Ender 3v2 uszkodzona płyta

sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

Witam,
Zablokowałem sobie posuw głowicy, przeskakiwał pasek, wyłączyłem zasilanie i po tym drukarka zaczęła robić dziwne rzeczy, głównie związane z BL touch i osią Z mimo że przyblokowałem akurat ruch w poziomie. Trochę to dziwne ale innych grzechów nie pamietam. Uznałem że może posypał się soft więc załadowałem na 100% ten sam plik który był (miałem w archiwum) tylko zmieniając mu lekko nazwę no i teraz mam blackscreen. Próbowałem inne softy ale nic nie pomaga. Nie wiem czy jest sens szukać serwisu bo skasują min 100 a za 150 mogę kupić płytę 4.2.7 zamiast obecnej 4.2.2
Macie jakiś pomysł co mógłbym zrobić zanim obecną zezłomuję?
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: maniolx »

Trochę to dziwne aby po takiej operacji poszła płyta główna . Ja taką operację wykonywałem już kilkaset razy . No przecież jak kończysz wydruk to za każdym razem wyłączasz drukarkę przez odcięcie zasilania . Może jakiś czujnik - BL touch lub silnik powoduje problemy . Może spróbuj odłączyć ten BL touch i zobacz jak będzie . Ale ja popróbowałbym jeszcze z tym firmware i zapisem epromu do drukarki . Ja ostatnio do mojej płyty dodawałem nowy wentylator i mierzyłem napięcia na płycie i przez przypadek zwarłem dwa wyjścia (plus z minusem) i aż iskry poszły , lecz nic cię nie stało i wszystko działa . Ale ja od początku mam skr 1.4 turbo , choć nie ma to nic do rzeczy . Gdybyś bardzo chciał to mam na sprzedaż nową płytę , nie używaną do Endera 3 , lecz wersję 4.4.2 . Ja zaraz po zakupie endera zmieniałem płytę i wyświetlacz , tak że zostały mi te podzespoły .
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Berg »

Tak jak kolega pisze wyżej, jest znikoma szansa na to by płyta główna się zepsuła od samego przyblokowania silnika i terkotania paska.
Raczej coś poszło nie tak później, przy wgrywaniu softu.
Czy w tej drukarce jest tak, że po wgraniu firmware nazwa pliku sama się zmienia? Po tym można zidentyfikować, że w ogóle wgrywa się nowy fw. Jeśli się nie wgrywa mimo prawidłowej nazwy pliku, to tak uszkodzona jest karta SD, płyta albo bootloader. By zaktualizować bootloader potrzebny jest programator i wiedza jak to zrobić.
sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

Dzieki, nie wiem czy nazwa powinna się zmienić ale pewnie sposobem na spr czy wchodzi byłaby podmiana softu przez usb o ile jest to możliwe i jest na to jakiś tutorial. Nie znalazłem nic do 3v2. Dzięki za ofertę na 442 ale to jak rozumiem jakiś wyższy model. Chyba 422 i 427 mają lepsze wsparcie na forach z uwagi na ilość użytkowników a ja nie za wiele drukuję więc nie mam parcia na parametry. Ma być łatwo i budżetowo. Gratuluję bolenia, o rybkach można by pogadać ale raczej nie na tym forum :)
Awatar użytkownika
maniolx
Postów w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 08 maja 2021, 11:06
Drukarka: Bambu Lab X1 Carbon
x 11

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: maniolx »

sashimi pisze:Gratuluję bolenia, o rybkach można by pogadać ale raczej nie na tym forum :)
Niestety to nie boleń , tylko brzana i to już lata temu :D
sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

Czy może ktoś wie jak podmienić soft po usb?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Berg »

Kolego, przecież napisałem Ci wyżej. Potrzebny jest programator do wgrania inaczej niż z karty. W sieci jest sporo tutoriali. Z grubsza wyglądają identycznie na większość drukarek z procesorami tego typu.

To czy plik z firmwarem na karcie nazywa się prawidłowo oraz czy nazwa się zmienia to kluczowa kwestia :D
sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

Nie znalazłem tutoriali ale widocznie za słabo się starałem, dzięki. Wg mnie nazwa pliku nie musi być prawidłowa, ma być tylko inna niż aktualnie wgrana aby płyta go pobrała. Nie mam oczywiście na myśli rozszerzenia....
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: Furrciak »

Nie jestem pewien tego sposobu na tysiąc procent , ale w taki najprościej jest sprawdzić czy płyta w ogóle żyje. Zainstaluj najnowszy sterownik do płyty ze strony creality (rozumiem że masz 4.2.2) bez podpiętego BL Toucha , i wgraj na kartę sd , po kablu nie ma co programować bo zauważyłem że dużo ciężej jest to zrobić niż przez normalną kartę micro sd a daje niewiele lepsze efekty. Nie wystrasz się jak ekran przez chwile nie będzie nic wyświetlał , to będzie znaczyło tylko tyle że drukarka buforuje wgrany na kartę plik.
:piwo:
sashimi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 28 sie 2021, 07:45
x 1

Re: Ender 3v2 uszkodzona płyta

Post autor: sashimi »

płyta na bank żyje, nie umarła by od aktualizacji. Dlatego ma być po kablu żeby spr czy łyka soft i czy nie zwalił się np bootloader. Chwila ciemnego ekranu mnie nie wystraszy bo cały czas jest ciemny :)
Czy do aktualizacji po usb potrzebuję jakiś sprzęt oprócz kompa i kabla usb?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”