Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Liv
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2022, 21:47
x 2

Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: Liv »

Cześć wszystkim,

Mam endera 3 v2 i borykam się z pewnym problemem od dłuższego czasu. Podczas druku pierwsza warstwa wychodzi idealnie, natomiast od drugiej warstwy filament wyjeżdża poza obrys (jest to bok od którego drukarka zaczyna rysowanie obrysu. Kiedy zmieniłam bok od którego zaczęła drukarka rysować na przeciwległy ten sam problem był widoczny na drugim boku), widać znaczną nad ekstruzję, sytuacja po około 1 mm druku wraca do normy. Poza tym na drukach widać jeden " pasek " w stałej wysokości (widać na zdjęciu kostki kalibracyjnej).

Rzeczy które już zrobiłam :
Średnica filamentu ok
E-steps ok (zatrzymuje się idealnie po 10 cm od wyznaczonego miejsca)
Zmiana Flow nic nie zdziałała
Stół dobrze wyrównany za pomocą Bl touch
Rurka bowden jest stabilna i się nie rusza podczas wydruku
Dokrecałam kółka, żeby chodziły gładko i dolegały do profilli
Regulowałam pasek napinacza
Zmieniłam dysze/rurkę
Drukowałam z różnych filamentów i problem ten sam

Możliwe, że podczas naprawy mogłam zrobić coś nie tak, ale nie widziałam znacznej różnicy.

Z góry dziejękuje za każde sugestie. Możliwe, że powinnam coś sprawdzić jeszcze raz. Dziękuje
Załączniki
IMG_20221019_201453_edit_1015307895892464.jpg
IMG_20221016_191026_edit_1015451426349733.jpg
IMG_20221016_191207_edit_1015496719983060.jpg
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: kawaled6 »

Śruba osi Z dobrze przykręcona do sprzęgła/silnika?

Chodzi mi o to czy nie dzieje się tak, że nie jest dokręcona i początkowo silnik osi Z się obraca a śruba stoi w miejscu nie podnosząc tym samym osi.
Liv
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: JGFTW »

Jak dla mnie to jest efekt tzw. stopy słonia (ang. elephant foot): https://help.prusa3d.com/pl/article/kom ... nia_114487
https://makershop.co/3d-printing-elephants-foot/

Zwyczajnie pierwsze warstwy są za blisko stołu. Możesz kompensować ustawieniami w slicerze, ale wystarczy dobrać odpowiednią wysokość nakładania pierwszej warstwy - w tym przypadku daj wyżej. Wartość możesz dobrać eksperymentalnie, zacznij może od 0.2mm wyżej niż to co jest obecnie. Zobacz jak wyjdzie i powtórz. Wydruk nie musi być wysoki jak ta kostka kalibracyjna, pewnie 5mm powinno wystarczyć.
$A$F, Liv
lukk
Postów w temacie: 6
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: lukk »

Miałem ostatnio podobny problem. Na którymś forum (może na tym) wyczytałęm, że u kogoś taki efekt przy Enderze był spowodowany przez wyrobienie się śruby Z przez używanie CRtoucha. Obejrzałem śrubę dokładnie i nie zauważyłem żadnego wyrobienia, ale akurat miałem zamówioną nakrętkę śruby kasującą luzy z POM (o taką: https://pl.aliexpress.com/item/1005001652060436.html), więc jak przyszła to śrubę przeczyściłem i zakładając z powrotem obróciłem względem tego jak była mocowana wcześniej. Po tych operacjach problem ustał.
Nie mogę stwierdzić jaki dokładnie był problem fizyczny, ale zgadza się to z warstwami, na których odchylenie stołu jest kompensowane.

