Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Awatar użytkownika
sprzetowiec90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2020, 17:13

Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: sprzetowiec90 »

Witam, mam taką zagwozdkę, wentylator w zasilaczu mi nie chodził. Rozebrałem zasilacz, wentylator podłączyłem pod 12 V i okazuje się sprawny. Drukarki dawno nie odpalałem. :crazy:

I teraz pytanie czy ten wentylator się nie załącza i dopiero jak jest ciepło zaczyna chodzić czy on non stop powinien zasuwać? :?: Mam wersję pro z tym chudszym zasilaczem.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: dekas »

W moim zasilaczu Ender5 się kręci od początku, ale Creality mogło je zamawiać u przeróżnych podwykonawców.
Aczkolwiek wiadomo, że chcą mieć jak najtaniej - czyli bez regulacji... albo z prymitywną - on/off.
Włącz go na dłużej i zobacz, najpierw z minimalnym obciążeniem - tylko wentylatory, odłącz płytę główną - jeżeli by nie był sprawny, niech nią nie szarpie.
Jeżeli już otworzyłeś zasilacz, zobacz jak biegnie obwód sterujący wentylatorem.
frycol
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 23 wrz 2018, 14:25
x 6

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: frycol »

Jeśli to zasilacz mean well (ten chuszy) to wentylator włącza się dopiero jak zasilacz złapie trochę temperatury.
Awatar użytkownika
sprzetowiec90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2020, 17:13

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: sprzetowiec90 »

Podłączyłem dziada pod przetwornice step-down, ten wentylator był akurat na 12 V. Odpaliłem na chwile druk i nie chciał ruszyć pomimo że drukarka już zaczęła drukować po rozgrzaniu.
frycol
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 23 wrz 2018, 14:25
x 6

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: frycol »

Ile to chwila, bo u mnie czasami nawet 10-20 minut jest ciszy i dopiero idzie. O!!! Przypomniałem sobie!! Miałem ten sam dylemat jak wymieniłem wentylator na cichszy i po podłączeniu nie ruszył. Stary założyłem i dalej nic, i już zasilacz chciałem rozkręcać i patrzeć co spaliłem ale sobie przypomniałem że trzeba poczekać. Także może trzeba być troszkę cierpliwy? Ogólnie jak drukuje PLA to wentylator działa przez ok1-2 minuty co 5-10 minut, ale pewny nie jestem bo go wentylator nadmuchu zagłusza.
Awatar użytkownika
sprzetowiec90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2020, 17:13

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: sprzetowiec90 »

Trudno, akurat jadę z PETG więc więcej mocy trzeba.
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: Grzesinski »

W wersji Pro stosowane były zasilacze MeanWell LRS-350-24.
Wentylator zasilacza sterowany jest zależnie od temperatury w zasilaczu (termistor NTC). Powinien się załączyć przy większym obciążeniu np. przy jednoczesnym rozgrzewaniu stołu i głowicy. Z tym, że nie ruszy od razu, bo rozgrzanie elektroniki trochę trwa, a po schodzeniu zasilacza wyłączy się samoczynnie niezależnie od grzania stołu drukarki. Sterowany jest tylko on/off jest z histerezą temperatury.
Szczegóły i schemat znajdziesz na kirich.blog (strona bułgarska).
Awatar użytkownika
sprzetowiec90
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2020, 17:13

Re: Ender 3 Pro wentyl zasilacza

Post autor: sprzetowiec90 »

Jak będzie miał chłodniej to będzie mu lepiej, nie chce mi się go znów rozbierać. Hałas mi nie przeszkadza akurat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”