Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

SimonGK
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2021, 20:38
x 6

Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: SimonGK »

Cześć, chciałem się przedstawić oraz "pochwalić" moją pierwszą drukarką. Aktualnie jestem spawaczem, ale hobbystycznie bawię się retro komputerami zwłaszcza Amigiami. Wykonałem kilka metalowych obudów do Amig, ale laser i gięcie jest dość drogie. Drukarkę kupiłem (dostałem od żony na prezent ;) ) w celu zastąpienia wielu "małych" metalowych elementów drukowanymi oraz do robienia prototypów, ale już przydała się do kilku innych rzeczy. Możliwe że będę powoli jakieś pytania zadawał o ile nie znajdę na forum. Na razie jestem zadowolony z efektów drukowania. Jedyne problem jaki na razie mam to jakość pierwszej warstwy.
Załączniki
20211224_153721.jpg
Okazało się że zasłona będzie dotykała wałki. Na szybko zaprojektowałem osłony.
Okazało się że zasłona będzie dotykała wałki. Na szybko zaprojektowałem osłony.
Zrobiłem podstawę pod drukarkę ponieważ komoda nie jest "głęboka" wystarczająco. Drukarką wydrukowałem stopki.
Zrobiłem podstawę pod drukarkę ponieważ komoda nie jest "głęboka" wystarczająco. Drukarką wydrukowałem stopki.
Syn pomaga składać.
Syn pomaga składać.
20211212_122805.jpg
Furrciak, Artu, dziobu, Adinfo, emartinelli
Awatar użytkownika
Furrciak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 29 gru 2021, 14:12
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Drukarka: Ender 3 Max
x 1

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: Furrciak »

Pokaż wydruk i tą pierwszą warstwę , jeżeli nie ja to ktoś tutaj z forum powinien wiedzieć co jest nie tak i co można poprawić :D.
Fajnie jest widzieć że kolejne osoby się przekonywują co do drukarek 3D , niby nie jest to wszystko takie samo jak się myśli że będzie ale według mnie łatwo jest dojść o co chodzi i co jest nie tak i tak dalej :).
:piwo:
SimonGK
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2021, 20:38
x 6

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: SimonGK »

Furrciak pisze:Pokaż wydruk i tą pierwszą warstwę , jeżeli nie ja to ktoś tutaj z forum powinien wiedzieć co jest nie tak i co można poprawić :D.
Fajnie jest widzieć że kolejne osoby się przekonywują co do drukarek 3D , niby nie jest to wszystko takie samo jak się myśli że będzie ale według mnie łatwo jest dojść o co chodzi i co jest nie tak i tak dalej :).
Jestem w kontakcie z kolegą z forum (Adinfo) tylko teraz taki okres że trochę trudno czas zsynchronizować żeby pogadać.
Sprawdziłem na razie ilość pobieranego filamentu na 100mm i wyszło że pobiera 92/93mm co odpowiadało 93 krokom jak odczytałem za pomocą Pronterface i ustawiłem 100 kroków. Nie wiele to pomogło. Jest lepiej jeśli ustawię 150% ekstrakcji ale dalej daleko do tego co wydrukował mi jakiś czas temu Adinfo. Próbowałem na 3 różnych filamentach. Najgorzej jest na "Technology Outlet" Ivory Beige PLA, załączony biały i czerwony eSun PLA+ daje podobny efekt ale muszę pchać 150%.
Załączniki
O ile dobrze pamiętam na tym było 150% ekstruzji.
O ile dobrze pamiętam na tym było 150% ekstruzji.
Po lewej mój wydruk na 100% ekstruzji. Po prawej od kolegi.
Po lewej mój wydruk na 100% ekstruzji. Po prawej od kolegi.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: Andrzej_W »

Jak masz flow 150% to sprawdź słynną szparkę albo czy ci się nie przestawiły parametry
viewtopic.php?f=70&t=6691&view=unread#unread
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: Artu »

Sprawdź, czy przypadkiem nie masz nieprawidłowo ustawionej średnicy filamentu :roll:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
SimonGK
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2021, 20:38
x 6

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: SimonGK »

Andrzej_W pisze:Jak masz flow 150% to sprawdź słynną szparkę albo czy ci się nie przestawiły parametry
viewtopic.php?f=70&t=6691&view=unread#unread
Dopiero opanowuję nazewnictwo związane z drukiem 3d. O jakie parametry pytasz bo nie rozumiem jeszcze wszystkiego. Stół(hot bed) jest raczej wypoziomowany, najpierw na kartkę, ale mam już grubościomierz 0.2mm . Przed złożeniem drukarki obejrzałem dwa filmy i myślę że usunąłem tą "szparkę", wyciągnąłem rurkę teflonową, przyciąłem na równo i wepchnąłem z powrotem. Możliwe jednak że coś zrobiłem nie tak, na ostatnim drukowaniu zatkała się dysza (całe szczęście krótki proces), co jak czytałem może być oznaką pozostałości przegrzanego/spalonego filamentu. Dzisiaj ponownie próbowałem wyciągnąć tą rurkę i sprawdzić, udało mi się ją wyciągnąć dopiero na rozgrzanym ekstruderze, jak zajrzałem do środka to były ślady filamentu na ściankach tej rurki w ekstruderze. Nie bardzo wiem jak to wyczyścić. Złożyłem z powrotem i drukuje jak drukowała (ani lepiej ani gorzej).
Artu pisze:Sprawdź, czy przypadkiem nie masz nieprawidłowo ustawionej średnicy filamentu
W ustawieniach drukarki/ekstrudera w Ulimate Cura 4.12.1 jest 1.75.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: majek »

