Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

barti14
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 12 lis 2020, 18:05
x 1

Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: barti14 »

Witam,
Zakupiłem w końcu wymarzoną drukarkę i po montażu całej ramy widzę, że prowadnica opada aż 3 mm po prawej stronie, licząc względem lewej i podstawy, jak na rysunku.
Czy to częste w tym modelu? Fakt, ze drukarka nie jest idealna i odchyłki tolerancji wykonania istnieją, ale trochę to dużo.
Skręcałem jak mogłem precyzyjnie i nie za lekko i nie za mocno.
Samej ramy nie można naciągnąć. Kółka zewnętrzne też są bez regulacji.
Regulacja jest na mimośrodach od wewnętrznych kółek, ale to niewiele daje, jeśli zewnętrzne mają za duży luz względem szerokości całej ramy.
Co sprawdzić i podregulować?
pochylenie.JPG
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: TDI-CAD »

Jeżeli mimośrody nie wystarczają to poprzesuwaj wszystkie połączenia gwintowe w ramach ich luzu.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: artur_n »

Zamontuj dual Z i po problemie.
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: kawaled6 »

1. Poluzuj śruby zaznaczone na rysunku czerwonymi strzałkami (są one wkręcone "od tyłu" więc będziesz musiał wyjechać całą osią X do góry).
2. Podnieś nieco prawą stronę do góry.
3. Dokręć śruby i załóż oś X z powrotem.
4. Sprawdź jak teraz wyglądają odległości.
5. Jeżeli nadal jest nierówno to powtórz czynności wyżej :)

Przy okazji możesz sobie ustawić rolki na mimośrodach tak aby całość jeździła góra/dół z delikatnym oporem i nie miała luzów.

Ja osobiście zrobiłem do tak, że odkręciłem te zespoły rolek od profilu osi X, ustawiłem rolkę na jednym, następnie na drugim i dopiero potem przykręciłem je z powrotem i wtedy bawiłem się w ustawienie tego jak najbardziej w poziomie.
pochylenie.JPG
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: Andrzej_W »

Ponieważ regulacja osi X w ender3 jest dosyć upierdliwa bo łby śrub są od strony profilu aluminiowego i ich regulacja wymaga wyciągnięcia całości, to wymieniłem je na z łbem sześciokątnym. Dzięki temu po skręceniu całości bramy i ustawieniu jej geometrii można sobie ustawić do niej profil aluminiowy od osi X/
Załączniki
pochylenie.JPG
Modyfikacja.jpg
barti14
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 12 lis 2020, 18:05
x 1

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: barti14 »

Dzięki wielkie za podpowiedź! Myk ze śrubkami z łbami sześciokątnymi to kiler, aż głupio czemu nie ma takich ori. Tym bardziej, że w zestawie są takie klucze nastawne.
Im więcej na nią patrzę, to widzę, że to nie jest słabo przemyślana konstrukcja, tylko celowa robota marketingowa. Można byłoby od razu zrobić dobrą drukarkę w podobnej cenie, tylko że straciłyby rację bytu wyższe (droższe) modele. I na kit-upgradach też można zarobić...
Kiedyś maszyny konstruowali inżynierowie, teraz marketingowcy.
baboracki2
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 21 wrz 2021, 11:20
Drukarka: Crealiry Ender 3v2
x 2

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: baboracki2 »

Andrzej_W pisze:Ponieważ regulacja osi X w ender3 jest dosyć upierdliwa bo łby śrub są od strony profilu aluminiowego i ich regulacja wymaga wyciągnięcia całości, to
Cześć,
To i ja podzielę się moim rozwiązaniem.

Do regulacji wystarczy dostęp do jednej ze śrub po lewej stronie. Śruba oznaczona jako "1" może być cały czas zaciśnięta.
Do śruby "2" można się dostawać imbusem, jeśli wywierci się w ramie niewielki otwór :) (dlaczego Creality tego nie zrobiło? Właściwie w 3v2 można by zamienić słupki - w tym drugim są nawiercone otwory na zasilacz, którego w tej wersji nie ma w tym miejscu).

Ponieważ ja chciałem mieć dostęp do obu śrub, to śrubę nr 1 naciąłem piłką do metalu i mogę kręcić śrubą od przodu za pomocą małego, płaskiego śrubokręta.
1635957689717.jpg
Niepotrzebne śruby w prawym profilu - prawdopodobnie można przełożyć na lewą stronę i obrócić, aby otwory wypadły od środka drukarki (nie weryfikowałem tego)
1635958404328.jpg
Regulacja śruby nr 1.
IMG_20211103_175140.jpg
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: arkomania.pl »

Jak wcześniej pisał artur_n, szykuj się na przeróbkę na dual-Z.
W/w sposoby mogą tylko pomóc na krótki czas.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Virusek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2021, 20:25

Re: Ender 3 v2 - montaż i opadnięta prowadnica X na prawo

Post autor: Virusek »

Przepraszam za mały odkop, ale mam takie małe pytanie, które idealnie nada się do tego wątku.
Czy wszystkie rolki na Osi Z czyli te od prowadnicy X powinny być tak samo dociśnięte? U mnie sprawa wygląda tak, że górna rolka od strony ekstrudera kręci się swobodnie, a po drugiej stronie (czyli tam gdzie nie ma śruby Z) rolka z możliwością regulacji (ta "wewnętrzna") nie da się ruszyć palcami. W innym przypadku jeżeli będę chciał ją poluzować, to prowadnica po prawej stronie będzie opadać. Obecnie udało mi się ustawić poziom względem podłoża, no ale niestety kosztem różnego docisku rolek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”