Jak długo używasz czujnika? U mnie taki problem pojawił się na stockowej śrubie i nakrętce śruby po ok. 6-7 miesiacach druku z czujnikiem i po ok 5kg przepuszczonych przez drukarkę.
Liv
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: dziobu »

lukk pisze:wyrobienie się śruby Z przez używanie CRtoucha
ale JAK? :shock:
lukk
Postów w temacie: 6
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: lukk »

No zakładam, że chodzi o wyrobienie nitek gwintu od ciągłego ruchu podczas poziomowania pierwszych warstw. Zgadzało się to o tyle, że faktycznie te "sprasowane" warstwy u mnie pokrywały się z tymi, które są poziomowane. Ale tak jak pisałem - żadnego wyrobienia wizualnie nie zauważyłem, mimo tego obrócenie śruby i wymiana nakrętki na bezluzową POM pomogły.
Liv
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: Jarewa »

To nie była usterka przez CRtouch, po prostu miałeś nakrętkę z guwnolitu, prędzej czy później miał byś to samo. Albo drugie że źle była skręcona.
Liv
lukk
Postów w temacie: 6
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: lukk »

Nakrętka była fabryczna mosiężna, wszystko poskręcane dobrze. Też mi się wydaje mało pradopodobne, że wyrobiłaby się stalowa śruba, a nie mosiężna nakrętka...ale gdyby problem leżał po stronie nakrętki to dotknięte problemem powinny być wszystkie warstwy, a nie tylko te pierwsze. Przed wymianą nakrętki i ruszaniem śruby wyłączałem też poziomowanie, ale problem wtedy nie znikał.

Ale koleżance Liv polecam na próbę obrócić śrubę Z (w sensie wyjąć i zamienić góra-dół) i posprawdzać czy wszystkie elementy tego toru (silnik Z, sprzęgło, nakrętka śruby... ) są dobrze podokręcane.
Liv
Liv
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 22 lut 2022, 21:47
x 2

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: Liv »

Cześć,

Dziękuję bardzo za wszystkie rady, póki co przetestowałam ustawienia slicera z kompensacja stopy słonia, ale niestey nie zadziałało, może muszę się bardziej pobawić ustawieniami. Wiedziałam o efekcie "stopy słonia" ale nie połączyłam w głowie, że to w mój przypadek :D

Co do śruby osi z(trapezowej) zamieniłam góra dół, dokładnie nasmarowałam, odkręciłam nakrętke śruby i przeczyściłam oraz sprawdziłam wszytskie śruby i dorkeciłam je w osi z. Podziało na ten "pasek" drukujący się na tej samej wysokości :) więc jest mały sukces.

Zakupiłam już nową nakrętkę śruby trapezowej POM(z linku alliexpress jak wyżej) oraz bezluzowe sprzęgło, ale prawdopodobnie będę miała je za dopiero miesiąc :eek: planuję jeszcze wymienić śrubę trapezowa, zobaczmy jak się to sprawdzi.

Bardzo dziękuję za wszytskie podpowedzi, pozwoliło mi to spojrzeć z innej perspektywy na problem, gdzie pewnie bym tam nie szukała :D jeśli macie jeszcze jakieś sugestię, dajcie znać.

Będę jeszcze walczyć czekając te części. Jak rozwiąże problem na pewno się odezwę :DD

Jeśli o chodzi o to ile mam BL touch to około 8 miesięcy, a drukarkę od 9 miesięcy. Przedrukowałam około 5 kg w sumie.
Awatar użytkownika
Agencior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2022, 13:24
Lokalizacja: Szczecin, Herning
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
x 3
Kontakt:

Re: Filament wyjeżdża poza obrys kształtu, po kilku warstwach ok

Post autor: Agencior »

Miałem dokładnie taki sam efekt raz po zaniku napięcia i drukarka kontynuowała wydruk po przywróceniu prądu i raz po załączeniu pauzy i zmianie koloru filamentu. Czy problem nie leży w elementach stołu?
Się pyta - się wie, się czyta - się wie jeszcze więcej i ma się jeszcze więcej pytań :)
Ender 3 Pro
Płyta 1.1.4, 1.1.5, 4.2.7
HotEnd standard MK8, DDSR MK8,
HallON v3, CRTouch

Napalony zakupowicz: Aliexpress i Botland
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”