Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

jaczal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2021, 10:09

Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: jaczal »

Proszę o poradę. Man drukarkę Ender 3v2 i podczas drukowanie napęd osi Y terkocze, jakby przeskakiwał pasek, czego efektem jest gubienie kroków.
Efekt terkotania występuje również przy wyłączeniu drukarki i ręcznym szybkim przesuwanie stołu, (taki efekt nie powstaje przy szybkim ruchu osi X). Zrobiłem test silnika polegający na tym,że kabel silnika osi Y odłączyłem od płyty głównej, a kabel silnika osi X wpiąłem w miejsce zasilania osi Y.
Przy ręcznym szybkim ruchu stołu już nie występowało terkotanie.
Dodam jeszcze, że przy odłączonej od zasilania drukarki, ruch szybki stołem na osi Y powodował zapalanie LED niebieskiej na płycie główne, jakby silnik działał jak prądnica, natomiast po podłączeniu silnika osi X w miejsce zasilania osi Y to zjawisko nie występowało.
Podejrzewam, że uległ uszkodzeniu silnik osi Y, ale nie wiem, co mogło być przyczyną uszkodzenia. W prawdzie silnik nie jest drogi, ale jeżeli uszkodzenie było spowodowane zasilaniem, to mogę wymieniać silnik w nieskończoność.

Czy ktoś miał już takie uszkodzenie i jak to naprawił?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: morf »

Prawdopodobnie silnik gubi kroki.
Zwieksz prad poprzez wiekszenie Vref na stepstiku
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: dragonn »

Prawdobnie nie. Bardzo, bardzo trudno jest zepsuć silnik krokowe.
jaczal pisze: Dodam jeszcze, że przy odłączonej od zasilania drukarki, ruch szybki stołem na osi Y powodował zapalanie LED niebieskiej na płycie główne, jakby silnik działał jak prądnica, natomiast po podłączeniu silnika osi X w miejsce zasilania osi Y to zjawisko nie występowało.
Każdy silnik krokowy działa jak prądnica, jak będziesz robił tak zbyt szybko możesz uszkodzić driver silnika na płycie głównej.
Jest kilka opcji:
- coś jest źle podłączone, przewód silnika jest uszkodzony albo gdzieś nie łączy, albo w ogóle są źle podłączone cewki silnika
- jak wyżej pisze, za mały prąd na silnik jest ustawiony
- oś Y jest źle poskładana i stawia za duże opory (za mocno dokręcone rolki)
jaczal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2021, 10:09

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: jaczal »

-Być może z czasem coś popsuło się w przewodzie zasilającym silnik osi Y - sprubuję sprawdzić podłączając na nim silnik osi X
- Raczej prąd nic do tego nie ma gdyż silnik osi X podłączony do zasilania osi Y kręci bez problemów (ręczny przesuw)
- Nic nie regulowałem na osi Y.
Że silnik może być prądnicą, to wiadomo, tylko dlaczego ta dioda LED na płycie zapala się na silniku osi Y a na silniku osi X nie. Oba podłączane do zasilania osi Y.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: Berg »

Zapalanie się diody przy szybkim ruchu jest jak najbardziej normalne. Raczej nie normalne jest, że nie dzieje się to samo, przy ruchu osią X.
1. Rozumiem, że zepsuło się zanim cokolwiek zacząłeś "grzebać"
2. Czyli silnik teraz całkiem nie działa, tylko terkocze. Czy też działa ale raz na jakiś czas gubi kroki?
3. Czy jeśli podłączysz silnik X do płyty głównej w miejsce silnika Y to czy działa prawidłowo, można nim sterować z poziomu np menu drukarki? Pewnie trzeba wcześniej zasymulować bazowanie naciskając czujnik palcem, czy coś.
jaczal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2021, 10:09

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: jaczal »

Drukarka odłączona od zasilania:
LED zapala się tylko przy podłączeniu silnika osi Y do zasilania Y, jak również X. Silnik osi X na tych zasilaniach nie zapala LED (ruch wywołany ręcznie)
ad 1- tak, po kilkunastu wydrukach.
ad 2 - Przy drukowanie terkocze przy szybkich ruchach w osi Y, a przy ruchu stolika ręcznie - terkocze z zasilaniem i bez zasilania drukarki.
ad 3 - silnik osi X podłączony do zasilania Y bez problemu daje się sterować, ruch wózka jest płynny, a ręczny ruch szybki bez jakichkolwiek odgłosów
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: Berg »

Przy samych silnikach jest wtyczka, czy kable na stałe wychodzą z silnika? Jak jest wtyczka, to można jeszcze sprawdzić zamieniając kable przy silniku.

O ile nie podłączony silnik w palcach się lekko kręci i nie ma oporu, to z tego co piszesz to uszkodzony kabel, wtyczka albo w samym silniku ukruszył się kabelek.
jaczal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2021, 10:09

Re: Prawdopodobnie uszkodzony silnik osi Y.

Post autor: jaczal »

Wymieniłem silnik i drukarka śmiga aż miło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”