Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Awatar użytkownika
Agencior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2022, 13:24
Lokalizacja: Szczecin, Herning
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
x 3
Kontakt:

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Agencior »

A co mają krzywe śruby?
Przecież śruba pcha wózki do góry lub ciągnie do dołu i sama w sobie
może być krzywa bo płaszczyznę i stabilność osi nadają koła wózka sunące po torze.
Tak na zdrowy rozum.
J.A.
Się pyta - się wie, się czyta - się wie jeszcze więcej i ma się jeszcze więcej pytań :)
Ender 3 Pro
Płyta 1.1.4, 1.1.5, 4.2.7
HotEnd standard MK8, DDSR MK8,
HallON v3, CRTouch

Napalony zakupowicz: Aliexpress i Botland
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: J.A. »

Przychylam się do powyższego.
Gdyby ewentualna krzywizna śruby (w granicach rozsądku) miała mieć wpływ na wydruk, to by oznaczało, że prowadzenie, czy to na łożyskach ślizgowych, czy też wózkach z klinowymi rękami, ma za duże luzy. Nawet luz na nakrętkach pociągowych jest nie tak ważny jakby się wydało, bo drukarka w trakcie druku ciągnie karetkę tylko w jednym kierunku.
Oczywiście jak zaznaczyłem wyżej, wszystko to w granicach rozsądku.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Andrzej_W »

To panowie się zainteresują tematem
z wobble
cyfron, Berg
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: J.A. »

To Pan może podrzuci jakiś link?
Ale taki bardziej wiarygodny, niż dziesiątki o "skrzyżowanym" filamencie na szpuli. "Przedrukowałem ponad połowę szpuli, a tu taka niespodzianka, splątany filament."
Taki, gdzie ktoś opisał rzetelnie wielkość krzywizny/luzu, efekty na wydruku, na koniec porównanie z "prostą" śrubą. Jestem mechanikiem budowy maszyn i o ile z elektroniką, czy cyfryzacją w tych maszynach słabo się orientuję, to na mechanice raczej się znam.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Andrzej_W »

No nie wiem np. pierwszy z YouTube https://www.youtube.com/watch?v=mqSQhwq ... el=MirageC
https://www.youtube.com/watch?v=snM_NXr ... achingTech
Oraz nie z wiązany z wobble ale pokazujący jak inny element drukarki miał wpływ na jakość wydruku https://www.youtube.com/watch?v=a3oQy6v ... CNCKitchen
Np. w tanich chińskich drukarkach nie stosuje się podparcia śruby na drugim końcu żeby nie przenosiło się to na ramę. Ja wiem że maszyny i te sprawy ale w drukarkach jakoś tak wychodzi.
To są dosyć często cienkie profile aluminiowe i niestety różnej jakości komponenty więc dużo ma wpływ na wydruki.
Ja dużego doświadczenia nie mam w budowie drukarek bo mam chińskiego gotowca.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 4
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: cyfron »

To ja jeszcze dodam mój worklog z przebudowy Alfawise U30 gdzie zastosowałem własnie napęd paskowy wraz z efektem końcowym:

viewtopic.php?t=8952

nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać do czegokolwiek, skoro i tak wie lepiej, tym bardziej że to nie moja drukarka ;)
J.A.
Postów w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 44

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: J.A. »

Fajny film ale...
1. Przede wszystkim jest to film pokazujący wyższość śruby kulowej nad trapezową. Co jest poza dyskusją.
2. Pokazując wady śruby trapezowej przedstawia nakrętkę pociągową niemiłosiernie "wyrobioną", te luzy nie leżą już w granicach rozsądku o czym pisałem wyżej. Takie luzy są w 50 letnich imadłach u kowala.
3. Na filmie nie ma nic co by pokazało, że wydruk z krzywą śrubą (krzywą w granicach rozsądku), ma wady, ale wystarczy wymienić na taką samą ale prostą i wady znikają. Ważne by na taką samą, wymiana trapezowej na kulową z założenia powinna poprawić jakość. Choć przy sprzęcie dobrze wykonanym, ta różnica będzie poza percepcją bez przyrządów.
4 Na filmie jest pokazane, że śrubę ósemkę łatwiej wygiąć niż dwunastkę, to chyba oczywiste. Myślę, że jak by wsią szesnaste to by była trudniejsza do wgięcia niż dwunastka. :D
5. I najważniejsze. W 12 min filmu jest animacja, która pokazuje, że śruba jest nie tylko napędem, ale także stabilizatorem stołu. A ja wyżej mówiłem o trapezowych prowadnicach liniowych, czy łożyskach ślizgowych jako prowadnicach, a śrubie tylko jako napęd.

