Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Krzysiek89893
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2022, 05:23

Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Krzysiek89893 »

Witam wszystkich :piwo:

Wiem kolejny post o ender i osi Z :devil:
Niestety mi już ręce opadły. A mianowicie miałem problem z synchroniczna praca osi ponieważ lewa strona (tam gdzie niema silnika krokowego) podnosiła i schodziła z opóźnieniem. Gwint na jednej ze śrub poprostu nie trzymał, nawet loccolit ( chyba tak się to pisze) nic nie dał. Kupiłem i zamontowałem zestaw drugiej osi w raz z silnikiem krokowym.
Sądziłem że problem z głowy ,niestety to był wierzchołek góry prac jaka mnie jeszcze czekała.
Oczywiście wymieniłem śruby trapezowe na identyczne względem siebie, bo okazało się że skok jest różny na oryginalnej względem tej z zestawu.
Dołożyłem nowe nakrętki trapezowe ze sprężyna.
W dodatku jeszcze musiałem dodać pasek synchronizacyjny bo nie ufałem że będą idealnie ze saba współpracowały silniki krokowe.
Noooooo i już po montażach etc ,zacieram rączki dumny z siebie do drukowania :yahoo: i co ??? Jedno wielkie Gówno.
Teraz oś pracuje idealnie równo ,za to blokuje się mniej więcej środku wysokości podczas jazdy wózka w górę,
No japie... Miałem ochotę wziąć młotek i rozczłonkować ja jak najdrobniej :sick: :sick:
Dodam że wszędzie idealnie jest ustawiony pion i poziom ,bo rozebrałem ja i złożyłem na nowo używając poziomicy etc.
Wymienione wszystkie rolki na nowe.
I oczywiście wgrany marlin.

Wie ktoś jaka może być przyczyna,bo mi pomysły się skończyły :wtf: :wtf:
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 620
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 253

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Rozarh »

Osie nie są równoległe.
Poziomicą sprawdzasz prostopadłość do ziemi a nie podstawy drukarki :(
Śruby mogą być lekko wygięte...
W ilu miejscach mocujesz śruby? Dwa, trzy punkty? (licząc wózek)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Krzysiek89893
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2022, 05:23

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Krzysiek89893 »

Śruby są mocowane na wózku standardowo, oraz na samej górze profilu z obu stron.( Nie licząc silników krokowych)
Co do poziomicy to było ogólnikowo napisane oczywiście było mierzone wszystko dokładnie.dodam również że są to nowe śruby trapezowe więc czyż by reklamacja??
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: majek »

Krzysiek89893 pisze: skok jest różny na oryginalnej względem tej z zestawu.

Teraz oś pracuje idealnie równo ,za to blokuje się mniej więcej środku wysokości podczas jazdy wózka w górę,
Zmieniłeś liczbę kroków na mm w osi Z w firmware?
Bo może wcale się nie blokuje, ale firmware stwierdza, że jesteś już na samej górze?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Andrzej_W »

Śruby możesz sprawdzić turlając je po równej powierzchni. Tańsze konstrukcje drukarek przeważnie nie mają zamontowanej na sztywno śrub u góry drukarki ze względu na ich słabą jakość. Musisz całość tak spasować żeby pracowało bez zacięć, większa precyzja spasowania też może działać na twoja niekorzyść bo reszta komponentów może być też nierówna.
Krzysiek89893
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2022, 05:23

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Krzysiek89893 »

majek pisze:
Krzysiek89893 pisze: skok jest różny na oryginalnej względem tej z zestawu.

Teraz oś pracuje idealnie równo ,za to blokuje się mniej więcej środku wysokości podczas jazdy wózka w górę,
Zmieniłeś liczbę kroków na mm w osi Z w firmware?
Bo może wcale się nie blokuje, ale firmware stwierdza, że jesteś już na samej górze?
Wszystko ustawiłem :good:
Problem polega na tym, że widać jak liczy kroki w momencie zablokowania wózka, tzn kiedy wózek zablokuje sie drukarka dalej liczy w górę aż do ustalonej wysokości,a gdy wezmę ustawie w dół no to wiadomo że dysza zaliczy stół.
Krzysiek89893
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lip 2022, 05:23

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Krzysiek89893 »

