zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Pjoter »

norek12345 pisze:Prośba o niekrytytykowanie sposobu, który naprawił moją drukarkę...
Może w szkołach technicznych było, a ja jestem po ogólniaku.
Napiszcie tylko celem ostrzeżenia dla innych, jeśli zrobiłem coś niezgodnie ze sztuką, żeby tak nie robić..
Kończąc temat, naprawa chińskiej niskobudżetowej drukarki za pomocą chińskiego taniego miernika udała się. Ten miernik, zanim wszedł na pomiar 10A i więcej, to ja już dawno przerwałem pomiar i nic się nie spaliło. Podejrzewam, że to pomogło, bo przewody są ocynowane. Może pierwsze zwarcie je nadtopiło, a drugie roztopiło..
Pozdrawiam serdecznie
1) skąd wiesz ze naprawił skoro nie wiesz co się stało? Może drukarka pochodzi tylko tydzień?
2) też jestem po ogólniaku i na fizyce było walkowane jak używać multimetru
3) to że na wyświetlaczu nie było 10A nie oznacza że taki prąd nie przepłynął.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
norek12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:35
x 3

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: norek12345 »

@elhape - dzięki, znalazłem to samo w sieci. Teraz wiedza poparta praktyką na pewno nie umknie i zapamiętam, jak mierzyć napięcie, a jak natężenie. Do podstawówki chodziłem 30 lat temu, więc wiedza tam przekazywana dawno już wyparowała, nie mam pojęcia, czego tam teraz uczą.
Jeśli tak jak za moich czasów, że tylko teorii, to ta wiedza, jeśli ktoś jej nie będzie rozwijał w szkole średniej i może na studiach, albo nie pójdzie zawodowo w tym kierunku, tak jak u mnie, wyparuje po kilku latach. Zresztą za moich czasów nie było jeszcze żadnych multimetrów, tylko pałeczki bakelitu i jakieś kule sypiące iskrami (chodziłem do szkoły na zapadłej wsi i to było całe wyposażenie pracowni).

@Pjoter 1) naprawił, bo drukarka nie resetuje się przy włączaniu podgrzewania stołu. Jak znowu zrobi się zwarcie,to obejrzę płytę od spodu (na razie tego nie zrobiłem, to jedna śrubka, przy użyciu tych imbusów dostarczonych z drukarką, nie daje się odkręcić) i przelutuję złącze, a jak to nie pomoże,
to wymienię płytę na cichą 4.2.7 (mam 4.2.2 bez stepstików TMC i steppery bardzo głośno chodzą), więc nie będzie problemu. Większym moim problem jest krzywy stół (po idealanym ustawieniu na narożnikach dysza na środku odstaje 0,3 mm!).
2) już pisałem, lekcje fizyki w liceum wyglądały tak samo, jak w podstawówce, jakiś starych ruskich gratów pomiarowych z półek nawet nie zdejmowaliśmy..
3) może przepłynął 10A, ale przecież właśnie taki prąd miał tędy płynąć ! Stół do Endera 3 pro ma 220W i 24V, co oznacza, że przy pełnym grzaniu płynie prąd ok. 10A, a multimetr też miał ustawiony pomiar 10A, iskry sypnęły tylko dlatego, że kontakt sonda - złącze nastąpił już przy włączonym grzaniu (wiem, tak nie powinno się robić) i był słaby...

Poza tym, przy tym, jak ta drukarka jest zaprojektowana i wykonana, mój pomiar i naprawa to szczyt profesjonalizmu. To dobra, tania drukarka,
ale wykonana najtańszym kosztem z najtańszych materiałów i wszystko w niej po kolei trzeba wymieniać. Wydruk kilku figurek z załączonej karty sd
to szczyt jej możliwości, potem żeby drukowała trzeba zająć się zawodowo jej udoskonalaniem, albo wyrzucić na śmietnik. To jest cena jej taniości. Żeby mieć komfort użytkowania podobny do drukarki plug&play do PC trzeba wydać od 10k wzwyż...
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: kawaled6 »

No tak, stół pobiera 10A bo ma rezystancję około 2,4ohm co przy 24V daje 10A, ale Ty nie zasilałeś stołu tylko "podpiąłeś bezpośrednio pod zasilanie" miernik którego rezystancja to jakieś 0,1ohm, może ciut mniej/więcej co dało jakiś bardzo duży prąd (najprawdopodobniej ograniczony wydajnością zasilacza) i stąd te iskry :)
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
norek12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 17
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:35
x 3

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: norek12345 »

To naprawdę nie mógł być prąd dużo większy niż 10A. Po drodze są dwa bezpieczniki - w zasilaczu i na płycie, a one nie przepaliły się. Poza tym płyta musi mieć jakieś zabezpieczenie nadprądowe, które działa, gdy nagle spadnie opór uznawany za normalny, bo inaczej naprawdę by się coś spaliło, ale to moja spekulacja znowu (jakoś nie słychać o pożarach powodowanych przez drukarki 3d).
Garreth
Postów w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Garreth »

Podejrzewam, że masz bezpiecznik wewnątrz miernika do wymiany;)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Pjoter »

Fascynujące jest to że sam przyznajesz że się nie znasz na temacie i tłumaczysz mi w jaki sposób prąd nie mógł przekroczyc 10A :D

I polecam pogooglac "anet 3d fire burned"
dziobu
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Grzesinski »

Dla mnie fascynujący jest cały wątek...
Nie wiadomo do końca co się stało, ale nie działa.
Coś zrobiono, mocno absurdalnie i wbrew logice ale działa.
Odpowiednio zaawansowana technologia niewiele różni się od magii.
Tu nie ma miejsca na techniczno-racjonalne podejście.
Takie 'kopnąłem w tylne koło samochodu i dopiero wtedy odpalił'.
Chylę czoła...powiew humanizmu pośród technoktratów. :crazy:
dziobu, Adinfo
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Pjoter »

Coś bardziej w stylu
Zapaliła mi się czerwona kontrolka oleju, wymieniłem koło, świeci się nadal ale auto jedzie więc nie krytykuj mojego sposobu naprawy auta
dziobu
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: dziobu »

Ale marudzicie. Przecież przynajmniej połowa reprapów działa na tej zasadzie i to zarówno od strony sprzętowej, elektronicznej jak i programowej. W tym wątku ktoś się tylko do tego przyznał wprost ale jak tak się czasem patrzy kto i co odwala to aż się włosy na jajach jeżą :D

Będzie chęć wyprostowania sprawy - super. Nie - to trudno. Zawsze w kwestiach związanych z elektroniką można pytać na elektrodzie :D
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: zepsuty stół grzejnyk(hotbed) w Ender 3 pro

Post autor: Grzesinski »

Tak offtop to może i masz rację.
Ludzie kompilują Marlina zmieniając nieco pliki konfiguracyjne. I to najczęściej wystarczy.
Nieliczni wiedzą coś więcej, całość ogarnia garstka. Ślizgamy się po powierzchni. W sumie też taka magia...
Chęć wyprostowania może być tylko od strony autora, ale tu konieczne jest podejście techniczne a podstaw brak.
Ale cii... proszę nie przeszkadzać, dla mnie serio jest to fascynujące, takie inne.

A nie mogłem się powstrzymać?
Dostałeś w ostatnich latach sensowną odpowiedź na Elektrodzie w jakiejś bardziej skomplikowanej sprawie elektronicznej?
Ja niestety żadnej (pomijam bzdury wypisywane przez amatorów o elementarnej wiedzy).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”