Pierwsza drukarka 3D do kwoty 2500 zł :)

Awatar użytkownika
Abys
Drukarka: Ender 3 MKS Gen L V1
x 30

Re: Pierwsza drukarka 3D do kwoty 2500 zł :)

Postautor: Abys » 08 cze 2019, 15:40

olo2000pm pisze:Czy aby to nie dotyczy praktycznie każdej konstrukcji kupowanej od chińczyków?
Ma tyle samo szans na trafienie w dobry egzemplarz "uznanej" marki jak i mniej znanej.
Jeżeli chce mieć dobry sprzęt to albo buduje sam albo wydaje ok 3,5k. Chociaż wydawać 3,5k na drukarkę z drukowanymi częściami to delikatnie ujmując mało rozsądne. :)

Może bardziej tutaj chodzi o konstrukcję jak części, wiadomo że nie są wysokiej.
Kupując drukarkę której nikt prawie nie ma,zero filmów,tematów jest ryzyko że po czasie się będzie sypać.
Ender 3 przykładowo jest bardzo znaną drukarką,przepracowała u ludzi sporo godzin i po usunięciu pewnych błędów konstrukcyjnych jako tako drukuje i sobie radzi.
Taki nie sprawdzony egzemplarz nie wiadomo jak się sprawdza w praktyce, a części to swoją drogą.
Wystarczy zobaczyć na Anet A8 i jej mocowanie grzałki/termistora, kto wie jakie błędy ma ta drukarka wyżej z linku.
Skoro to będzie pierwsza drukarka 3D to bym postawił na sprawdzony produkt, Ender 3/U30.
Pisałem o tym wcześniej, jak zostaniesz na dłużej bo sam tego nie wiesz to sobie kup kolejną na test i będziesz wiedział w czym działa gorzej albo może będzie lepsza.
Spore ryzyko władowania się w gówno i jeszcze pewniejsze rzucenie w kąt i rzucenie druku 3D, przemyśl sobie wszystkie opcje(mój post wyżej).

"Chociaż wydawać 3,5k na drukarkę z drukowanymi częściami to delikatnie ujmując mało rozsądne. :)"
Hmm Prusa? Ma drukowane elementy ale czy to wpływa na jej pracę? Psuje się? Nie wydaje mi się.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Drukarka: HEvo/MK3/P3S
x 81

Postautor: Tuchajbej » 08 cze 2019, 16:05

Elementy drukowane to nic innego jak marketing. Pozwalają utożsamiać drukarkę z ideą reprap. Koniec końców one zwiększają cenę drukarki. Mam mk3 od ponad roku i uszkodzeniu uległ wyłącznie jeden element. Lekko nadtopił się lufcik od wentylatora nadmuchu - od drukwania w wysokich temperaturach.
Zortrax za grube tysiace monet też ma elementy drukowane.
EoT.
HEVO i MK3 :cool2: P3S na wylocie :wave:
Maciek ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Administrator
x 1061
Kontaktowanie:

Postautor: FlameRunner » 08 cze 2019, 16:24

Takie porównanie jest nie fair.
W Prusa i3 MK3 do części drukowanych należą kluczowe elementy konstrukcyjne.
A co jest wydrukowane w Zortrax, na przykład w modelu M200? Tunel wentylatora wydruku, górna zaślepka ekstrudera, malutki uchwyt rurki prowadzącej filament, uchwyt szpuli. I to chyba tyle.
olo2000pm
Filip Misztal
filasklep.pl - sklep z filamentem
drukarnia 3D „Ocelot” - druk 3D Olsztyn

I love the smell of ABS in the morning...
Awatar użytkownika
olo2000pm
Drukarka: Delta Riva
x 189

Postautor: olo2000pm » 08 cze 2019, 19:09

Panowie, ja nie mam nic do drukowanych części konstrukcyjnych, sam takie stosuje, chodzi tylko o to ile kasy musisz wydać na taką pruse. Tak prawdę mówiąc ile ona jest warta analizując tylko zastosowane podzespoły?
A w czym widzicie problem, że ktoś kupuje konstrukcje nową, nieznaną? Bez przecierania nowych szlaków nie byłoby postępu, prawda?
Co do zakupu drukarki która podlinkowalem, to wygląda na solidnie zrobiona jak na chińskie standardy, a na filmie gość wytyka błędy i mówi o zaletach.
Wybór należy ostatecznie do kupującego, niestety nikt mu nie zagwarantuje, że kupiona drukarka będzie pięknie drukować.
Wszyscy wiemy ile pracy go czeka:)
No chyba że kupi zortraxa lub ultimakera, ale to już inna bajka...
Awatar użytkownika
olo2000pm
x 189

Postautor: olo2000pm » 08 cze 2019, 19:23

Abys pisze:
Hmm Prusa? Ma drukowane elementy ale czy to wpływa na jej pracę? Psuje się? Nie wydaje mi się.

