 10mm pomiar wskazuje 19,95mm, przepływ filamentu przy pomiarach też wychodzi dobrze wytłoczenie filamentu wynosi 100mm tak jak powinno być. Wymiary kostek testowych też trzymają wymiary, kostka o wymiarach 20x20 po zmierzeniu ma 19,95 do 20,05, grubość 1 ścianki zmierzona to 0,42mm. Aby zniwelować ten efekt próbowałem różnych modyfikacji: magnetyczny anty z wobble, dual z, direct drive i napęd osi z na paskach gt2. Oś z na paskach działa o wiele płynniej niż na śrubach, sama oś z po zdjęciu pasków nie ma wyczuwalnych zacięć czy oporów, po założeniu pasków też nie czuć oporów. w wydrukowanych kostkach w trybie wazy efekt ten też występuje ale jest on znacznie mniej widoczny. Od kilku miesięcy próbuje bezskutecznie wyeliminować ten problem.
Aktualna konfiguracja drukarki to: napęd osi z na paskach zębatych, direct drive, ekstruder aluminiowy, głowica e3d v6 klon z gardzielem z wkładką ptfe dysza 0,4mm. Rama wydaje się być prosta i dobrze złożona trzyma kąty proste. Przejrzałem wiele postów na różnych forach i tutoriali na yt ale żadne z rozwiązań nie przyniosło efektu. Sam już nie wiem co może powodować ten problem dlatego zwracam się o pomoc.
Załączniki
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
IMG_20211015_221920.jpg
IMG_20211016_155425.jpg
kawaled6
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: kawaled6 »

A próbowałeś może puścić wydruk z wyłączonym grzaniem stołu?
japim
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: japim »

Ciekawy przypadek kliniczny. Czy przed modyfikacją na oś Z na pasku problem też występował?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Goro85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 paź 2021, 10:17

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: Goro85 »

Drukowałem bez grzania stołu i efekt taki sam, efekt występował na pojedyńczej śrubie jak i na dual z. Na bowdenie był nieco mniejszy. Co ciekawe faktura na kostkach testowych jest na identycznych wysokościach tak jak by to był z wooble a na innych wydrukach nie jest regularna. Jedyne czego nie próbowałem to wymiana rolek. Podejrzewam też że wózek osi x może być za ciężki z direct drivem i daje to wyraźniejszy efek
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 788
Kontakt:

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: @GUTEK@ »

A to nie będzie to z czym walczył Wiadro, wysokość ząbków pasków inna niż w zębatkach ?
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: dekas »

cześć,
na kostce ładnie widać, że artefakt jest regularny, wydaje mi się, że nierówności na napinaczu (to chyba napinacz?) są wtórne.
Policz co ile warstw się potarza, policz ile kroków masz przy tym wykonanych i wtedy zobaczysz do czego to pasuje.
Jeżeli @GUTEK@ ma rację to wyjdzie Ci, że zmiana jest co jedną dwudziestą obrotu lub jakąś wielokrotność (jeżeli masz kółka dwudziestozębowe).


pozdrawiam, Tomek
Goro85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 paź 2021, 10:17

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: Goro85 »

cześć
Drukowałem bez grzania stołu efekt ten sam.
Temat o paskach jest ciekawym tropem ale tylko w przypadku napędu osi z paskami, efekt ten występował też na jednej jak i podwójnej śrubie trapezowej,pozostałe paski i koła zębate są oryginalne endera. Na kostce z dwoma obrysami artefakt jest regularny ale na innych wydrukach nie jest już taki sam.
Napęd osi z to ten projekt https://www.thingiverse.com/thing:4243512 wszystkie części zgodne z listą z projektu jedynie niektóre śruby są inne.
paski leżą dobrze w zębatkach nie widać aby przeskakiwały ale możliwe że ząbki z paska w chodzą co jakiś czas na ząbki koła. Paski są identycznej długości i były ustawiane tak jak podawał twórca projektu, postaram się policzyć czy artefakty wychodzą co tyle samo warstw i dam znać. Gdzie znajdę temat o którym wspomniał @GUTEK@?
kawaled6
Postów w temacie: 2
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: kawaled6 »

Spróbuj jeszcze wydrukować kostki np. 20x20x20 [mm] (pełne), 2 obrysy tylko w jednej daj wypełnienie np. 10% a w drugiej 80%.

Mam tutaj na myśli czy może radełko ekstrudera nie jest przypadkiem "jajowate" lub nieosiowo osadzone względem osi silnika.
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Goro85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 paź 2021, 10:17

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: Goro85 »

dla porównania dodaję jeszcze zdjęcia wydruków wykonanych na oryginalnym napędzie osi z oraz na dual z. jak widać na wieży testowej wzór artefaktów jest identyczny dlatego podejrzewam że to nie wina pasków napędowych osi z bo na śrubach efekt był identyczny. Zastanawiam się czy problemem nie jest łożysko w którejś rolce może ono nie pracować płynnie gdy jedna z kulek w środku nie jest idealnie okrągła lub jest pęknięta (często spotykane np w chińskich spinnerach) ewentualnie fabrycznie walnięty stepstic na osi z. I tu pytanie czy płyta główna od ender 3 pro będzie pasować do zwykłego endera? Brat ma endera 3 pro z płytą skr i w nim po kalibracji problem ten nie występuje nawet na oryginalnym napędzie i zastanawiam się czy nie spróbować przełożyć oryginalnej płyty od endera 3 pro i zobaczyć czy coś to zmieni. Jeśli to nie da efektów to pozostaje problem mechaniczny z rolkami.
Załączniki
oryginalny napęd
oryginalny napęd
dual z
dual z
Goro85
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 16 paź 2021, 10:17

Re: Ender 3 nie równe układanie warstw

Post autor: Goro85 »

Wymieniłem rolki osi z ale nie dało to żadnego efektu :( Wyregulowałem ponownie paski oraz ich napięcie i też brak efektu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”