Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 7
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: bartoszeqqq »

Zastanawiam się nad kolejnym upgradem Endera, tylko mam zagwozdkę czy wybrać płytę główną, czy RPI + Klipper z Mainsail'em. Jeśli ktoś jest w temacie, który upgrade jest sensowniejszy najpierw?
Jakbym brał mobo, to zapewne Spidera v2.2 lub v2.3, gdzie jest to bodajże koszt około 500 zł i nie jestem pewien co faktycznie to poprawi, nie licząc sterowania PWM dla wentylatorów.
RPI 4 z kolei to też około 400-500 zł plus jakieś dodatki, pewnie gdzieś w granicach 600 zł można się zamknąć. Z tego co wyczytałem, Klipper podobno faktycznie przyspiesza wydruk oraz jego jakość, w porównaniu do Marlina. W dodatku, na RPI postawiłbym sobie pewnie jakieś Pi Hole lub domowy serwer plików. Do tego oczywiście kamera i prywatny live na YT lub self host.

Wydaje mi się, że RPI to lepszy upgrade, ale możecie mnie wyciągnąć z błędu :D


Edit: Obecnie mam oryginalne mobo 4.2.2.
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: JGFTW »

Sądzę, że Klipper na OEM płycie będzie lepszy niż Marlin na Spiderze.

Swoją drogą to po co Ci płyta z 8 sterownikami? dwa endery chcesz na tym odpalić? ;)

Zawsze możesz to tam wrzucić, ale czy nie lepiej wziąć coś na 5 sterowników? Format mniejszy i pewnie tańsze będzie. Są gotowce plug&play do endera ze zintegrowany sterownikami TMC.

Jako opcja jest jeszcze Duet (albo jego klon), który będzie miał lepszy soft i lepszą płytę. Nie wiem czy to najlepsza opcja, ale jest. ;) Osobiście wybrałbym opcje dodania PC/SBC i Klippera.

Co do RPI4 to musiałbyś sprawdzić czy wydajnościowo dasz radę odpalić na nim pełno rzeczy. Zapewne dużo uciągnie, ale w porównaniu z ThinClientem to za tą kasę bedziesz miał coś mega porządnego:

https://www.cpubenchmark.net/compare/30 ... vs-BCM2711

Porównanie z randomowymi thinclientami w przedziale 200-500PLN z allegro:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/kompu ... 30-4128-gb

https://allegrolokalnie.pl/oferta/hp-th ... -ssd-aesni

Niezależnie czy wybierzesz RPI czy ThinClienta to na pewno będziesz chciał wrzucić tam Dietpi OS: https://dietpi.com/
bartoszeqqq
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 7
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: bartoszeqqq »

O widzisz, na Spiderka spojrzałem, bo któryś z forumowiczów o nim wspominał :D Patrzyłem też na SKR Mini, ale wydaje mi się, że to żaden upgrade.

Ogólnie mam wrażenie, że płyta główna sama w sobie zbyt wiele nie zmienia, a taka malinka z Klipperem to już nowy świat.

Z tego co czytałem, to bez większych problemów ludzie używają Klippera i jakichś dodatkowych pierdół na RPI, więc raczej nie martwię się tutaj o wydajność. Pewnie nawet RPI 3B by uciągnął parę rzeczy. Natomiast na ThinClient'a też patrzyłem mniej więcej, ale wziąłem tutaj pod uwagę pobór mocy, różnie to wygląda pomiędzy modelami, ale zawsze TC pobiera zauważalnie więcej. Też nie planuję tam korzystać z nie wiadomo jakiego softu, żeby musiał to być faktycznie konkret sprzęt, raczej właśnie mini FTP domowy lub ewentualnie adblocker.
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: majek »

Problem jest taki, że jak zaczniesz jeździć po dysku na malinie, to drukarka stanie i wydruk pójdzie do kosza (w najlepszym razie).
Ja bym nie stawiał serwera plików na tym. Jakiś dns, prosty firewall na niewielkie łącze to i spoko, ale nie operacje dyskowe z czymś co musi działać praktycznie real-time jak Klipper.
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 7
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: bartoszeqqq »

Hmm, na podłączonym pod USB SSD takie problemy mogą być?

