Ender 3 v2 nie da się drukować

byqu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2021, 18:06

Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: byqu »

Witam. Jestem posiadaczem endera 3 v2. Jest to moja pierwsza drukarka. Po złożeniu poziomowałem stół zgodnie z poradnikami na yt. Później utworzony w slicerze projekt testowy łódeczki benchy. Jednak nic z tego. Wydaje mi się, że stół jest źle wypoziomowany albo ja robię coś nie tak. Korzystam ze szczelinomierza 0,10mm. Ustawiam karetkę na home i używam panelu aby poruszać się po stole. Ustawiam każdy róg po kolei ale mam wrażenie, że kiedy przejeżdżam do kolejnych rogów to widać delikatnie wyższe prześwity między stołem a ekstruderem. Czy to możliwe przy szklanym stole? Raz tylko udało mi się wydrukować kilka pierwszych warstw ale projekt oderwał się od stołu. Czy to tylko problem z poziomowaniem? Prosiłbym o jakieś porady. Drukuję na dyszy grzanej na 210 stopni oraz podgrzanym stole do 60. Przy filamencie PLA żaden wydruk nie wychodzi tak jak powinien. Nawet się dobrze nie zaczyna, sama linia rozpędowa często dopiero zostaje na stole po jakimś czasie i końcówka potrafi się oderwać. Bardzo proszę o wyrozumiałość i proszę o jakieś porady.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: Artu »

Umyj/odtłuść porządnie szybę. Dobre efekty daje umycie octem 10%. Szorujesz, aż zacznie "piszczeć"
PLA można drukować bez grzania stołu, pod warunkiem, że jest czysty.
Co do poziomowania, to zaraz mnie zje... dzą, ale zawsze robiłem to na kartkę z zeszytu, i działało :DD Dysza podczas regulacji musi być czysta, bez "gluta" na końcówce :P
@GUTEK@
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: Rozarh »

Lepiej przeczytać poradnik na reprapy...
Dodam tylko, że gdy ustawiasz poziom dyszy ręcznie (kartka, szczelinomierz) to drukarka musi wiedzieć, że ma dyszę 0,1 nad stołem. Nie wiem jak w Enderze, ale na wyświetlaczu powinno widnieć Z=0,1mm w chwili gdy testujesz odległość dyszy od stołu. Najczęstszy błąd gdy wyświetla się 0,00mm... Jeśli to nie pomoże to spróbuj ustawiać stół szczelinomierzem 0.1mm gdy drukarka wie o 0.15 lub 0.2mm. Te ostatnie wprasowują trochę materiału w stół. Jeśli w trakcie druku słychać traszki filamentu w ekstruderze, to znaczy, że dysza jest zbyt blisko...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: Andrzej_W »

Weź sobie jakąś linijkę i sprawdź czy nie jest szkło krzywe. Te szkło hartowane od creality to podobno bywały krzywe.
Ja tez poziomuję na kartkę bo szukanie szczelinomierza za długo się schodzi :D
Poziomuję według tego poradnika :DD
FlameRunner pisze:Popularna procedura kalibracji stołu "na kartkę" opisywana przez wiele poradników jest błędna. Wiele poradników każe ustawić stół tak, żeby w pozycji Z=0 między dyszą a stołem było około 0,1 mm odstępu (grubość kartki papieru). W ten sposób głowica zawsze będzie o 0,1 mm za wysoko:
  • Pierwszą warstwę o zadanej wysokości 0,2 mm drukarka będzie próbowała drukować mając w rzeczywistości czubek dyszy na wysokości 0,3 mm nad stołem.
  • Zwiększenie zadanej wysokości pierwszej warstwy również nie pomaga, po ustawieniu na przykład 0,3 mm, dysza będzie na wysokości 0,4 mm nad stołem.
Mająca sens procedura to:
  1. wyczyść stół
  2. nagrzej stół do temperatury roboczej
  3. nagrzej głowicę do temperatury roboczej
  4. zbierz z dyszy grubsze zanieczyszczenia (uwaga, gorące!)
  5. zbazuj oś Z (home Z)
  6. pojedź do Z=0,1
  7. i dopiero wtedy ustaw stół tak, żeby kartka przechodzła z leciutkim oporem między dyszą a stołem
W ten sposób:
  • Z=0 to faktycznie 0
  • Z=0.2 to faktycznie będzie 0,2 mm między stołem a czubkiem dyszy.
Procedurę należy wykonywać z użyciem zwykłej drukarkowej białej taniej kartki 80 g/m^2. Wizytówka jest dużo grubsza, paragon jest cieńszy - ich też można użyć, ale trzeba uwzględnić inną ich grubość.