Andrzej_W pisze:Śruby możesz sprawdzić turlając je po równej powierzchni. Tańsze konstrukcje drukarek przeważnie nie mają zamontowanej na sztywno śrub u góry drukarki ze względu na ich słabą jakość. Musisz całość tak spasować żeby pracowało bez zacięć, większa precyzja spasowania też może działać na twoja niekorzyść bo reszta komponentów może być też nierówna.
Przed założeniem mniej więcej sprawdziłem czy są proste, niestety nic nie zauważyłem ,lub nie staranie sprawdziłem. :facepalm:
U góry za zamontowane uchwyty specjalne, tzn obydwa mają łożysko które jest luźno osadzone w środku tak aby śruba miała jakiś lekki luz.
Zapewne wiesz o jakie mi chodzi ;)
Sprawdzę czy silniki krokowe obracają się tak samo względem siebie.
Gdzieś przeczytałem że 3v2 nie bardzo radzi sobie z dwoma silnikami osi z ,podłączone w jedno złącze na płycie.(v4.2.2)
Dectro
Postów w temacie: 1
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Dectro »

Ender 3 v2 z płytą 4.2.2 dobrze sobie radzi, trzeba tylko dobrze wyregulować napięcie vref. Sam miałem bardzo długo, jedynie co jakiś czas trzeba było ręcznie wyrównać bo nie ma synchronizacji. Teraz wsadziłem spidera bo się bawię "bajerami" klippera ;)
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Grzesinski »

Miałem podobną sytuację w Ender 3P. Konstrukcja dual Z podobna do Twojej.
Winny był lekko przekoszony lewy wózek. Przy napędzie jednostronnym nie przeszkadzało to specjalnie, po usztywnieniu drugiej osi i ustawieniu geometrii całość zaczęła się blokować. Wózek zupełnie inaczej pracuje z jednostronnym obciążeniem ścinającym a inaczej podparty na drugiej osi.

Sprawdź czy wszystkie kółka wózków opierają się podobnie o vsloty. Jeśli jakieś kółko da się lekko obrócić ręką czyli nie jest dociśnięte to zapewne wózki do ustawienia. Pozioma oś X powinna być prostopadła do obu prowadnic pionowych a te równoległe do siebie. U mnie po ustawieniu tej geometrii zaczęły się problemy z blokowaniem.
Generalnie dostęp do śrub mocujących ramię X jest słaby. Wymaga demontażu całości wózka. Ale po wymianie zakrytej śruby na taką z łbem sześciokątnym można już ją luzować bez rozbierania całości.
Ja wywierciłem otwór w lewej pionowej prowadnicy, przez który można dostać się do fabrycznej śruby, ale tylko w określonej pozycji Z. W sumie na tyle rzadko się to robi że jak dla mnie wystarcza.
Moim zdaniem prawidłowa kolejność to ustawienie luzu kółek dla odkręconych wózków, założenie osi X z lekkim dokręceniem, ustawienie geometrii i dopiero sztywne dokręcenie prowadnicy X do wózków.

Sprawa druga to podłączeniu równoległym silników (też tak mam) powinno się zwiększyć prąd stepsticka.
W sieci znalazłem informacje że należy podnieść go o ok 50%, ale ponieważ silniki były całkiem zimne dołożyłem jeszcze trochę od siebie (u mnie przez UART, tu konieczna będzie regulacja Vref).
Za mały prąd będzie powodował gubienie kroków przy zwiększonym oporze ruchu. Tyle, że ten opór nie powinien występować.

Sprawa trzecia to podwójne podparcie osi Z.
To trudny element i bardzo krytykowany. Ale chcąc zamontować synchronizator na pasku nie da się go uniknąć.
Ja od razu wstawiłem sprzęgło Oldhama, miałem to w planach. Okazało się że śruby nie mają bicia, ale większym wyzwaniem jest właściwe ustawienie położenia górnego punktu podparcia. Dopiero patrząc na przesunięcie elementów sprzęgła udało mi się to zrobić dobrze. Ustawienie równoległości osi na oko jest słabe i może powodować naprężenia a nawet blokowanie wózka.
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 v2 blokuje się oś Z

Post autor: Grzesinski »

Przypomniałem sobie jeszcze jedno na szybko. Sprawdź odległości pomiędzy pionowymi szynami na dole i na górze. Otwory w górnej belce są na tyle duże że da się to lekko przesuwać po poluzowaniu śrub. Generalnie geometria i jeszcze raz geometria, której jakość zależy od przypadku (u tego producenta). Jeśli masz trapez to nie będzie dobrze działać. Ale da się to doprowadzić do porządku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”