Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: lukk »

Kormoran pisze:
lukk pisze:
Kormoran pisze: Może warto zmienić firmware drukarki (E3v2), tylko na jaki?
Polecam Professional firmware: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1/releases
Kurka, nie wiesz jaka jest różnica między tymi E3v2 poniżej (tzn. jak sprawdzić)? Na pewno potrzebuję 4.2.2 i wersję "Ender 3v2 BLT", bo dodałem BlTouch.
Manual installation for Ender3 V2 and S1 with STM32F1 SoC
Manual installation for Ender3 V2/S1 with the BTT SRK Mini E3 V3
Jeżeli masz płytę 4.2.2 to potrzebujesz to: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1/r ... 221222.bin

Jeżeli 4.2.7: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1/r ... 221222.bin

Ale ten problem raczej nie jest związany z firmware.

Skoro sprawdziłeś już sporo rzeczy mechanicznych to możesz też rzucić okiem na śrubę Z - np. spróbować odwrócić góra-dół i zobaczyć czy to coś daje.
Był taki problem: viewtopic.php?f=67&t=9376&p=147072#p147072
Co prawda wygląda to inaczej niż to co pokazujesz, bo cała warstwa była wtedy afektowana.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Andrzeju, oczywiście wezmę sobie Twoje sugestie pod uwagę i posprawdzam, ale czy Panowie myślicie, że problem w mechanice drukarki? Myślę, że jedynie co, to problem mechaniczny może być w ekstruderze/jego silniku (lub slicerze), bo to nie jest tak, że wszystkie wydruki są w tych miejscach złe. Pokazałem kostki, które akurat tak mają, a są wydruki jak pokazany wcześniej walec, na którym problem był na ostatniej (ostatnich?) warstwach, czy poniższy stojak, który poza początkowymi skosami (na czerwono, zapewne zwisy na początku druku?) nie ma takich ubytków w poziomie w warstwach. Gdyby uszkodzone było jakieś koło, śruba trapezowa czy sos podobnego, to chyba błąd by był powtarzalny na wszystkich wydrukach?
stojak.jpg
Co do eksrudera, na poprzednim plastikowym było to samo. Najchętniej bym wymienił silnik i zębatkę na test. Mam takie wrażenie, że problemu nie ma w cienkich wydrukach, gdzie są same ścianki, a problem zaczyna się gdy są to grubsze elementy z infillem, lub posiadające w środku jakąś strukturę (nie są puste). No ale to takie moje wrażenie, może mylne czy inna autosugestia. W wolnej chwili wydrukuje kostkę z infill 0%. Co prawada dach się zapadnie, ale ścianki będą. Myślę jeszcze nad kostką na infill 100%.
lukk pisze:Jeżeli masz płytę 4.2.2 to potrzebujesz to: https://github.com/mriscoc/Ender3V2S1/r ... 221222.bin

(...)

Ale ten problem raczej nie jest związany z firmware.
Dziękuję za podpowiedź.
Też mi się wydaje, że to nie problem firmware, ale szukam już wszędzie. Co do firmware, to chcę zmienić, bo mam problem z ustawieniem parametru ustawiającego wysuw filamentu przez ekstruder. Mam teraz wysuw 98mm a powinno być 100mm. Zmiana parametru o 1 powoduje już wysuw 102mm. Niepokoi mnie to, że tu nijak nie ma zastosowania wzór: zadany odcinek/otrzymany odcinek * wartość steps na mm. Kalibrując wysuw filamentu musiałem to robić eksperymentalnie, bo zależność ta jest totalnie nielinowa i nie da się jej tym wzorem wyliczyć. Aż sobie wtedy wykres zrobiłem, bo cuda wychodziły, ale były to powtarzalne cuda, dany parametr dawał zawsze ten sam wysuw. Co prawda to samo było na poprzednim firmware (przed BlTouch), więc nie wiem czy teraz się coś poprawi po zmianie firmware.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: dekas »

Kormoran pisze: Gdyby uszkodzone było jakieś koło, śruba trapezowa czy sos podobnego, to chyba błąd by był powtarzalny na wszystkich wydrukach?
Zaiste byłby.

Wymień głowicę.
Albo ekstruder.
Albo jedno i drugie.
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: lukk »