Nie wiem czy przykrecales kiedyś śrubę do plastiku, jeżeli tak, to wiesz że nie dokrecisz jej mocno bo ci plastik pęknie.
No i po czasie plastiki pękają, serwisowalem drukarki w których są elementy konstrukcyjne plastikowe.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarka: Ender 3 MKS Gen L V1
x 30

Postautor: Abys » 08 cze 2019, 20:20

olo2000pm pisze:
Abys pisze:

Nie wiem czy przykrecales kiedyś śrubę do plastiku, jeżeli tak, to wiesz że nie dokrecisz jej mocno bo ci plastik pęknie.
No i po czasie plastiki pękają, serwisowalem drukarki w których są elementy konstrukcyjne plastikowe.

Zdarzyło mi się raz :lol: Podkładka, odpowiednia siła zazwyczaj wystarczą.
To prawda że pękają z czasem, ale jakoś nie widzę żeby koledzy z Prusami serwisowali je ciągle albo inni.
Może ślepy jestem ale u mnie Prusa ma dobrą opinię, może jest inaczej? Serwisują te osoby co miesiąc je? Czy pracują po X godzin 24/h bez problemów konstrukcyjnych, dysz i innych pierdół nie liczę.
Co do ceny jaka się przekłada na drukarkę, nie rozkładaj teraz na elementy i wyliczaj ile kosztuje bo nie tutaj jest ta cena.
Myśl techniczna,samo zaprojektowanie,testy,.. to też jest wliczone w cenę produktu.A ty byś podliczył elektronikę a plastik na bok i cena Prusy jak chińczyka, no zdzierają z nas wszystkich.Ludzie sprawdzający każdy element pod względem jakości to też jest nie wliczone, bo po co.
Ostatnio widziałem film z wnętrza produkcji, to tylko mnie jeszcze bardziej przekonało jakim produktem jest Prusa.

Jeżeli Prusa nie jest taka dobra jak myślę to może podziel się opinią, nie warto?
bafunio
Awatar użytkownika
olo2000pm
x 189

Postautor: olo2000pm » 08 cze 2019, 21:09

Abys pisze:Jeżeli Prusa nie jest taka dobra jak myślę to może podziel się opinią, nie warto?

Budżet jaki kolega ma to 2500zł, ja myślę, że to jest wystarczający powód aby zakończyć dyskusję nad oryginalną Prusa.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarka: Anycubic I3 Mega
x 47

Postautor: Pjoter » 08 cze 2019, 23:42

Sorry ale słaby argument. Ile jest wart iPhone jeśli go na części rozlozymy? Cena produktu to nie tylko cena podzespołów.
Z tego co czytałem na reddicie to cena Prusy to tez bardzo dobry support na zasadzie "rozwaliles zasilacz bo zrobiłeś zwarcie? Spoko, wysyłamy expresem drugi do Australii". To tez gwarancja że Prusa mk3s dostanie upgrade do mk4. Cena Prusy to też duży grono użytkowników (patrz na portal Prusa printers). Do tego zestaw gotowych profili w slicerze. Oczywiście też znaczek Prusy. Sprzętowo, w Trianglelabs możesz kupić kit bez płytki sterowania za 1400zl.

BTW ile warte jest E3D jeśli chodzi o części? Cena dyszy E3D to nie tylko materiał i toczenie. To tez gwarancja że dysza będzie wykonana perfekcyjnie itd.
bafunio, Abys, Artu, dragonn
Hobby robotyka - projektowanie i programowanie :git:
Anycubic i3 Mega - na początek wystarcza
HyperCube Evolution - worklog :D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Drukarka: LUME
x 746

Postautor: dragonn » 09 cze 2019, 10:03

Dokładnie, kontrola jakości, support, R&D to wszystko składa się na cenę produktu.
Gdyby oceniać produkt tylko po cenię części i materiałów w nim to jedne co byłby sensu kupować to najgorszy chiński szrot z nadzieję że może trafi się na dobrą sztukę
Abys, Artu
LUME PRO - mody: E3D Lite6 w bowden + Titan, silniki 42BYGHM809
Awatar użytkownika
olo2000pm
x 189

Postautor: olo2000pm » 09 cze 2019, 10:25

Ale co to zmienia w tym temacie?
Wyobraźcie sobie taką oto sytuacje, masz 2500zł i jedziesz do sklepu kupić telewizor. Chcesz ten telewizor kupić dzisiaj. Chodzisz po sklepie i upatrzyles sobie model za 2499zł. Podchodzi do ciebie miły pan z obsługi i mówi :
Niech pan spojrzy na ten piękny pomarańczowy telewizor. Ma wszystko czego pan potrzebuje, ma cudowny serwis, wspaniałą społeczność która w każdej chwili rozwiąże ewentualny problem z telewizorem.
Kupuj pan ten za 3500zł, będziesz pan zadowolony.
Na to Ty, ale ja mam tylko 2500zł i chce kupić telewizor dzisiaj.
A pan, dozbieraj i przyjdź po ten pomarańczowy.
I oczywiście wychodzisz ze sklepu bez telewizora i za rok przyjdziesz kupic ten pomarańczowy?
Naprawdę tak kupujecie swoje zabawki ?

Wróć do „Hasiok”