Naciąg pasków - przyrząd.

Awatar użytkownika
Tuchajbej
Drukarka: HEvo/MK3S
x 154

Naciąg pasków - przyrząd.

Postautor: Tuchajbej » 22 lut 2021, 22:11

Hej.

Część osób może wie, część pewnie nie. Jest do wydrukowania przyrząd który pozwala zmierzyć (porównać) naciąg pasków. Jest to szczególnie przydatne do drukarek corexy - gdzie równomierny naciąg pasków jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania.
Sprawdzałem wyniki za pomocą stroików, mierząc naciąg pasków akustycznie. Sprawdziłem mechanicznie - paski docięte identycznie co do ząbka, tak samo zamontowane i naciągnięte co do ułamka obrotu napinaczami - wszedzie wyniki takie same.

Jako mały tip dodam że warto wydrukować również w odbiciu lustrzanym by od razu regulować wszystkie paski i mieć skalę z tej samej strony.

Link do modelu:
https://github.com/VoronDesign/VoronUse ... sion_Meter

Druk najlepiej z ABS 100% infill.

:piwo:
Załączniki
model.png
installed.png
cardjunk, cyfron, czasnagli, panWiadr0, S3b, Berg
Voron V2.471, HEVO i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
cyfron
Drukarka: Alfawise U30
x 121
Kontaktowanie:

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Postautor: cyfron » 23 lut 2021, 09:59

Nie wiedziałem o przyrządzie, przyda się bardzo.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Drukarka: niesforny reprap
x 530

Postautor: panWiadr0 » 23 lut 2021, 10:16

cyfron, majek, Berg
No printer. No problem.
#fuckchineseshit
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2173

Postautor: Berg » 23 lut 2021, 11:51

Dodam tylko uwagę: jeśli naciągam paski w coreXY nie takim na super sztywnych HIWINach połączonych lewy z prawym bardzo sztywnym profilem, czyli na przykład w HuperCube, to przyrząd nada się jedynie do wstępnego naciągnięcia. Końcówkę naciągania trzeba zrobić patrząc na geometrię a nie siłę naciągu.

Choć Jeśli w drukarce z prowadnicami, na luźnych paskach da się zablokować wózek z lewej a mimo to ten z prawej w miarę łatwo da się przesuwać w zakresie, powiedzmy +- 1mm to tę końcówkę naciągania też trzeba zrobić bez "przyrządu".
"w miarę łatwo" znaczy, że potrzebna do tego siła jest mniejsza niż siła z którą naciągany jest pasek

Konkluzja jest trochę taka, że skoro i tak ostatecznie naciągać muszę bez przyrządu, to wstępnie naciągnąć mogę na czuja w palcach i to jest wystarczająco ok.

Za to taki przyrząd fajnie się nadaje w Ultimaker-style albo w innych konstrukcjach z podwójnymi paskami na oś.
dragonn

Wróć do „Baza wiedzy, krótkie poradniki”