Ostatecznie gdyby to rodzaj przeniesienia napędu a nie prowadnice decydowały o jakości wydruku, to należałoby wyrzucić paski w osiach X i Y.

Drugiego filmu jeszcze nie oglądałem, zostawiam na potem.
Agencior
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Rozarh »

Z-wobble polega na wpływie ruchu osi Z na pozostałe osie.
Generalnie śruba trapezowa ma przemieszczać wózek (nakrętkę) w górę i w dół a przy wypaczonej śrubie trapezowej robi to również na boki. Jeśli nakrętka osi Z jest przymocowana na sztywno z przemieszczanym obiektem (stół lub brama karetki) a w dodatku śruba trapezowa ma więcej niż dwa punkty mocowania (1- silnik, 2 - nakrętka...) to potrafi nieźle szarpać gdy jest krzywa. Powoduje to niepożądane odchyły dyszy a co za tym idzie przemieszczenia na wydruku.
Rozwiązań jest sporo do niwelacji tego. Najprostsze to puścić drugi koniec śruby - gdy trzyma się tylko na silniku i nakrętce to przy krzywiźnie po prostu jej wolny koniec majta się w powietrzu a ciągnięty wózek już mniej.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Agencior
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2022, 13:24
Lokalizacja: Szczecin, Herning
Drukarka: Creality Ender 3 Pro
x 3
Kontakt:

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Agencior »

Rozarh pisze: 25 mar 2023, 21:28 Z-wobble polega na wpływie ruchu osi Z na pozostałe osie. [...]
Z pewnością masz rację jednak nie wziąłeś pod uwagę tego że wózki przemieszczają się na kółkach po sztywnej ramie, nie gumowej.
Śruba nie jest w stanie wpłynąć na przekoszenie ramy które mogło by mieć wpływ na wydruk z wyjątkiem sytuacji gdzie rama jest luźna lub nie przymocowana do podstawy.

Zanim wymieniłem śrubę na podwójną (przysyłają dwie nowe)
Moja stara śruba właśnie latała jak "ż.d po pustym sklepie" bo była krzywa o ponad 1,5cm przy obrotach dotykała bramy, byłem zły i zamocowałem na górze łożyskowane kotwiczenie śruby.
Żadna opcja nie miała wpływu na wydruk i nie było wystarczającej siły na ruszenie wózka na boki.

Opisane przez Ciebie zjawiska są albo czysto teoretyczne, uwzględniają tylko niesprawną lub źle zmontowaną konstrukcję drukarki bądź wykonaną z materiałów do tego nie przeznaczonych. W ostateczności ramę gigantycznych rozmiarów i wózki poruszające się z dużymi prędkościami.

Spróbuj choćby jakimś sporym narzędziem przesunąć wózek w bok na prawidłowo zmontowanej konstrukcji bramowej drukarki. Uda ci się o tyle ile poddadzą się kółka a siła do tego niezbędna jest niemożliwa do uzyskania za pomocą krzywej, pionowej śruby.
Się pyta - się wie, się czyta - się wie jeszcze więcej i ma się jeszcze więcej pytań :)
Ender 3 Pro
Płyta 1.1.4, 1.1.5, 4.2.7
HotEnd standard MK8, DDSR MK8,
HallON v3, CRTouch

Napalony zakupowicz: Aliexpress i Botland
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: Ender 3 rodzaj podwójnego napędu osi Z (dual z-axis)

Post autor: Rozarh »

Agencior pisze: 27 mar 2023, 14:12 Z pewnością masz rację jednak nie wziąłeś pod uwagę tego że wózki przemieszczają się na kółkach po sztywnej ramie, nie gumowej.
Rama może i jest sztywna - kółka v-slot już nie...
V-slot 20x20 zachowuje się sztywno do około 30cm potem rama może się wyginać. 20x40 poprawa minimalnie jego sztywność.
Agencior pisze: 27 mar 2023, 14:12 Opisane przez Ciebie zjawiska są albo czysto teoretyczne, uwzględniają tylko niesprawną lub źle zmontowaną konstrukcję drukarki bądź wykonaną z materiałów do tego nie przeznaczonych. W ostateczności ramę gigantycznych rozmiarów i wózki poruszające się z dużymi prędkościami.
Gdyby były teoretyczne nie powstała by cała seria tutoriali jak sobie radzić ze zjawiskiem...

Nie chce mi się więcej wypowiadać w tym wątku. Pytanie dotyczyło pewnego zjawiska i ono zostało wytłumaczone. To, że u ciebie ono nie występuje nie oznacza, że to czysta teoria.
Gratuluje posiadania poprawnie skręconej sztywnej ramy wykonanej z poprawnie dobranych materiałów.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”