[FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: FlameRunner »

Jeśli masz wątpliwości co do poprawności pomiaru temperatury głowicy, trzeba by to porządnie zweryfikować.

Jaki pomiar jest zły?
  1. Pirometrem, bo:
    1. zmierzysz temperaturę powierzchni bloku, a nie temperaturę wewnątrz;
    2. i nawet temperatury powierzchni bloku dobrze nie zmierzysz, bo:
      • tanie pirometry są na sztywno ustawione na wysoką emisyjność, nijak się mającą do aluminiowego bloku
      • a nawet jeśli masz możliwość zmiany ustawienia, to nie wiadomo, jaką emisyjność ustawić, bo to zależy od wykończenia powierzchni bloku i stopnia zabrudzenia
  2. Niedrogim multimetrem z funkcją pomiaru temperatury, bo one nie są zbyt precyzyjne, na przykład mojemu według specyfikacji przy temperaturze 200°C wolno się pomylić aż o 10°C w jedną albo drugą stronę. Czyli jak taki miernik pokaże na przykład 220°C, to rzeczywista temperatura może być w zakresie od około 210°C do około 230°C.
Jak dobrze zmierzyć?
  • Rasowym miernikiem temperatury, który przy pomiarze temperatury z zakresu od 200°C do 300°C nie pomyli się o więcej niż powiedzmy dwa-trzy stopnie.
  • Pomiaru dokonać wewnątrz bloku, tak żeby sonda miernika miała szansę osiągnąć taką samą temperaturę jak termistor. Błędem jest przykładanie sondy do powierzchni bloku, w takim przypadku ciepło jest dostarczane do sondy tylko przez małą powierzchnię styku, a ze wszystkich innych stron sonda ciepło oddaje.
dziobu, Abys, WillingMagic, MarCiu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: dziobu »

ad 1.
Pirometr ma przeważnie sporą plamkę pomiarową - technicznie cały blok powinien się w tej plamce zmieścić inaczej pomiar zwyczajnie nie ma sensu (zmierzyć mniejszy detal można umieszczając za mierzonym obiektem ciało idealnie czarne i nie chodzi o skarpetki).

btw.
A pomiar złych/błyszczących/szklanych powierzchni robi się maziając je np pastą termoprzewodzącą. Emisyjność pasty...no to trzeba sobie znaleźć albo określić samemu.

ad 2.
Może warto dodać że mówimy o mierniku za ~140zł (Aneng AN8009). Do zastosowań domowych tyle wystarczy (dokładność: 2.5% + 5°C).
Jakby ktoś szukał czegoś lepszego - dobry miernik oferuje 0.3%+1°C.

Natomiast większość elektronik w drukarkach sama z siebie oferuje dokładność rzędu +/- 3-5 stopni. Tu nie uwzględniam podłości samego termistora, a te potrafią mieć rozrzut 5%.

FlameRunner pisze:[*]Pomiaru dokonać wewnątrz bloku
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest kupno termopary w małej obudowie walcowej, rozwiercenie jednej dyszy pod pasującą średnicę i zamontowanie takiego zestawu.
Abys, Zepco
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: Berg »

Taki pomysł:
Czysta cyna topi się w temperaturze 231.9'C Jest to akurat dość fajna temperatura do skalibrowania punktu. Należało by ją jakoś wsadzić np w zepsutą dyszę i zweryfikować czy przy 225 nie roztopiła się a na przykład w 235 tak.

Kolejny punkt jest dla twardzieli - ołów 327,5 :devil:
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:Taki pomysł:
Kolejny punkt jest dla twardzieli - ołów 327,5 :devil:
Bez bloku miedzianego nie polecam :wave: aluminium oczywiście się w tej temperaturze nie rozpuszcza ale zaczyna mięknąć i dokręcona dysza potrafi się luzować (filament zaczynia cieknąć).
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: Berg »

pomysł na produkt dla @Marek91 : zestaw filamentów pomiarowych :D z tworzyw, które da się ręką przecisnąć przez dyszę 0'4 w różnych temperaturach:

niebieski: 190'C
zielony 200'C
żółty: 220'C
pomarańczowy: 240'C
czerwony:: 260'C
oczojebny: 280'C

:P
A tak serio, to dobry, markowy termistor ze znaną tabelą rezystancji w datasheet i miernik. Tak coby wyeliminować ew. błędy elektroniki drukarki. Przy 250'C ma tolerancję +- 3'C . Tylko miernik musi być dobry.

https://www.tme.eu/Document/74bf3c654c0 ... KC3-14.pdf
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: dziobu »

rafaljot pisze:A tak serio, to dobry, markowy termistor
Od tego jest PT100. W najgorszej klasie "B" ma błąd ok ~1,3°C przy 200°C.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: Berg »

słusznie. albo PT1000 , które z resztą z upodobaniem mam w drukarkach, z tym, że trudniej dostępne i droższe.
np:
https://pl.mouser.com/datasheet/2/418/N ... 775357.pdf
dziobu
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: Berg »

Awatar użytkownika
WuTang
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2020, 23:00
x 2

Re: [FFF] weryfikacja pomiaru temperatury głowicy

Post autor: WuTang »

Ja sprawdzałem kiedyś termoparą podłączoną do multimetru, miałem wtedy bowdena. Przewód z czujnikiem idealnie mieścił się w rurkę bowdena, dopychałem do samej dyszy i w ten sposób mierzyłem. Ale miałem farta bo temp. podawana przez elektronikę Gate 2.0 była prawie zgodna, różnica około 2-3C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”