[FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: FlameRunner »

Sposobów jest wiele. Poniżej przedstawiam mój sposób bardzo dobrze sprawdzający się przy druku z popularnych materiałów jak PLA, PET-G i ABS przedstawiam poniżej. Sposób bazuje na użyciu grzanego stołu, zwykłego szkła i preparatów adhezyjnych.

PREPARATY ADHEZYJNE

Ja mam następujący arsenał:
  • Devil Design Adhesive (tubka z gąbeczkowym aplikatorem)
  • Devil Design Adhesive rozcieńczony wodą, żeby przy dosmarowywaniu nie robić naleśnika
  • Dimafix Spray
Dimafix Spray, Dimafix Pen i Devil Design Adhesive wydają się być ze sobą kompatybilne, ja stosuję je zamiennie, w zależności od potrzeb. Celem jest oczywiście uzyskanie równej powłoki klejowej na stole. Nie trzeba kupować wszystkiego, jeden wystarczy.

PRZYGOTOWANIE
  1. Załatwiam kawałek szkła typu float dociętego na wymiar do drukarki. Dla stołów o długości boku około 200 mm, biorę szkło o grubości 4 mm. Próbowałem kiedyś 2 mm i było zbyt cienkie, 3 mm nawet nie sprawdzałem, 4 mm wydaje się sprawdzać bez zarzutu.
  2. Szkło dokładnie myję zgodnie z tym, co napisałem tu: "[FFF] Mycie stołu"
  3. Zakładam szkło na stół i poziomuję/kalibruję/ustawiam stół zgodnie z tym, co napisałem tu: "[FFF] KALIBRACJA STOŁU".
  4. Po wypoziomowaniu stołu jeszcze raz przecieram alkoholem, bo na pewno w międzyczasie wielokrotnie dotknąłem powierzchni nieodtłuszczoną dłonią.
  5. Na początek lubię użyć preparatu adhezyjnego w spreju, żeby uzyskać cienką, równą powłokę idealnie pokrywającą całą powierzchnię roboczą stołu. W miarę możliwości staram się psikać szybkę poza drukarką, żeby nie pokrywać przy okazji preparatem adhezyjnym wszystkiego łącznie z prowadnicami.
CODZIENNE UŻYWANIE
  1. Grzeję stół tak:
    • Devil Design PLA - 50°C
    • Devil Design PET-G - 70°C
    • Devil Design ABS+ - 90°C
  2. Po wydruku czekam aż stół wystygnie i większość wydruków zdejmuję bez żadnego szarpania się z nimi.
  3. Uzupełniam braki preparatu adhezyjnego w miejscach, w których były wydruki i puszczam kolejny wydruk. Nie trzeba po każdym wydruku myć stołu i nakładać nowego kleju, wystarczy "dopsikać" lub "dosmarować".
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Jeśli pojawiają się jakieś problemy, to sprawdzam kalibrację stołu, a jak to nie wyjaśnia problemu, to myję szkło i nakładam preparat adhezyjny od zera.
Berg, dragonn, Abys, Zepco, rydz, dziobu, Adinfo, artusiek, Stanley_B
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Artu »

Wszystko jak wyżej, ale z użyciem hegron gel spray :smile2:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: S3b »

Ja zamiast alkoholu do przecierania szkła stosuję zwykły ocet. Nie wiem dlaczego, ale mam takie subiektywne wrażenie, że lepiej mi się takiego stołu wydruki trzymają niż po przetarciu IPA. Octem trę szybę do momentu, aż czuje ze szyba "łapie" sciereczkę/ręcznik papierowy nasączony octem.
Ocet też znakomicie usuwa Dimafix ze szkła.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: Adinfo »

S3b pisze:Ja zamiast alkoholu do przecierania szkła stosuję zwykły ocet.
W delcie po przejściu na szybę (z zajechanej podkładki adehezyjnej) używam OCTU, zdaje egzamin w przypadku PLA oraz PET-G, w przypadku PLA stół 50-55 stopni, PET-G 70 stopni, jeżeli chcę być pewny aby coś specyficznego nie puściło podczas druku to dodatkowo czasami robię brim zamiast skirt, szczególnie przy obiektach z pełnym wypełnieniem i dużej powierzchni na stole - na wszelki wypadek aby coś nie puściło.