Skoro piszesz, że masz problem z ustawieniem E-stepów na ekstruderze to szkoda, że wymieniając go na ten alu nie wziąłeś tego z podwójnymi trybami i ze stalowymi zębatkami: https://pl.aliexpress.com/item/1005003469707635.html
mam go od prawie roku i jest bardzo ok, wystarczy bardzo niewielki nacisk sprężyny, aby podawał równomiernie i nie spłaszczał filamentu. Jak coś to dla tego wariantu E-steps to ok. 140.
Ten wariant, który Ty masz to w sumie od oryginalnego jest lepszy tylko przez "niełamliwą" dźwignię.
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Zrobiłem dwa wydruki:
Jeden to pusty "komin" 20x20x30mm. Taka "kostka", ale pusta bez liter, dołu i góry, same ścianki na 4 warstwy.
Widok na szew, wydruk szedł co warstwa raz w lewo raz w prawo. Wydruk jest super, ale nie było tu retrakcji (w znaczeniu cofania a tylko zatrzymywanie).
tunel.jpg
Drugi wydruk to kostka kalibracyjna, ale na infill 0% i skasowałem literkę z dachu bo by spadła.
Tu już nie jest dobrze. Siedziałem i gapiłem się na wydruk. "Szczeliny" są tam, gdzie po obrysowaniu ścianek głowica poleciała sobie jeszcze gdzieś tam dodrukowywać to i owo, czyli była retrakcja (ustawioną miałem 3,3mm).
kostka2.jpg
dekas pisze:
Kormoran pisze: Gdyby uszkodzone było jakieś koło, śruba trapezowa czy sos podobnego, to chyba błąd by był powtarzalny na wszystkich wydrukach?
Zaiste byłby.

Wymień głowicę.
Albo ekstruder.
Albo jedno i drugie.
No właśnie skoro mam przesuw, tylko jakoś tam filamentu mało, to chyba zacznę od ekstrudera. Tylko co wymieniać? Na pierwszy ogień silnik z zębatką na osi?
lukk pisze:Skoro piszesz, że masz problem z ustawieniem E-stepów na ekstruderze to szkoda, że wymieniając go na ten alu nie wziąłeś tego z podwójnymi trybami i ze stalowymi zębatkami: https://pl.aliexpress.com/item/1005003469707635.html
mam go od prawie roku i jest bardzo ok, wystarczy bardzo niewielki nacisk sprężyny, aby podawał równomiernie i nie spłaszczał filamentu. Jak coś to dla tego wariantu E-steps to ok. 140.
Ten wariant, który Ty masz to w sumie od oryginalnego jest lepszy tylko przez "niełamliwą" dźwignię.
Rozumiem, że pokrętła nie da się założyć? Ono się jednak przydaje....
Pytanie do Was Panowie, czy warto zmieniać mój aluminiowy ekstruder na ten z podwójnymi zębatkami, skoro z plastikowym też był problem?
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Tak sobie siedzę i myślę, a może wręcz przeciwnie... Retrakcja jest jak najbardziej OK, tylko po powrocie głowicy na początek wydruku nie trafia ona dokładnie na początek i jest przesunięcie stołu na osi Y i/lub głowicy na osi X? Tylko jak do tego dojść co tu jest nie tak? Jasny gwint.... Im dalej tym głupszy jestem...
Kormoran
Postów w temacie: 18
Posty: 92
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Mam jeszcze jedno pytanie: Jak kontrolować naciąg pasów? Ten parametr nie jest nigdzie opisany i jest to zmienna, która może być bardzo zmienna. :D
Awatar użytkownika
aaannnd
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 29 sie 2018, 14:00
Lokalizacja: KRK-PD
Drukarka: Ender 3
x 234

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: aaannnd »

Znaczy gubi materiał gdzieś po drodze, lub nie nabija odpowiednio ciśnienia po retrakcji i podróży z miejsca gdzie skończył?
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: lukk »

Kormoran pisze:
lukk pisze:Skoro piszesz, że masz problem z ustawieniem E-stepów na ekstruderze to szkoda, że wymieniając go na ten alu nie wziąłeś tego z podwójnymi trybami i ze stalowymi zębatkami: https://pl.aliexpress.com/item/1005003469707635.html
mam go od prawie roku i jest bardzo ok, wystarczy bardzo niewielki nacisk sprężyny, aby podawał równomiernie i nie spłaszczał filamentu. Jak coś to dla tego wariantu E-steps to ok. 140.
Ten wariant, który Ty masz to w sumie od oryginalnego jest lepszy tylko przez "niełamliwą" dźwignię.
Rozumiem, że pokrętła nie da się założyć? Ono się jednak przydaje....
Pytanie do Was Panowie, czy warto zmieniać mój aluminiowy ekstruder na ten z podwójnymi zębatkami, skoro z plastikowym też był problem?
Fakt, nie założysz już pokrętła. Na początku mi to przeszkadzało, ale szybko się przyzwyczaiłem.
Czy warto? Nie wiem czy to pomoże w Twoim problemie teraz, ale ogólnie warto. Gdy na tym z mosiężną zębatką i dość tępymi zębami zapuścisz ekstruzję na różnych temperaturach, różnych średnicach dyszy i różnych materiałach to rzeczywista ekstruzja będzie mocno pływała.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 5
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3 V2 - nierówności na wydrukach

Post autor: dekas »

Może być jeszcze jedna przyczyna.
Przy retrakcji filament może się blokować. Bo na przykład za słabe chłodzenie głowicy. Może to jest efekt przepychania czopu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”