[FFF] KALIBRACJA STOŁU

Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: JohnJames »

FlameRunner pisze:Ale jednak na to właśnie na takich teoretycznych bytach bazuje działanie slicera i firmware. Zrozumienie tej teorii jest ważne, by rozumieć, co i dlaczego robimy.
Ja widzę trochę inny problem.
Ludzie (statystycznie) nie są świadomi, że wszystkie pomiary, które wykonują - niezależnie od tego, czy ważą sobie cukier w kuchni, czy mierzą ciśnienie w oponach, czy też wysokość słupka na działce - wykonują z pewną tolerancją, bo ta tolerancja jest na tyle mała, że wymagana dokładność pomiaru jest o rzędy wielkości mniejsza. To przyzwyczaja ludzi, że wszystko jest "dokładnie". I to przyzwyczajenie przenoszą potem na grunt mechaniki urządzeń precyzyjnych w których nie ma pojęcia "dokładnie".
A slicer czy firmware - teoretycznie - to czysta matematyka, która - znowu teoretycznie - może być "dokładna". Niedokładność wynika z implementacji numerycznej, ale dalej jest często i tak rzędy wielkości dokładniejsza, niż wymagana dla mechaniki.
I teoria generalnie jest super, ale trzeba gdzieś tam z tyłu głowy pamiętać, że świat nie jest doskonały i z tego powodu, rzecz staje się nieco bardziej, w pewnym wymiarze, skomplikowana ;)
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: FlameRunner »

Faktycznie, dyskusja stała się czysto akademicka.
rydz
Postów w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 17 sty 2020, 16:35
Drukarka: MK3S+RevoSix+MMU2S
x 60

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: rydz »

Ja pamiętam, że w instrukcji od Anycubic 4Max Pro była opisana kalibracja na kartę. Problem w tym, że tam było ustawienie stołu w pozycji "home". Później było regulowanie stołu w kilku miejscach.
Z dupy wychodziło. Dysza zawsze była za wysoko.
Dopiero korzystając, z opisu @FlameRunner udało się dobrze wyregulować stół (pomijam wklęsłość stołu).
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: JohnJames »

Żeby była jasność, ja nikomu nie zarzucam, że nie ma racji, bo może tak został mój komentarz odebrany.
Abstrahując od tego tematu, ogólnie uważam, że miejsca podobne jak to forum - w epoce fejsbuków, discordów i tego typu mediów typu "szybkie pytanie, szybka odpowiedź i zapominamy o sprawie" - są niestety już bardzo nieliczne.
Więc tym bardziej jestem za tym, żeby gromadzić wiedzę i ją systematyzować - i temu służyły moje komentarze. Dążmy do perfekcji, ale też podchodźmy do tego kompleksowo.
Quero
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: dragonn »

https://youtu.be/oX4up29xUuw?t=455
szczerze mówiąc to w teorii najlepszy sposób na poziomowanie stołu jaki dotychczas wiedziałem.
Pjoter
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: mcxmcx »

Nie rozumie co pan chciałe pokazać, ja od kiedy mam stabilne mechanicznie urządzenia, to na zimno ustalam dystans na listku 0.25 zeby mi dysza podkładki nie porysowała, a później puszczam wydruk pudełka na całą powierzchnię stołu z szerokim skirtem.

I leci sobie głowica po krawędzi, a ja delikatnie odkręcam do momentu aż się lepi ładnie na brzegach, a później widzę czy się nie roluje na pełnym 100 spodzie od nadmiaru.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [FFF] KALIBRACJA STOŁU

Post autor: dragonn »

Robię sam podobnie, ustawiam na oko na zimno a później poprawiam ale nie raz spotkałem osoby który mają problem z ogarnięciem tego, panicznie boją się że coś spieprzą i boją się robić to na "wyczucie".
A metoda w filmiku nie jest na "wyczucie" a powinna dawać praktycznie 100% skuteczności bez żadnego poprawiania.
Dla początkującego jest to lepsze niż tłumaczenie "no regulujesz aż się lepi ładnie na brzegach"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”