Kolizja stołu z napinaczem paska osi Y przy ABL

Mario
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:20
x 4

Kolizja stołu z napinaczem paska osi Y przy ABL

Post autor: Mario »

Witam wszystkich,

Podłączyłem CR touch, skompilowałem Marlina 2.1.1 (with bug fixes), wgrałem na kartę i zaktualizowałem pomyślnie oprogramowanie w mojej drukarce Ender 3 Pro.
Z offset ustawiony, czujnik działa, Ender drukuje prawidłowo.
Mam problem przy tworzeniu grida 3 x 3, zainicjowałem automatyczne poziomowanie, czujnik sprawdza po kolei 9 punktów, 3 z przodu, 3 w środku i 3 z tyłu, no i właśnie, przy ostatnim rzędzie, stół jedzie do przodu i kółka zderzają się z napinaczem paska osi Y.
Prawdopodobnie soft to ponownej kompilacji. Jakie opcje odpowiadają za ograniczanie ruchu stołu do przodu po zainicjowaniu automatycznego poziomowania? Chodzi mi o ustalenie bezpiecznych marginesów w celu unikania kolizji tego typu.
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Mario
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:20
x 4

Re: Kolizja stołu z napinaczem paska osi Y przy ABL

Post autor: Mario »

Ogarnięte, edytowałem parametry:
PROBING_MARGIN_LEFT
PROBING_MARGIN_RIGHT
PROBING_MARGIN_FRONT
PROBING_MARGIN_BACK, każdy z osobna w pliku Configuration_adv.h.
W celu zmaksymalizowania powierzchni próbkowania (rozszerzenia siatki) trzeba było też zwiększyć zakres ruchu osi w celu możliwości wyjechania dyszą poza obrys stołu - parametr X_MAX_POSITION X_BED_SIZE i Y_MAX_POSITION Y_BED_SIZE w pliku Configuration.h.

Oczywiście powyższe, przy uwzględnieniu offsetu dyszy od czujnika poziomowania.

Na koniec, poprawiłem centrowanie wydruków gdyż były nieco przesunięte w osiach X/Y - parametry MANUAL_X_HOME_POS i MANUAL_Y_HOME_POS.

Przed zamknięciem tematu mam ostatnie pytanie, za co odpowiada PROBING_MARGIN z Configuration.h?
Czy to nie to samo co ustawiłem w pliku Configuration_adv.h dla każdej z krawędzi z osobna?
Abys
Awatar użytkownika
Agencior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2022, 13:24
Lokalizacja: Szczecin, Herning
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
x 3
Kontakt:

Re: Kolizja stołu z napinaczem paska osi Y przy ABL

Post autor: Agencior »

A możesz podać info skąd brałeś odpowiednie parametry, w jaki sposób ustaliłeś wartości. Czy metodą prób i błędów?
Się pyta - się wie, się czyta - się wie jeszcze więcej i ma się jeszcze więcej pytań :)
Ender 3 Pro
Płyta 1.1.4, 1.1.5, 4.2.7
HotEnd standard MK8, DDSR MK8,
HallON v3, CRTouch

Napalony zakupowicz: Aliexpress i Botland
Mario
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2022, 13:20
x 4

Re: Kolizja stołu z napinaczem paska osi Y przy ABL

Post autor: Mario »

Zacząłem od zwiększenia
X_MAX_POSITION X_BED_SIZE +100
aby wyjechać dyszą poza obrys stołu (pojechać cr touch na maksa w prawo).
Potem mogąc zwiększać współrzędne x (powyżej 235) ustaliłem, że bezpieczną wartością jest w moim przypadku jest 15, czyli zmieniłem powyższą linijkę na:
X_MAX_POSITION X_BED_SIZE +15

Zmierzyłem odległość cr touch od krawędzi stołu z prawej strony (w moim przypadku 46mm), i taki margines ustawiłem w linijce:
PROBING_MARGIN_RIGHT 46.
Mając prawy margines, ustawiłem analogicznie lewy:
PROBING_MARGIN_RIGHT 46.

Analogicznie ustalałem oś Y (biorąc pod uwagę fakt, że 225 to dla mnie maksymalna wartość przed zderzeniem kółek z napinaczem paska ).
Agencior, Abys, niefachowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”