Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Awatar użytkownika
SeSim
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:10
x 2

Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: SeSim »

Cześć, to mój pierwszy post na tym forum :) Posiadam drukarkę Ender 3v2.
Starałem się przejrzeć podobne problemy w innych wątkach. W celu uniknięcia gromów z jasnego nieba :D pokornie zastosowałem się do obwieszczenia Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp. na wszelki wypadek instalując ten łącznik https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake. Skręcałem na gorąco. Nie ma siły żeby tam była jakaś szpara. Z innych modyfikacji wymieniłem ekstruder na aluminiowy Creality 1001070023 oraz sprężyny pod stołem na takie "żółte" (faktycznie lepiej mi się z nimi pracuje niż z oryginalnymi). Podaję informacyjnie dla porządku żeby ubić grunt co zmieniałem w sprzęcie gdyż nie wiem co tu może być problemem.

Drukuję używając Spectrum Filaments PLA Pro 1,75 mm Arctic White.
Silcer Cura. Do momentu wystąpienia problemów, wydruki robiłem na następujących ustawieniach i modele były OK:
cura set01.png
Drukarka stoi w specjalnie zaprojektowanej dla niej szafie :) Stabilne warunki termiczne wydruku.

Drukarkę aktywnie używam od około roku. Problemy zaczęły się mniej więcej 2 miesiące temu. Nie mam pomysłu co robić, jak żyć - proszę o pomoc :)

Generalnie póki nie zaczął się problem, który zmusił mnie do zadania tego pytania nie miałem większych problemów, z którymi nie umiałem sobie poradzić. Pewnie na oryginalnym hotendzie bez zastosowania w/w łącznika była jakaś szpara bo mniej więcej co 2-3 szpule pojawiało się nitkowanie. Rozkręcałem wówczas, czyściłem, dawałem nową dyszę, skręcałem (fakt, że wówczas nie na gorąco) i drukowałem następne około 2-3 szpule. Dało się z tym żyć. No ale do brzegu.

Pierwszy raz problem objawił się podczas wydruku imadła (drukowałem już tak duże modele i tego nie było):
imadło1-04.jpg
imadło1-03.jpg
imadło1-02.jpg
imadło1-01.jpg
Nie wiedziałem co czynić więc szukałem na forum i zastosowałem ten łącznik + skręcanie na gorąco.
Puściłem kilka jakiś drobnych testowych wydruków i wydawało się ok to puściłem jeszcze raz ten sam model imadła. Problem ponownie się zamanifestował. Tym razem dodrukowałem do końca żeby zebrać materiał dowodowy:
imadło2-01.jpg
imadło2-02.jpg
imadło2-03.jpg
Wyglądało to jakby wyżej tym gorzej. Rozkręciłem cały hotend ponownie. Nie podobała mi się ta rurka z łącznika. Była moim zdaniem nieco krzywo ucięta. Kupiłem drugi taki sam łącznik. Tam było równo. Wszystko oczyściłem, dałem nową dyszę i zabrałem się za mniejsze modele dla testów.
Pokrywka od modułu ESP, wymiary 5,5cm x 3 cm. Pierwszy wydruk miał nieznaczne wady (próbka po lewej). Wydrukowałem w sumie 4 sztuki zmieniając nieco parametry wydruku gdyż pomyślałem, że może ten łącznik ma no nie wiem inne przewodnictwo cieplne i inaczej się ciepło rozchodzi. W każdym razie wydruk po prawej prezentował się ok po tych zmianach. Podaję również nowe parametry.
cura set02.png
ESP Cover01.jpg
Następnie wydrukowałem pudełko do tej pokrywki (to po lewej), po czym jeszcze inne pudełko (po prawej), na którym już coś zaczęło się dziać nie tak:
ESP Cover02.jpg
Na sam koniec wydrukowałem jeszcze raz to samo pudełko co mi wyszło dobrze i już było bardzo niedobrze....:
ESP Cover03.jpg
Co może powodować taki stan rzeczy? :| Strasznie frustrująca sprawa.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: Andrzej_W »

Może masz za gorąco jak stoi w szafce. PLA nie lubi drukowania w komorze.
Tak samo jak szparka wygląda blokowanie filamentu w łączniku jak chłodzenie radiatora nie wyrabia.
Awatar użytkownika
SeSim
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:10
x 2

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: SeSim »

Hmm no nie wiem. 10 miesięcy nie było za gorąco i nagle zaczęło być? Wiatraki kręcą się jak kręciły. Temperatura teoretycznie, wg wskazań na ekranie jest stabilna (aczkolwiek fakt tam na radiatorze nie ma czujnika).
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 781
Kontakt:

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: @GUTEK@ »

A to ciągle ta sama szpula czy kolejna? Biały kolor jest cięższy w druku bo ma najwięcej barwnika. Może producent coś z czasem zmienił. Spróbuj podczas druku zmieniać temperaturę gdy wystąpi problem np do 220-230 i w drugą stronę 190C.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: dekas »

Może być za słabe chłodzenie hotendu. Wiatraki się kręcą jak kręciły, ale są chińskie. To znaczy, że nowe kręciły się lepiej, łopatki i radiator obrosły kurzem.
W trakcie długiego wydruku ciepło się kumuluje, aż filament mięknie tam gdzie nie powinien.
Łatwo sprawdzić czy moja teza jest sensowna. Kiedy będzie źle drukować zacznij dmuchać zimnym powietrzem z suszarki do włosów we wlot wentylatora. Strumień suszarki jest o wiele silniejszy niż wentylator, "popchnie go". Jeżeli drukarka nie zgłosi alarmu to go odłącz, niech się kręci swobodnie (bo będzie przeszkadzał suszarce). Jest tylko jeden haczyk - możesz bardzo ostudzić heatblock, zrób pauzę na druku. I podczas pauzy łatwiej trafić...;)
Jak pomoże - masz odpowiedź.
Jak nie pomoże - coś wykluczyłeś.

Ja miałem kiedyś inny problem dający podobny efekt. Źle ustawiony prąd na ekstruderze bardzo go grzał. Tak bardzo, że filament na radełku brał ciepło. Zanim ktoś mi podpowiedział by sprawdzić prąd, przyczepiłem do silnika kawałek aluminium jako prowizoryczny radiator. Pomogło:-)
JGFTW
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: TDI-CAD »

2 pytania:
- jak zmieniłeś ekstruder to sprawdzałeś step/mm? Ile wciągnie jak podasz 100mm? (lepiej podać 200mm - dokładniej wyjdzie)
- ile kg przedrukowałeś na wkładce? Może czas wymienić ptfe w łączniku? (nie ma zastosowania jak nie przedrukowałeś min 3kg filamentu)
SeSim
Awatar użytkownika
SeSim
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2022, 22:10
x 2

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: SeSim »

Dzięki wszystkim za sugestie z tym grzaniem się. Muszę to posprawdzać. W sumie jak to przemyślałem to trzyma się to kupy. Pomyślę jak lepiej schłodzić i dam znać.
TDI-CAD pisze: - jak zmieniłeś ekstruder to sprawdzałeś step/mm? Ile wciągnie jak podasz 100mm? (lepiej podać 200mm - dokładniej wyjdzie)
Kiedyś mierzyłem ale w sumie racja. Nie pamiętam w tej chwili czy to było przed wymianą czy po. Cenny hint. Sprawdzę :)
TDI-CAD pisze:- ile kg przedrukowałeś na wkładce? Może czas wymienić ptfe w łączniku? (nie ma zastosowania jak nie przedrukowałeś min 3kg filamentu)
Nawet jednego KG nie przedrukowałem także ten wątek śledztwa można uznać za zakończony :)
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 5
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: arbaql »

IMG_20221230_010847537_HDR~2.jpg
Sprawdź zębatkę ekstrudera, po kilku kg filamentu powstaje takie wytarcie jak na mojej i czasem wtedy filament zaczyna się prześlizgiwać dając podobne skazy na druku. Wystarczy poluzować broki i przesunąć zębatkę o milimetr na wałku siknika. Nie wiem, może to nie to jest problemem ale warto sprawdzić.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
J.A.
Postów w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: J.A. »

@arbaql Po kilku kilogramach? To z czego ona jest zrobiona, z modeliny?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 5
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Ender 3v2 rozwarstwianie wydruku od jakiegoś czasu (nie mam szpary między rurką teflonową a dyszą :))

Post autor: arbaql »

J.A. pisze:@arbaql Po kilku kilogramach? To z czego ona jest zrobiona, z modeliny?
Tak, po kilku kilogramach, zębatkę mam z mosiądzu i jak powiększysz zdjęcie to zobaczysz że już co najmniej 2 razy ją przesuwałem. Wyraźne zaoblenie na zębach.

Co się tyczy tematu to jest tendencja że błędy w druku nasilają się na wyższych warstwach - gdy ekstruder jest wysoko, a szpula filamentu stoi na biurku, powodem może być nawet kąt z jakim ekstruder wciąga filament, rosną opory i już zębatka nie wyrabia albo docisk za słaby.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”