Ender 3v2 uszkodzona płyta

Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

sashimi pisze: Czy do aktualizacji po usb potrzebuję jakiś sprzęt oprócz kompa i kabla usb?
https://www.3dprintbeast.com/using-the- ... o-your-pc/
Cytując ze strony , ino tłumacząc na polski
,,Żeby połączyć się z enderem poprzez port usb , potrzebujesz kabla mini usb (micro usb dla V2) oraz programu który będzie umożliwiał przesyłanie danych między komputerem i drukarką , taki jak na przykład Pronterface. [...]
1. Zacznij od pobrania oprogramowania Pronterface ze strony tutaj: https://www.pronterface.com/#download
Są alternatywy dla tego programu , ale zauważyliśmy że ten jest najprościej zsetupować oraz używać.
Kolejny plus na stronę tego programu jest taki , że jest bezpłatny.
2. Zainstaluj program i uruchom go. Twoim oczom ukaże się panel sterowania drukarką.
3. Teraz , wejdź w opcję ,,Device Manager" (znajdziesz ją w startowym menu po naciśnięciu na nie prawym przyciskiem myszy) i wejdź w ustawienia portów.
4. Podepnij swojego Endera pod komputer przez kabel usb. Zauważysz , że program będzie (a przynajmniej powinien) widzieć drukarkę 3D (niekoniecznie pod jej nazwą , po prostu pojawi się nowa opcja).
5. Naciśnij na nią prawym przyciskiem myszy , i przejdź do ustawień , następnie do ustawień portu.
6. Naciśnij na opcję Bity na sekundę i wybierz 128000. Następnie zaakceptuj ustawienia.
7. W lewym , górnym rogu programu Pronterface , wybierz właściwą drukarkę (jej baudrate powinien wynosić 128k bitów)
8. Naciśnij na guzik ,,połącz" i obserwuj prawą stronę ekranu , gdzie powinna się wyświetlić wiadomość "Drukarka jest teraz online,,

Gratulacje , połączyłeś się poprzez kabel usb z drukarką"

Na stronie masz ogólnie dużo więcej rozpisane , nie przetłumaczyłem więcej bo:
a) nie chciało mi się
b) nie wiem co chcesz zrobić.
:)
:piwo:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Berg »

sashimi pisze:płyta na bank żyje, nie umarła by od aktualizacji. Dlatego ma być po kablu żeby spr czy łyka soft i czy nie zwalił się np bootloader. Chwila ciemnego ekranu mnie nie wystraszy bo cały czas jest ciemny :)
Czy do aktualizacji po usb potrzebuję jakiś sprzęt oprócz kompa i kabla usb?
Przecież w pierwszym poście napisałem Ci, że potrzebujesz programator a potem napisałem to jeszcze raz.

Zdarzały mi się takie historie, że jak wgrywałem plik .BIN na kartę SD z Maca, to Mac robił na karcie te swoje ukryte pliczki i to jakoś przeszkadzało w odczycie firmware przez bootloader. Zapewne dlatego, że w bootloader jest jakaś uproszczona obsługa systemu plików.
Może też być źle sformatowana karta.

@Furrciak fajnie, że przetłumaczyłeś coś z neta ale czy tam jest napisane, że w ten sposób da się wgrać firmware?
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

Berg pisze:
sashimi pisze:
@Furrciak fajnie, że przetłumaczyłeś coś z neta ale czy tam jest napisane, że w ten sposób da się wgrać firmware?
Pytał jak połączyć , moja wina że nie przeczytałem że chodzi mu o firmware :crazy: .
Druga sprawa to taka że obstawiałbym na to że jest jakiś plik na karcie SD który przeszkadza w odczycie , dla świętego spokoju sformatowałbym i tyle , chyba że kolega chce się bawić w podłączenie komputera pod drukarkę , to trza by było podpiąć się pod piny na mainboardzie , tak jak ty napisałeś :P.
Berg
:piwo:
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: @GUTEK@ »

Podłączyć płytę przez USB można po to, aby sprawdzić czy cokolwiek gada przez TX/RX.
Jeśli trzeba wgrać bootloader to pozostaje podłączyć się do płyty ST-LINK-iem, z tego co widzę to tam są wyprowadzone piny do programowania. Tylko niekoniecznie goldpiny wlutowane.
Berg
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

@GUTEK@ pisze:Podłączyć płytę przez USB można po to, aby sprawdzić czy cokolwiek gada przez TX/RX.
Jeśli trzeba wgrać bootloader to pozostaje podłączyć się do płyty ST-LINK-iem, z tego co widzę to tam są wyprowadzone piny do programowania. Tylko niekoniecznie goldpiny wlutowane.
Robiąc research do tego posta też zauważyłem , zauważyłem także że w 99 procentach nie ma wlutowanych pinów a nie wiadomo czy kolega który stworzył temat umie lutować i czy wogóle ma lutownicę :problem:
:piwo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: dziobu »

Na czas programowania wystarczy przytrzymac te 3 piny ręcznie. Albo jak są otwory w PCB to tam sie wsadza kabelki i gotowe.

Leniwym można być nawet gdy się posiada lutownicę:)
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

dziobu pisze:Na czas programowania wystarczy przytrzymac te 3 piny ręcznie. Albo jak są otwory w PCB to tam sie wsadza kabelki i gotowe.

Leniwym można być nawet gdy się posiada lutownicę:)
A o tym to szczerze nie pomyślałem :DD
:piwo:
norek12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 06 lis 2021, 16:35
x 3

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: norek12345 »

Cześć,
to ja dodam jeszcze, że żeby wgrać firmware do Endera 3 V2 karta musi być sformatowana na system plików FAT32 (nie FAT). Niedawno próbowałem wgrać ze starej karty z FAT i nie chciało działać. Proponuję również upewnić się, że kabel USB na pewno jest dobry i gniazdo się nie rozgięło, czy coś (też mam i kabel prawnie nie wchodzi, takie kiepskie jest tam gniazdo).
Moim zdaniem, jeśli zaczął już ładować i nie wstał, to musiałeś wgrać zły firmware (Creality ma okropny bałagan w nich) i teraz żaden program nie zobaczy drukarki, gdyż połączenie zapewnia dobre firmware.
Jak koledzy wyżej piszą, należy wgrać firmware starym sposobem np. podpinając jakiś programator lub Arduino, są tutoriale w youtube.
A jakby co, to mam okazyjnie prawie nową płytę 4.2.2 na zbyciu, bo niedawno zmieniłem na wersję 4.2.7. Płyta 4.2.2 ma piny ISP obok gniazda do LCD , przez które powinno dać się wgrać bootloader i firmware, Taniej Ci wyjdzie jednak zakup używanej płyty lub nawet nowej niż skorzystanie z serwisu :]
sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

No dobra, dziękuję Kolegom. Problem rozwiązali technicy z creality podsyłając jakiś stary soft na którym płyta ożyła i dało się potem wrzucić aktualne oprogramowanie, to samo które miałem i po którym padło jak chciałem je przeładować. Wszystko z SD bez sztuczek z USB. Nic z tego kurczę nie rozumiem ale skoro działa......... :)
Furrciak
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

sashimi pisze:No dobra, dziękuję Kolegom. Problem rozwiązali technicy z creality podsyłając jakiś stary soft na którym płyta ożyła i dało się potem wrzucić aktualne oprogramowanie, to samo które miałem i po którym padło jak chciałem je przeładować. Wszystko z SD bez sztuczek z USB. Nic z tego kurczę nie rozumiem ale skoro działa......... :)
No i git :good:
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”