[FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: dziobu »

W kilku drukarkach mam na folii magnetycznej i nie pamiętam kiedy je zdejmowałem. W innych mam grzałkę przyklejoną do szkła i też jest git.
Kwestia potrzeb i przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: dragonn »

fifrak pisze:
morf pisze:wodą? woda z octem? wodą z "ludwikiem"?
Podstawienie tego szkła pod kran zajeloby Ci mniej niz napisanie posta.
Jak mam je przyklejone, to mam całą drukarkę wstawić? :shock:
Pytam, bo próbowałem IPA i średnio schodzi, muszę skrobać...
Okno jak chcesz umyć też wyjmujesz z ramy i idzie do pod kran :D?
Ja to zawsze mam pod ręką płyn do mycia szyb, pryskam parę razy na stół, wycieram czymś do sucha i leci się dalej.
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: fifrak »

Ok, tak spróbuję zatem ;)
dzięki za poradę!
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: morf »

dragonn pisze:
fifrak pisze:
morf pisze:wodą? woda z octem? wodą z "ludwikiem"?
Podstawienie tego szkła pod kran zajeloby Ci mniej niz napisanie posta.
Jak mam je przyklejone, to mam całą drukarkę wstawić? :shock:
Pytam, bo próbowałem IPA i średnio schodzi, muszę skrobać...
Okno jak chcesz umyć też wyjmujesz z ramy i idzie do pod kran :D?
Ja to zawsze mam pod ręką płyn do mycia szyb, pryskam parę razy na stół, wycieram czymś do sucha i leci się dalej.
Moze jestem ułomny ale mialem wrazenie ze przy mojej grubej warstwie starego dimafixu najlepiej sprawdzało sie jednak wasdzic pod kran :DD
Oczywiscie nikomu nie nakazuje okien rwac ze scian :friends:
Mati
Done is better than perfect.
VtxRtx
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2021, 20:50
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
x 2
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: VtxRtx »

dziobu pisze:W kilku drukarkach mam na folii magnetycznej i nie pamiętam kiedy je zdejmowałem. W innych mam grzałkę przyklejoną do szkła i też jest git.
Kwestia potrzeb i przyzwyczajenia.
Jak sprawuje się właśnie takie szkło z grzałką? Jakie wymiary szkła z grubością?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Zepco »

Ja używam płyn do mycia okien z octem i zmywa się bardzo dobrze. IPA to już na końcu można do odtłuszczenia bo z kleikami słabo sobie radzi.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: dziobu »

VtxRtx pisze:Jak sprawuje się właśnie takie szkło z grzałką? Jakie wymiary szkła z grubością?
235x250x5
Naklejona grzałka silikonowa.
Cóż, działa.
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: lukk »

Chciałbym trochę odświeżyć temat, jako że głównie piszecie tu o klejach.
Najczęściej też używam kleju (w tym momencie C-stick) na szkle z powłoką od Creality (dla PLA i ASA żeby łatwiej schodziło, PETG i PCTG żeby lepiej trzymało i nie odeszło ze szkłem w miejscu gdzie powłoka się zdegraduje). Na PETG/PCTG można spokojnie puszczać wiele wydruków po sobie, na ASA i PLA trzeba dotrysnąć kleju. Co jakiś czas zdejmuję szybę, myję pod kranem, itp.
ALE
Ostatnio naoglądałem się Makers Muse, jak zachwalał drukowanie na laminacie FR4 :mrgreen: No to oczywiście kupiłem, dociąłem i zacząłem testować.
Pierwsze wnioski:
-PLA: bombastik. Dobra adhezja (minimalnie gorsza niż szkło + C-stick), modele schodzą bez użycia jakiekolwiek siły po ostygnięciu. Spód ładny, satynowy. W momencie gdy puszczałem jakieś szybkie wydruki jeden po drugim to jest to o niebo wygodniejsze niż szkło + klej,
-PETG/PCTG: podobnie jak wyżej, chociaż adhezja nieco gorsza. Ale też efekt samouwalniania po ostygnięciu,
-ASA - robiłem jedną próbę, adhezji praktycznie brak... może coś robię nie tak? Spróbuję jeszcze kiedyś,
-Nylon - drukowałem czysty PA12 i PA12+CF. Obydwa dość dobrze się kleją, ale nie mam komory, więc wydruk raczej małych detali (zwłaszcza czysty nylon).
Dodatkowo:
-na plus: szybsze studzenie/grzanie niż 4mm szkło. Lżejszy stół (ładniejsza strona Y).
-na minus: płaszczyzna - no nie jest to tak płaskie jak szkło. Po wielu próbach tramowania i nawet wyginania w rękach, żeby to wypłaszczyć w końcu wytramowałem na ile się dało (odchyłki rzędu +/- 0.1), a resztę zostawiłem mesh levelingowi.

Próbowaliście druku na FR4? Jakieś Wasze wnioski? Udało się drukować ASA lub ABS?
lukk
Postów w temacie: 5
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: lukk »

Od czasu poprzedniego posta drukowałem na FR4 głównie PLA, PETG i nylon, ale ostatnio postanowiłem dać kolejną szansę ASA i.... udało się :)

Trzyma stołu dobrze, ale trzeba lekko zmatowić papierkiem ściernym (ja użyłem 800 wodnego i przeszlifowałem delikatnie na mokro). Oczywiście ważne jest wytramowowanie stołu, ustawienie z-offset i odtłuszczenie FR4 izopropanolem.
Cieszy mnie to mocno, bo to oznacza, że w zasadzie wszystkie używane przeze mnie materiały mogę drukować na FR4, a szkło odłożyć na półkę.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 3
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: malyhenio1 »

Laminat FR4 to ten do wytrawiani płytek, dobrze rozumie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”