W drugiej drukarce na podkładce adhezyjnej używam kleiku DD - również niczego sobie, PLA zależnie od wprasowania pierwszej warstwy stół 45-55 stopni, PET-G 70 stopni.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: artusiek »

Obecnie robię tak jak powyżej opisane , ale pamiętam też , że gdzieś_w_internecie przeczytałem o kleju biurowym do papieru ... takim w sztyfcie .
Próbowałem na szybie i ku mojemu zaskoczeniu działa całkiem dobrze ( próby z PLA i PETG) , nie jest to DD Adhesive ...
Jak kiedyś zabrakło mi DD to poleciałem na biurowym białym w sztyfcie ... na bezrybiu i rak ryba :toast:
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: dziobu »

To ja dorzucę swoje 3 grosze:
do materiałów ze sporym skurczem często stosuję klej Scotch (zielony). Tam gdzie się da użyć raftu: (ABS, ASA, Calibram, PC, PP...)
  • gruba warstwa sztyftu (czysta szyba rozgrzana do 60°C: dwa przejazdy na potrzebnej powierzchni pod kątem 90 stopni),
  • pierwsza warstwa wbita w stół.
Oczywiście po X wydrukach klej trzeba uzupełnić, co skutkuje takim stołem:
klej.jpg
Takie rozwiązanie pomaga też przy krzywym stole (wiem, mam) - owszem, wymaga to użycia raftu ale nawet jeśli w którymś miejscu pierwsza warstwa ledwie dotyka szyby, to gruba warstwa kleju przytrzyma tak jak trzeba.

Tam gdzie usunięcie raftu to potem spory problem (Nylon, TPE):
  • klej rozcieńczony w wodzie nakładam w 2-3 warstwach co daje grubą i równą powierzchnię,
  • wydruk bez raftu ale możliwie mocno wbity w lepiszcze.
Wadą tej metody jest potrzeba posiadania rozcieńczonego kleju (wrzucam resztki sztyftu do wody i to leży dość długo... fatalnie się rozcieńcza) i sam czas nakładania - przy stole rozgrzanym do 100 stopni jedna warstwa kleju schnie kilka minut, a nakładając kolejne trzeba jeszcze jej nie zniszczyć.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: McKee »

FlameRunner pisze:
  • Uzupełniam braki preparatu adhezyjnego w miejscach, w których były wydruki i puszczam kolejny wydruk. Nie trzeba po każdym wydruku myć stołu i nakładać nowego kleju, wystarczy "dopsikać" lub "dosmarować".
W wersji "na Janusza" można też rozcieńczyć i rozmazać wodą to co już mamy naciapane na stole.
Dlatego właśnie obok drukarki mam kieliszek z wodą ;) - dosłownie kilka kropli wystarczy.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: FlameRunner »

@McKee,
Patrz:
Devil Design Adhesive rozcieńczony wodą, żeby przy dosmarowywaniu nie robić naleśnika
;)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: McKee »

Ja cię rozumiem, ale ja nawet 1% tego specyfiku nie dodaję po raz drugi.
Cebula max :D

A tak bardziej serio to za leniwy jestem żeby kolejne opakowanie "kleju" przygotowywać skoro można po prostu rozciapać to co już jest na stole ;)

(A o patencie z pudełkiem / osłoną do psikania dimafiksem to juz ze dwa razy pisałem)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
klimeck
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 07 lip 2020, 16:54
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: HEVO
x 6
Kontakt:

Re: [FFF] Mój sposób, żeby wydruki trzymały się stołu, a potem łatwo się zdejmowały

Post autor: klimeck »

A ja dopytam o jeszcze jedną kwestię: Czy macie inny, dużo lepszy sposób na nakładanie Hegron Hair Spray? :D Chodzi mi o to, że poprzez psikanie nie mam dobrej kontroli jeśli chodzi o pokrycie, a często po przechyleniu butelki zamiast mgiełki mam strumień żelu xd Ja
https://www.youtube.com/channel/UCR0TLO ... PAGoe6kHow
Zapraszam :D

HEVO - finalnie działa i drukuje :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”