[FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: Raven »

Zepco pisze:Kalibrację ekstrudera robisz ZAWSZE dla ostatecznych parametrów druku, czyli z dyszą i temperaturą odpowiednią dla danego materiału.
Hmmm..... czyli każda zmiana filamentu na inny, to rekalibracja? Chyba nie bardzo.
Gdyby powyższe dotyczyło kalibrowania flowrate to zgoda, bo to można ustawić w profilu do każdego materiału osobno, ale kalibracja ekstrudera?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: Andrzej_W »

Raven pisze: Hmmm..... czyli każda zmiana filamentu na inny, to rekalibracja? Chyba nie bardzo.
Gdyby powyższe dotyczyło kalibrowania flowrate to zgoda, bo to można ustawić w profilu do każdego materiału osobno, ale kalibracja ekstrudera?
I tak i nie PlA przeważnie drukuje się w zbliżonych temperaturach a już inne materiały potrzebują innej opór stawiany przez filament będzie inny
więc może być tak że przy tym ustawieniu kroków extrudera na PLA poda ci 100 mm a na ABS już mniej
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: mcxmcx »

Chcesz powiedzieć, że zależnie od rodzaju materiału raz masz 418 a raz 450 kroków na mm?

Dobrze kolega się czuje?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
dawidd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 20 lip 2020, 06:48
x 3

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: dawidd »

jest na thiniverse fajna przystawka do suwmiarki żeby kalibrować ekstreuder (nie mogę jej teraz znaleźć). Filament jest zaczepiony o szczeki suwmiarki i można kalibrować do 0,1 czy tam jaka dokładną suwmiarkę posiadamy. Robiłem wiele prób i faktycznie 100mm ustawione na jednym pla dawało 99 albo 102mm na innym pla, to samo z petg. Pewnie ma to związek z tym ze filament jeden ma średnicę 1,76 inny 1,73mm itd oraz twardością samego filamentu. Zaznaczam ze powtarzalność tego pomiaru dla tego samego filamentu była zawsze b dobra (te same wyniki)
ENDER 5 PRO - obsługuje amator :)
SKR Mini E3 V2.0
TFT35 E3 V3.0
E3D
3D Touch
Direct drive - BMG + LDO-42STH25-1404MAC
Hero Me Gen5 + LED
Dual Z
OctoPrint
2x5015 SUNON MF50151VX 12V + 4020 SUNON 24V MF40202V2-A99-A
Pianka izolacyjna pod stołem
Paski GT2 + napinacze
lucash19
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2020, 20:25
x 9

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: lucash19 »

Zepco pisze:Kalibrację ekstrudera robisz ZAWSZE dla ostatecznych parametrów druku, czyli z dyszą i temperaturą odpowiednią dla danego materiału.
Dziękuję za precyzyjną i jednoznaczną odpowiedź ! :D
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: Andrzej_W »

Nie mam stałe ustawienia kroków na ekstruderze. Po prostu każdy materiał inaczej się zachowuje ja drukuje tylko z PLA i PET więc to nie ma znaczenia po prostu poprawiam to flow rate
A o co mi chodzi mam nadzieje że dobrze widać na tym filmie

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QnrH2Sk7y40
W pierwszych minutach przepuszcza ten sam filament bez dyszy i potem już w innych temperaturach
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: seler1500 »

mcxmcx pisze:Chcesz powiedzieć, że zależnie od rodzaju materiału raz masz 418 a raz 450 kroków na mm?

Dobrze kolega się czuje?
Bez dyszy wyjdzie nam jakaś wartość, z dyszą na 190 i pla wyjdzie inna, z dyszą na 210 i pla wyjdzie inna, z abs i 240 też wyjdzie inna, po zmianie docisku wyjdzie inna.
lucash19
lucash19
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2020, 20:25
x 9

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: lucash19 »

seler1500 pisze:
mcxmcx pisze:Chcesz powiedzieć, że zależnie od rodzaju materiału raz masz 418 a raz 450 kroków na mm?

Dobrze kolega się czuje?
Bez dyszy wyjdzie nam jakaś wartość, z dyszą na 190 i pla wyjdzie inna, z dyszą na 210 i pla wyjdzie inna, z abs i 240 też wyjdzie inna, po zmianie docisku wyjdzie inna.
Też mi się tak wydaje. A jak wykręcisz dyszę to eliminujesz przynajmniej 1 zmienną... Stąd moje wątpliwości... A przecież w kalibracji ekstrudera chodzi o to , ze jak zadam 100 mm to wyjdzie 100mm. A z dyszą, to ile wyjdzie będzie zależało m.in. od temp, i średnicy dyszy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: dragonn »

seler1500 pisze: Bez dyszy wyjdzie nam jakaś wartość, z dyszą na 190 i pla wyjdzie inna, z dyszą na 210 i pla wyjdzie inna, z abs i 240 też wyjdzie inna, po zmianie docisku wyjdzie inna.
To oznacza że jest coś nie tak z ekstruderem/dociskiem radełka/jego ostrością.
Wiecie kiedy ostatnio kalibrowałem kroki na ekstruderze? Jak poskładałem ostatnio ekstruder który teraz mam i od tego czasu nie ruszam. Czasem poprawia flow w zakresie +/- 5% ale to na podstawie pomiaru grubości ścianki a nie kalibracji ekstrudera.
Ilość kroków na mm powinna wyjść taka sama niezależnie od temperatury, filamentu i nawet obecności dyszy. Jeśli tak nie jest to coś w mechanizmie nam nie działa jak powinno i się ślizga/gubi kroki.
Mati
lucash19
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2020, 20:25
x 9

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: lucash19 »

dragonn pisze:
seler1500 pisze: Bez dyszy wyjdzie nam jakaś wartość, z dyszą na 190 i pla wyjdzie inna, z dyszą na 210 i pla wyjdzie inna, z abs i 240 też wyjdzie inna, po zmianie docisku wyjdzie inna.
To oznacza że jest coś nie tak z ekstruderem/dociskiem radełka/jego ostrością.
Wiecie kiedy ostatnio kalibrowałem kroki na ekstruderze? Jak poskładałem ostatnio ekstruder który teraz mam i od tego czasu nie ruszam. Czasem poprawia flow w zakresie +/- 5% ale to na podstawie pomiaru grubości ścianki a nie kalibracji ekstrudera.
Ilość kroków na mm powinna wyjść taka sama niezależnie od temperatury, filamentu i nawet obecności dyszy. Jeśli tak nie jest to coś w mechanizmie nam nie działa jak powinno i się ślizga/gubi kroki.
Nie mogę się zgodzić, ponieważ obecność dyszy stanowi przewężenie strumienia przepływu filamentu, co wywołuje pewien opór. Po drugie lepkość stopionego filamentu zależy od jego temperatury - im wyższa temperatura, tym niższa lepkość. Przy niższej lepkości są mniejsze opory przepływu przez przewężenia, które stanowi dysza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”