Ender 6 - skr czy stock

toldi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2022, 20:45

Ender 6 - skr czy stock

Post autor: toldi »

Siema,

Przeglądając to forum mam wrażenie że tylko ja popełniłem błąd kupując Endera 6 zamiast Endera 3/5. No nic trudno, ale do rzeczy. Po ostatnim wydruku drukarka się zawiesiła. Tzn. ekran się zfreezowal wiec zrobiłem hard reset. Po tym drukarka już nie wstała(Ekran wyświetlał tylko pasek ładowania). Po rozebraniu okazało się że w miejscu gdzie podpięta jest grzałka płyty roboczej jest wypalona wielgachna dziura. Podejrzewam ze pod wpływem drgań kabel się poluzował i występowało tam iskrzenie. Porozpinałem wszystko, ale ekran ładowania ani drgnie( próbowałem tez podegrać firmware - bez sukcesu). Stoję właśnie przed wyborem czy kupić stockową płytę Creality 4.3.1 lub SRK Mini V3. Płyt Creality brak aktualnie na stanie w polskich magazynach, SRK są dostępne od ręki. Martwi mnie jednak, że płyty te nie są wprost dedykowane dla Ender 6. Nie mniej jednak na githubie Bigtreetech-a jest firmware dla mojej 6tki tylko zastanawiam sie czy to tylko kwestia wgrania firmware-u podpięcia kabelków, ogarnięcia RPi z Octoprintem(bo nie zadziała z tą płytą wyświetlacz)? Czy lepiej dopłacić stówke wziąć stockową płytę i nie cudować. Kusi mnie żeby pobawić się SRK Mini, ale troche boje sie, że coś zrobie źle i poza płytą upalę coś jeszcze... a z stockowa to podpięcie wszystkiego, podłączenie do prądu i można drukować...

Co Wy myslicie? Co byscie zrobili na moim miejscu? Może warto przemeczyc ten proces upgradu bo finalnie odkryje nowy wymiar drukowania... Drukarka ma rok, ale dziś kupiłbym Endera 3 ( no może 5) bo wsparcie społeczności i dobrze wykonanych instrukcji "co i jak" jest mnóstwo w przeciwieństwie do E6.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 584
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: Rozarh »

Odpowiadam na pytanie: "Co byscie zrobili na moim miejscu?":
Ja bym kupił coś większego: SKR 1.2 PRO lub pokusił się o Octopus'a - Skoro BTT daje firmware dla MINI na Ender 6 to można go portować na większe płyty - ważne są ustawienia stockowe tej drukarki. Zabawa przednia a otwiera się wachlarz możliwości - Klipper, RRF, głowica tri-color, czujnik PT100 (dla Octopusa). Ważne tylko, żeby płyta się zmieściła w obudowie.
Zaznaczam, że to jest moje zdanie bo lubię grzebać w sprzęcie i sofcie :)
Jeśli lubisz majsterkować i lubisz wyzwania to możesz wybrać taką opcję w innym przypadku niewiele ryzykujesz montując MINI, bo ona ma chyba nawet rozstaw otworów taki jak oryginał.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: cyfron »

Co ja bym zrobił? Kupił MKS Robin V3 + TMC2209 + LCD12864 mini i wgrał Klippera. Montaż nowej płyty i wyświetlacza jakoś bym ogarnął - tyle, że nie boję się grzebać w drukarkach.

Gdybym miał teraz kupować drukarkę, to szukałabym czegoś na prowadnicach liniowych od biedy na wałkach. Rolki to zuooo :devil:
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: Mati »

No fajnie, tylko po co do endera taka "duża" płyta? Dla Miecia pustych miejsc na sterowniki silników krokowych, które nigdy nie zostaną wykorzystane? Kiedyś to miało sens, bo nie było sensownych alternatyw, ale teraz są fajne płytki, które mieszczą się w oryginalne miejsce bez przeróbek obudowy i mają wszystko czego (na tą chwilę) mógłby potrzebować taki Enderek.
https://pl.aliexpress.com/item/1005002372751834.html
https://pl.aliexpress.com/item/1005002278585297.html
https://pl.aliexpress.com/item/1005003519885899.html
Pierwsze dwie są fajne, bo bez dodatków uruchomisz na niej RepRapFirmware. Chyba, że masz Pi i chcesz od razu pójść w klippera, to wtedy ta trzecia wystarczy.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: Pjoter »

Bo jak masz dodatkowe wejścia to
- możesz dodać drugi silnik osi Z, zrobić w niej true bed leveling
- dodać drugi ekstruder i zrobic dwie głowice lub głowice mieszaną lub jakiś inny sprytny sposób zmiany glowic
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 584
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 234

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: Rozarh »

cyfron pisze:Gdybym miał teraz kupować drukarkę, to szukałabym czegoś na prowadnicach liniowych od biedy na wałkach. Rolki to zuooo :devil:
jakie zło??? kupiłem ostatnio wałki liniowe - takiego luzu w życiu nie miałem na rolkach...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: cyfron »

Bo łożyska albo wałki kiepskiej jakości. Poza tym wałki w ostateczności, bo zdecydowanie wolę prowadnice. Rolki są fajne póki są nowe, jakoś męczyła mnie wymiana rolek co 3 miesiące z powodu zużytych "oponek". Jak i kogoś drukarka więcej się kurzy niż drukuję, to tam rolki faktycznie mogą wystarczyć. Odkąd pozbyłem się rolek, to jedynymi rzeczami, które wymieniam w drukarkach to dysze i szpule z filamentem.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: Jarewa »

Walki liniowe na łożyskach też dużo wybaczają, tym bardziej jak mamy źle złożony corexy...
toldi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2022, 20:45

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: toldi »

Dziękuję za odpowiedzi. Nie mam w planach zbyt dużej rozbudowy tej drukarki tym bardziej że odkąd mam photon mono to Ender służy mi bardziej do drukowania rzeczy mało precyzyjnych lub technicznych. Pójdę w BTT Skr mini+ RPi Z Klipperem tylko muszę pomyśleć nad jakim ekranem. Warto kupić ten z BTT czy kupić wyświetlacz z Endera 3?
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 6 - skr czy stock

Post autor: cyfron »

do klippera najlepszy będzie 12864 - może być ten od BTT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”