Naprawa płyty głównej.

marlech
Postów w temacie: 22
Posty: 21
Rejestracja: 08 lis 2022, 19:18
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Ender3 v2
x 1

Naprawa płyty głównej.

Post autor: marlech »

Witam szanownych grupowiczów i od razu zwracam się z prośbą o pomoc.

Drukarka Ender3 v2 z płytą 4.2.2 po uszkodzeniu MCU (STM32F103RET6) i stablizator 3.3V (skąd wiem MCU grzał się do 110 stopni)
Oczywiście stabilizator i MCU zostały wymienione na nowe, podpięty programator ST-Link/V2 wgrany wsad do mojej płyty i nic się nie dzieje, ciemny wyświetlacz (tylko podświetlanie) i tu pytanie co robię nie tak czy przed wgraniem firmware coś jeszcze muszę zrobić. Wygląda na to że jest problem z oprogramowaniem.
Po wgraniu oprogramowania próbowałem wgrać firmware z karty pamięci ale bez efektu. bardzo proszę o pomoc co robię nie tak.

Pozdrawiam marlech
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: Jarewa »

Mylisz pojęcia, pytanie co wgrałeś pod "ST-Link/V2 wgrany wsad do mojej płyty i nic się nie dzieje" bo STM oprócz "firmware" ma "bootloader" czyli program rozruchowy i czy go wgrałeś??
marlech
Postów w temacie: 22
Posty: 21
Rejestracja: 08 lis 2022, 19:18
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Ender3 v2
x 1

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: marlech »

Wyczytałem że bootloader jest już w MCU i odpowiednie zwarcie pinów boot0 i boot1 uaktywnia bootloadera. Jeżeli coś żle kombinuję to proszę mnie poprawić. Jeśli Jarewa ma rację to skąd wziąć program rozruchowy, jak go wgrać. Czytałem o wgrywaniu bootloadera w Ender 3 i myslałem że w Ender 3v2 już tego nie trzeba robić .
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: Jarewa »

Kupiłeś nowy "czysty" STM wiec nie ma bootloadera. Teraz albo uderzyć do producenta i może udostępni albo i nie musi. Można szukać poprosić gdy ktoś ma taką płytę o zgranie ale jest ryzyko że jak zabezpieczony program rozruchowy to uwali sobie płytę (znaczy wyczyści bootloadera)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: dziobu »

Ichni soft wymaga ichniego i musisz go skądś ściągnąć. Najprościej jak napiszesz do producenta.
Trzeba by sprawdzić pod jaki adres ładuje się ichnie FW, ale bardzo możliwe że bootloader z Marlina (Arduinowy? w sumie to nie wiem jaki tam jest ;p) też ma szanse działać dla tej płyty.
Jarewa pisze:Kupiłeś nowy "czysty" STM wiec nie ma bootloadera.
Większość (każdy?) uC ARM ma wbudowanego bootloadera na kilku popularnych interfejsach. Wszystkie STMy mają takowego.
Ale nie o niego tu chodzi, choć jak się szuka w sieci to jest to mylące.
Jarewa pisze:jest ryzyko że jak zabezpieczony program rozruchowy to uwali sobie płytę (znaczy wyczyści bootloadera)
Jak jest zabezpieczony to go nie zgrasz. Niczego też nie uwalisz.
marlech
Postów w temacie: 22
Posty: 21
Rejestracja: 08 lis 2022, 19:18
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Ender3 v2
x 1

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: marlech »

Dzięki wielkie trochę mi rozjaśniliście sytuację, a na grupie nie ma kogoś kto miałby bootloadera do tej płyty ? i podpowiedział jak wgrać bootloadera i firmware. Czy do tej operacji wystarczy ST0Link/v2 czy potrzebne będzie np. arduino Uno.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: Jarewa »

dziobu pisze: Jak jest zabezpieczony to go nie zgrasz. Niczego też nie uwalisz.

Dziobu uwaliłem tak wyświetlacz od MKS TFT bo zachciało mi się zgrywać bootloader. Próba odczytania pamięci zabezpieczonej kończy się jej usunięciem. Niestety nie wiedziałem tego człowiek uczy się na błędach..


"Under Windows, there is an unlock dialog, which asks the user whether he wants to unsecure the device or not.
In Linux this is always done without user confirmation."

zmiana poziomu zabezpieczeń z Level 1 na Level 0/wyłączenie RDP powoduje automatyczne wyczyszczenie flasha
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: dziobu »

litości...

To nie "Próba odczytania pamięci zabezpieczonej kończy się jej usunięciem." tylko prawidłowo zadziałało zabezpieczenie które świadomie zdjąłeś. A jeśli nieświadomie zrobiło to za Ciebie jakieś ch*jowe seggerowskie narzędzie do programowania (*1) to dalej nie jest wina uC tylko PEBKAC :P


(*1)
Jak ich soft uważam za świetny tak programatory (JLink) mają beznadziejne, tragicznie oprogramowane, niestabilne i pierońsko drogie.


Poszukałem sobie czy komuś chciało się zgrywać ichniego bootloadera i nic nie znalazłem. Wszędzie tylko Marlin i Marlin.
marlech
Postów w temacie: 22
Posty: 21
Rejestracja: 08 lis 2022, 19:18
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Ender3 v2
x 1

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: marlech »

A to mam jeszcze jedno pytanie co jest przechowywane w EEpromie 24c16A (ustawienia konfiguracji czy może coś jeszcze) ?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Naprawa płyty głównej.

Post autor: Jarewa »

Właśnie tam to jest marlin, jak i ustawienia. Dlatego głównie marlina wgrywa się przez kartę SD bo w stm jest tylko program rozruchowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”