[FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: FlameRunner »

  1. załaduj filament
  2. podepnij drukarkę do PC i połącz się z nią korzystając z hosta takiego jak Pronterface
  3. od tego momentu wszystko wykonuj z poziomu PC
  4. nagrzej głowicę do temperatury roboczej
  5. M83
  6. G1 E1 F100
  7. szybko zaznacz filament około 120 mm nad ekstruderem (może być 118 mm, może być 124,5 mm, ważne żebyś zapamiętał lub wyzerował suwmiarkę na tę wartość)
  8. G1 E100 F100
  9. ekstruder będzie przez minutę wciągał filament, w trakcie zwróć uwagę (to bardzo ważne):
    • czy silnik pracuje równo, bez przeskoków
    • czy filament jest cały czas wciągany - czy radełko nie ślizga się po filamencie
  10. po zakończeniu podawania szybko sprawdź, ile filamentu zostało wciągnięte, powinno być to 100 mm
Punkty od 7 do 10 najlepiej wykonać kilkukrotnie, zwracając uwagę czy wynik się powtarza.

Nie podawaj, że na przykład zaznaczyłeś kreskę w odległości 122,3 mm, a po teście zostało 31,8 mm, to nas nie interesuje. Podawaj gotowy, wyliczony wynik, na przykład: "na zadane 100 mm wciągnęło 90,5 mm filamentu".

Jak być może bystry czytelnik zauważył, tytuł "KALIBRACJA EKSTRUDERA" to jest parszywy clickbait, w tym wątku opisałem tylko weryfikację długości podawanego materiału.

PS Gdyby wyszło około 40 mm na zadane 100 mm, koniecznie zerknij tu: [FFF][Marlin] Control -> Filament -> E in mm3
Abys, jarn, Artu
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: FlameRunner »

Można też nie podpinać drukarki do PC i podać po prostu te 100 mm filamentu sterując ekstruderem z poziomu panelu drukarki, ale trzeba się upewnić, że w trakcie podawania filamentu silnik ekstrudera nie zostaje wielokrotnie wyłączony. Chodzi o to, żeby w trakcie testu filament się nie cofał, bo to kompletnie fałszuje wynik.
grego
Postów w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:40
x 1

Re: KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: grego »

A jeśli długość się różni to co wtedy? U mnie Przy zadanych 10 cm bierze 9 i co z tym dalej zrobić, zapisac tego w eepromie nie mogę bez modyfikacji. Słyszałem opinie, że i tak regulujemy to flow rate
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: FlameRunner »

Poszukać przyczyny. Z tego, co zauważyłem, obecnie nawet tanie drukarki 3D (w tym Ender-3) mają liczbę kroków ekstrudera ustawioną w miarę poprawnie. Jeśli różnica jest na poziomie aż 10%, sugeruje to występowanie jakiegoś problemu mechanicznego. Rzucenie się od razu na "kalibrację ekstrudera" może doprowadzić do pozornego zamaskowania prawdziwego problemu.
Awatar użytkownika
szot
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 07 sty 2020, 15:03
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Ender 5
x 13

Re: KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: szot »

FlameRunner pisze:Z tego, co zauważyłem, obecnie nawet tanie drukarki 3D (w tym Ender-3) mają liczbę kroków ekstrudera ustawioną w miarę poprawnie. Jeśli różnica jest na poziomie aż 10%, sugeruje to występowanie jakiegoś problemu mechanicznego.
Cześć :).
W przypadku mojej drukarki (Ender5), fabrycznie ustawiony ekstruder na zadane 100 mm podawał 94. Zwiększałem flow do 120% i jakoś działało, choć silnik ekstrudera często "pykał". Zmiana fabrycznie ustawionej ilości kroków rozwiązała problem lecz mam pytanie. Czy ta ok 5% różnica w ilości podawanego filamentu (przed kalibracją) to już problem mechaniczny czy też niepoprawne ustawienie w fabryce?

Pozdrówki
Grzesiek
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: panWiadr0 »

FlameRunner pisze:Można też nie podpinać drukarki do PC i podać po prostu te 100 mm filamentu sterując ekstruderem z poziomu panelu drukarki, ale trzeba się upewnić, że w trakcie podawania filamentu silnik ekstrudera nie zostaje wielokrotnie wyłączony. Chodzi o to, żeby w trakcie testu filament się nie cofał, bo to kompletnie fałszuje wynik.
Tu dodam że przy konfigurowaniu drukarki od zera należy zwrócić uwagę jaka jest ustawiona prędkość dla ekstrudera!
Czasami to są prędkości od czapy (sam się dziś na tym naciąłem :problem: ). Tak jak napisałeś filament przepychamy wolno F100 lub nawet F50 (mm/min)
Wawok
lucash19
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2020, 20:25
x 9

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: lucash19 »

Kalibrując ekstruder na różne sposoby naszło mnie następujące pytanie: czy kalibrację należy wykonywać z wykręconą dyszą czy z dyszą zamontowaną o temperaturze roboczej ? Mam ekstruder typu direct z klonem BMG i próbowałem na oba sposoby i wartości wychodzą rózne, tj. przy ekstruderze skalibrowanym kilkukrotnie w sytuacji bez dyszy 100/100 mm powtarzalnie. Potem z dyszą 0.4 w temp 235 (PETG od DD) przy tych samych krokach wychodzi 96 mm - sprawdzane kilkukrotnie i wynik powtarzalny. W sieci są prezentowane obie metody zależnie od autora. Która jest poprawna ?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: FlameRunner »

A jak masz zamiar drukować, z dyszą czy bez? :P
lucash19
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 29 cze 2020, 20:25
x 9

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: lucash19 »

FlameRunner pisze:A jak masz zamiar drukować, z dyszą czy bez? :P
Nie ma głupich pytań, ale są głupie odpowiedzi ;) Czyli z dyszą jest poprawnie ?
Koper90
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [FFF] KALIBRACJA EKSTRUDERA

Post autor: Zepco »

Kalibrację ekstrudera robisz ZAWSZE dla ostatecznych parametrów druku, czyli z dyszą i temperaturą odpowiednią dla danego materiału.
lucash19
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”