[FFF] Mycie stołu

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[FFF] Mycie stołu

Post autor: FlameRunner »

Stół ma być czysty.
Jeśli nie masz stołu czystego i wypoziomowanego, to sam się prosisz o problemy.

Po pierwsze, należy zeskrobać szpachelką resztki wydruków i inne śmieci przyklejone do powierzchni stołu.

Po drugie, stół należy umyć i odtłuścić. Tutaj należy podkreślić, że ludzka skóra jest naturalnie trochę tłusta; na tyle tłusta, by dotknięcie palcem powierzchni stołu drukarki 3D mogło ją ubrudzić na tyle, by wynikły z tego problemy.

Czym myć stół
Czymś "czystym", co nie zostawi żadnego nalotu. Bardzo dobry jest izopropanol 99,9% (izopropanoli 99% nie polecam, bo potrafią nieźle śmierdzieć i ja naprawdę nie chcę wiedzieć, czym jest w takim produkcie ten 1% nie będący izopropanolem) zmieszany z wodą, może być preparat IPA60. Nieźle sprawdza się też mycie w zlewie, wodą z płynem do naczyń.

Uwaga! Pisząc o myciu stołu, mam na myśli mycie górnej powierzchni tego, na czym drukujemy, czyli szyby, nakładki, blachy i tym podobnych. Nie należy myć, a już na pewno nie pod kranem, grzałki ani innej elektroniki. Przy myciu stołu wewnątrz drukarki należy używać możliwie małej objętości płynów, uważając by nie zalać grzałki stołu ani wnętrza drukarki.

Ja lubię zeskrobać śmieci, umyć płynem do naczyń i na koniec przejechać szmatką nasączoną IPA60.

Awaryjnie, zamiast IPA, może być spirytus spożywczy lub wódka, byle nie smakowa.

Na co uważać
Aceton i inną "mocniejszą" "chemię", bo może być zbyt agresywna dla niektórych powierzchni, na przykład PEI. Czystemu szkłu, stali lub aluminium ciężko zrobić krzywdę, ale w przypadku różnych nakładek, naklejek oraz powlekanych szyb lub blach należy zapoznać się ze wskazówkami producenta. Wspomniane wcześniej izopropanol oraz woda z mydłem są bezpieczne chyba dla wszystkich tego typu produktów.

Czego nie używać
Preparatów zostawiających jakiś, niekoniecznie widoczny gołym okiem, nalot. Przykłady:
- płyny do mycia szyb okiennych zostawiające po sobie coś mającego chronić szyby przed zaparowaniem,
- spirytus salicylowy
- zmywacz do paznokci, bo teraz chyba większość jest "bez acetonu, z olejkiem pielęgnacyjnym"

Preparaty adhezyjne
Są super, ale nie zwalniają z obowiązku czyszczenia stołu. Stół trzeba umyć i dopiero wtedy nałożyć klej do druku, na czystą powierzchnię.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2021, 13:30 przez FlameRunner, łącznie zmieniany 1 raz.
Zepco, Andrzej_W, Abys, epon
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: Zepco »

Ocet? Wiadomo, że zapach nie za ciekawy ale też dobrze odtłuszcza powierzchnie, zwłaszcza szkło.

Osobiście do zmywania starej warstwy kleju używam płynu do mycia okien z dodatkiem octu. Ten niestety zostawia delikatną warstwę czegoś, więc poprawiam IPA 99.9%.
FlameRunner, epon, Abys, S3b
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
lukasz.k
Postów w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 20 cze 2020, 11:19
x 5

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: lukasz.k »

Zazwyczaj używam izopropanolu, ale po wydruku PETG zostaje lekki biały nalot który doskonale czyści się acetonem.

Oczywiście trzeba uważać z acetonem, bo rozpuszcza część tworzyw sztucznych i mocno wysusza skórę.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: Rozarh »

Ciekawostka: Chińczyk na stronie gdzie sprzedaje Ultrabase zaleca mycie wodą. Alkohol maksymalnie 30% - nie więcej.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: S3b »

U mnie ocet spirytusowy prosto z butelki robi robotę. Dodatkowo świetnie usuwa dimafix. Czasem tak jak koledzy wyżej - poprawiam IPA, ale w 90% stosuję sam ocet. Stoły wszędzie mam ze szkła float.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
panczyk76
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2022, 11:53
Lokalizacja: Wałcz
Kontakt:

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: panczyk76 »

Ważny post. U mnie też najlepiej się sprawdza spirytus i aceton techniczny. Szmatka, pędzel i szpachelka to też must have ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: dziobu »

Aceton? Czym syficie stoly że aż aceton jest potrzebny?
Czym bym nie usyfil to leje wodę. Leję i zostawiam. Po niedługim czasie zbieram ręcznikiem papierowym. IPA to z rzadka, o ile w ogóle.
morf
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: Kopytko »

Od czasu do czasu obowiązkowo trzeba umyć woda z mydłem, ipa i aceton nie zmywają wszystkich zanieczyszczeń, część organicznych schodzi najlepiej właśnie woda z mydłem a później dopiero chemia :)
greg
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 586
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 237

Re: [FFF] Mycie stołu

Post autor: Rozarh »

U mnie jak już wszystko się odrywa od stołu samo z siebie, to przemywam płynem do okien i potem wodą. I stół wraca "do normy". Żadnych paćkadeł poprawiających adhezję nie używam - tylko z-offset :)
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”