Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

Witajcie, mam taki problem, że drukuje elementy i pierwszy, drugi jest perfekcyjnie, a przy trzecim dysza jest o 0.1-0.2mm nad stołem.
Gdy wybieram auto home, tutaj również dysza potrafi się ustawić na różnych wysokościach.
Wykonałem komendę M502 na reset i M500 na zapis ustawień fabrycznych i myślałem, że wszystko wróciło do normy, wyłączyłem drukarkę i po prau godzinach gdy zacząłem drukować, okazało się że dysza znów jest ponad stołem. Ponownie wysłałem komendę M502, zapisałem i puściłem wydruk, tym razem z sukcesem.
Co może być przyczyną tego bajzlu?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: dziobu »

Np. dokładność krańcówki.
Jaki masz wyłącznik? Taki z dźwignią?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: Andrzej_W »

Jeszcze dodatkowo bym sprawdził sprzęgło pomiędzy śrubą a silnikiem krokowym.
Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

dziobu pisze:Np. dokładność krańcówki.
Jaki masz wyłącznik? Taki z dźwignią?
Krańcówka to znaczy stopend? Jeśli tak no to ten guzik z tą dźwignią małą

Ale no nie wiem, bo wy podajecie takie sugestie jakby ze strony mechanicznej, a ja przecież jak wysyłam komendę na hard reset to naprawiam to bez dotykania, więc mi się wydaje, że to po stronie software coś szwankuje
Andrzej_W pisze:Jeszcze dodatkowo bym sprawdził sprzęgło pomiędzy śrubą a silnikiem krokowym.
Tak, no właśnie też od tego zacząłem, dokręciłem i lekko poluzowałem... Nie robi to różnicy

Forum to nie czat, posta należy przemyśleć a nie wrzucać osobno trzy myśli sekunda po sekundzie. Połączyłem posty a tamte wyrzucam
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: Jarewa »

Sprawdź dane M503 po resecie jak i w czasie występowania problemu. Szczególnie M851 bo wygląda jakby nie trzymał ci eeprom jest uszkodzony.


Choć STM nie mają wbudowanego eeprom i jest zewnętrzny. Może zakłócenia na linii I2C...
Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

Jarewa pisze:Sprawdź dane M503 po resecie jak i w czasie występowania problemu. Szczególnie M851 bo wygląda jakby nie trzymał ci eeprom jest uszkodzony.
Choć STM nie mają wbudowanego eeprom i jest zewnętrzny. Może zakłócenia na linii I2C...
1. Hmm z komendy M503 ciężko coś wywnioskować, nic tam się nie zmienia, zwraca mi te same dane zawsze. Co do komendy M851 to szczerze nie wiem jak ją obsłużyć, nie rozumiem w opisie tej komendy czym jest "probe trigger-point", a wpisując po prostu M851, zwraca mi, że nie rozpoznano komendy.

2. Wcześniej wpisywałem komendy w Cura, ale nie ma tam okna terminala, więc pobrałem Pronterface i czy gdy wpisuję komendę np. M500, albo M502 albo M206, to czy powinienem otrzymać zwrotnie jakieś echo? Bo wpisuje np. M500, daje enter i mam tylko "SENDING: M500".

3. Rozumiem, że funkcję mojej EEPROM spełnia karta pamięci, bo gdy nie była włożona, to po próbie zapisania ustawień otrzymałem echo: no eeprom.
Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

Update.
Nie jestem jednak przekonany, czy komenda M502 coś zmienia, ponieważ nawet po niej udało się zaobserwować błąd.
Moje pytanie- czy stop end osi Z powinien kliknąć w momencie gdy karetka jest najniżej? Bo zauważyłem, że czasem tak się dzieje, a czasem oś zatrzymuje się ledwo dotykając tę dźwigienkę. hmm
Dodatkowo obróciłem ten gwintowany pręt i jeszcze raz poprawiłem dokręcenie tych śrubek dwóch na "sprzęgle", to też rzecz jasna bez rezultatu.
Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

Przykra sprawa, wgranie nowego firmware też nic nie dało ;/ Zdaje się, że nikt w całym Internecie nie potrafi tego rozwiązać
Awatar użytkownika
676
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:42

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: 676 »

Ciekawe, dla eksperymentu przełożyłem endstop z osi Y na oś Z i podniosłem go o jakieś 10 cm, zgadnijcie co, hehe, nadal nie działa.
Interesujące jest też, że czasem gdy daje auto home, to ta oś Z się podniesie trochę, silniczek zrobi parę kroków i się zatrzymuje...
Jak to się uda rozwiązać, to myślę, że się należy nagroda Nobla ;p
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Ender 3 Pro- Auto home, zmienia się wysokość

Post autor: dziobu »

Kabelek też zamieniłeś? (nie wiem czy to krańcówka z kablem czy odpinana)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”