SimonGK pisze:Jedyne problem jaki na razie mam to jakość pierwszej warstwy.
SimonGK pisze:Stół(hot bed) jest raczej wypoziomowany, najpierw na kartkę, ale mam już grubościomierz 0.2mm
No to może dokładnie w sposobie poziomowania jest problem? Normalna kartka ksero 80gr ma 0.1mm grubości, jeżeli szczelinomierzem chce się poziomować, to też powinien mieć 0.1mm. No i na gorącej dyszy, żeby twarde gluty nie wystawały i nie podbijały wysokości.
Do tego niektóre firmware po takim poziomowaniu zapamiętują, że tam jest 0 a nie 0.1mm i trzeba to zmienić w ustawieniach drukarki. Ewentualnie można to zrobić w slicerze, Cura ma do tego opcję 'Z Offset'.

Ale lepiej zero poprawnie ustawić w drukarce.

Najlepiej każ drukarce ustawić głowicę na Z=0 i zobacz czy wsadzisz kartkę albo szczelinomierz pod dyszę - jak się uda, to masz wszystko przesunięte w górę o te 0.1-0.2mm i dlatego pierwsza warstwa jest do bani.
SimonGK
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: Andrzej_W »

SimonGK pisze:
Andrzej_W pisze:Jak masz flow 150% to sprawdź słynną szparkę albo czy ci się nie przestawiły parametry
viewtopic.php?f=70&t=6691&view=unread#unread
Dopiero opanowuję nazewnictwo związane z drukiem 3d. O jakie parametry pytasz bo nie rozumiem jeszcze wszystkiego. Stół(hot bed) jest raczej wypoziomowany, najpierw na kartkę, ale mam już grubościomierz 0.2mm . Przed złożeniem drukarki obejrzałem dwa filmy i myślę że usunąłem tą "szparkę", wyciągnąłem rurkę teflonową, przyciąłem na równo i wepchnąłem z powrotem. Możliwe jednak że coś zrobiłem nie tak, na ostatnim drukowaniu zatkała się dysza (całe szczęście krótki proces), co jak czytałem może być oznaką pozostałości przegrzanego/spalonego filamentu. Dzisiaj ponownie próbowałem wyciągnąć tą rurkę i sprawdzić, udało mi się ją wyciągnąć dopiero na rozgrzanym ekstruderze, jak zajrzałem do środka to były ślady filamentu na ściankach tej rurki w ekstruderze. Nie bardzo wiem jak to wyczyścić. Złożyłem z powrotem i drukuje jak drukowała (ani lepiej ani gorzej).
Artu pisze:Sprawdź, czy przypadkiem nie masz nieprawidłowo ustawionej średnicy filamentu
W ustawieniach drukarki/ekstrudera w Ulimate Cura 4.12.1 jest 1.75.
Po pierwsze piszemy Ultimaker Cura :D może być krócej Cura
O flow mi chodziło w tej kwestii o której wspominałeś
SimonGK pisze: Jest lepiej jeśli ustawię 150% ekstrakcji ale dalej daleko do tego co wydrukował mi jakiś czas temu Adinfo..
Te ślady filamentu to były na zewnątrz rurki czy w środku?
Jeżeli na zewnątrz to połączenie rurka dysza jest nieszczelne i tworzy się przerwa pomiędzy rurką PTFE a dyszą nazywana potocznie szparką.
Jeżeli teraz masz dobrze to nie znaczy że tak będzie zawsze te złączki które trzymają rurkę potrafią się luzować.
Zrób sobie kreskę na rurce przy złączce i obserwuj czy podczas druku ci się nie rusza, to będziesz wiedział czy złączka trzyma mocno.
Tu masz podgląd o co chodzi ze szparką i link do strony z której jest obrazek.
https://www.crealityexperts.com/crealit ... pair-guide
hotEndGap.png
SimonGK
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: Artu »

Szparkę najlepiej wyeliminować za pomocą: Łącznik 1.75 do głowic Ender PTFE, lub Łącznik tytanowy 1.75 do głowic Ender
Adinfo, SimonGK
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
SimonGK
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2021, 20:38
x 6

Re: Ender 5 plus - SimonGk moja pierwsza drukarka

Post autor: SimonGK »

Dzięki za podpowiedzi. Jak uda mi się to poprawić to na pewno dam tutaj znać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”