Procedura ma zastosowanie dla drukarek z krańcówką osi Z bez czujnika do "autopoziomowania".
A poza tym mi się nigdy wydruki do tej podkładki szklanej od creality nie trzymały używałem różnych środków do adhezji aż po druku z PETg warstwę mi zdjeło z wydrukiem to drukuje na gładkiej stronie z kleikiem od DD

Poradnik napisany głównie na podstawie doświadczeń z gołym, gładkim szkłem. Szkło ze zintegrowaną niegładką powierzchnią adhezyjną, jak na przykład UltraBase, może wymagać ustawienia stołu jeszcze bliżej dyszy niż by wynikało z powyższej procedury.
byqu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2021, 18:06

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: byqu »

Dziękuję bardzo za odzew i za chęć pomocy. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się coś wydrukować na tym sprzęcie :D

Skorzystałem z Waszych porad co do poziomowania, najgorsze jest to że wydaje mi się że problem tkwi w stole. Kiedy położyłem poziomicę wygląda na to że jest git, praktycznie nie widać żadnego prześwitu ale jak ustawię ekstruder na home, później z=0,1 i chcę przejechać do skrajnego x czy y to gołym okiem widać, że w niektórych miejscach ekstruder jest wyżej niż na home.

Poradzicie coś co można zrobić dalej? Chciałem skorzystać z klipów biurowych ale one jeszcze pogorszyły sytuację :unknown:

Oto zdjęcia z pierwszej warstwy wydruku i tego jak wygląda stół. Może wprawne oko coś zauważy :piwo:

https://ibb.co/TtJ41yK

https://ibb.co/rxfFqSm

https://ibb.co/4Wk1527
Zdjęcia umieszczaj w postach a nie na zewnętrznych serwerach.
Tu masz co i jak: viewtopic.php?f=22&t=2109
dziobu

I powyższe zdjęcia załączone tak jak trzeba:
IMG-20211113-130804.jpg
IMG-20211113-130915.jpg
IMG-20211113-130940.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: dziobu »

  1. Pierwsza warstwa nie jest za nisko?
  2. Przyłóż poziomnicę do profilu osi X.
edit.
byqu pisze:i chcę przejechać do skrajnego x czy y to gołym okiem widać, że w niektórych miejscach ekstruder jest wyżej niż na home.
Czyli rozumiem że poruszając się w osi X dysza idzie w górę i w dół. Czy robi to raz na całym stole (jeden łuk) czy ten cykl powtarza się kilka razy w pełnym zakresie osi X?
byqu, Artu
byqu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2021, 18:06

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: byqu »

1. Chodzi o ustawienia w slicerze? Korzystam z PrusaSlicer. W ustawieniach mam wysokość warstwy oraz wysokość pierwszej warstwy na 0.2. Coś powinienem zmienić?

2. Chyba znaleziony problem, na górnym profilu widać, że jest znośnie a ten na którym porusza się ekstruder sporo gorzej. Domyślam się, że to powód problemów ze skalibrowaniem? Jak poprawić teraz poziom na tym profilu?

https://ibb.co/XXX

https://ibb.co/XXX


Zdjęcia umieszczaj w postach a nie na zewnętrznych serwerach.
Tu masz co i jak: viewtopic.php?f=22&t=2109

TRZECI raz powtarzać nie będę.

dziobu

IMG-20211113-132923.jpg
IMG-20211113-132932.jpg
byqu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 12 lis 2021, 18:06

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: byqu »

W osi X kiedy patrzyłem teraz z oka wygląda to w miarę dobrze. Kiedy przesuwam oś y są łuki które się powtarzają. Nie tylko jeden raz.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: Jarewa »

A ta poziomica to w jakim celu tam położona??
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 nie da się drukować

Post autor: dziobu »

Założenie jest chyba takie że poziomnica ma proste krawędzie, a na przedostatnim zdjęciu widać że profil jest krzywy.
byqu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”