No to nawet można olać kwestię jakichś dodatków, wtedy bym wziął RPI 3B tylko do drukarki.
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Arti44
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2022, 22:29
x 2

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: Arti44 »

Po ilu latach różnica w poborze prądu między thinclientem a rpi zwróci Ci różnice w cenie zakupu? Doliczając nawet kupno jakiegoś arduino nano by było do czego podpiąć jakieś urządzenia?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 7
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: bartoszeqqq »

RPI 3B za 300-350 zł da radę kupić. Do tego jakaś kamerka za 50 zł załóżmy. Ewentualnie zasilacz jakieś 50 zł jakby nie było w zestawie. ThinClient też coś koło 300 zł trzeba dać, też do tego kamerka, więc powiedzmy, że 50 zł wychodzi taniej. Myślę, że przy działaniu 24/7 różnica po jakimś czasie by się zwróciła. No i właśnie jest też później temat jakichś ewentualnych dodatków, które wpina się w przypadku RPI pod złącza GPIO (jeśli dobrze kojarzę, mogę się mylić ;p), tutaj trzeba dodatkowego Arduino, więc dochodzi zabawa z zaprogramowaniem ewentualnych pierdół podłączonych do Arduino.

Myślę, że TC nie jest wcale gorszym wyborem, ale dla świeżaka w tym temacie support pod RPI może okazać się wygodniejszy :D
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Dectro
Postów w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: Dectro »

Pewnie u mnie widziałeś Spidera. Pragnę nadmienić że jest to overkill do endera 3 i był to mój świadomy wybór ponieważ chciałem sterować pwm oraz odczytywać rpm ze wszystkich wiatraków prócz turbiny. Prócz tego mam dual z z 2 silnikami i chciałem zrobić z-tilt, więc potrzebne 5 stepów. W chwili obecnej mam jeszcze wolne 3 i planuję zrobić IDEXA w przyszłości. Do tego chciałem uruchomic sterowniki poprzez uart a nie legacy. Wszystko sterowane jest przez RPi Zero W 2.
Creality 4.2.2 ma stepy TMC2208, a w spiderze dałem TMC2209 i praktycznie nie ma żadnej różnicy między nimi w wydrukach.
Przez ok rok czasu korzystałem z 4.2.2 i RPi 0 W 2, fajnie to działało, więc może od tego zacznij. ;)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 7
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: bartoszeqqq »

Widzę niestety, że RPI Zero 2 W jest słabo dostępne, 300 zł sobie ludzie życzą, raczej nie warto. Masz podgląd z kamerki na nim?
Możliwe, że u Ciebie widziałem Spidera, faktycznie :lol:
Dobra, więc wymiana mobo ma sens jak chcę się konkretnie bawić w te bardziej zaawansowane upgrade'y, na razie raczej mi to nie grozi :rotfl:
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Dectro
Postów w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 19 gru 2021, 23:54
x 26

Re: Ender 3 v2 - RPI czy płyta?

Post autor: Dectro »

Oryginalna płyta nie jest taka zła, jest tam już normalny stm więc klipper też dobrze działa.
Ja za swoje male pi płaciłem ok 120zl, więc 300 to faktycznie trochę za dużo. Tak jak koledzy wyżej pisali, zostały thin clienty. Ceny zwykłych rpi nawet jak gdzieś dostaniesz to są z kosmosu.
Więc masz do wyboru thin client albo jakieś bana/orange pi.
Zobacz sobie gościa na yt tata.geek, on omówił już trochę modeli.

E:
Nie, nie mam kamerki ale zero w 2 i tak ogarnie, pierwsze 0 niestety nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”