Naciąg pasków - przyrząd.

Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Tuchajbej »

Hej.

Część osób może wie, część pewnie nie. Jest do wydrukowania przyrząd który pozwala zmierzyć (porównać) naciąg pasków. Jest to szczególnie przydatne do drukarek corexy - gdzie równomierny naciąg pasków jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania.
Sprawdzałem wyniki za pomocą stroików, mierząc naciąg pasków akustycznie. Sprawdziłem mechanicznie - paski docięte identycznie co do ząbka, tak samo zamontowane i naciągnięte co do ułamka obrotu napinaczami - wszedzie wyniki takie same.

Jako mały tip dodam że warto wydrukować również w odbiciu lustrzanym by od razu regulować wszystkie paski i mieć skalę z tej samej strony.

Link do modelu:
https://github.com/VoronDesign/VoronUse ... sion_Meter

Druk najlepiej z ABS 100% infill.

:piwo:
Załączniki
model.png
installed.png
cardjunk, cyfron, czasnagli, panWiadr0, S3b, Berg
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: cyfron »

Nie wiedziałem o przyrządzie, przyda się bardzo.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: panWiadr0 »

cyfron, majek, Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Berg »

Dodam tylko uwagę: jeśli naciągam paski w coreXY nie takim na super sztywnych HIWINach połączonych lewy z prawym bardzo sztywnym profilem, czyli na przykład w HuperCube, to przyrząd nada się jedynie do wstępnego naciągnięcia. Końcówkę naciągania trzeba zrobić patrząc na geometrię a nie siłę naciągu.

Choć Jeśli w drukarce z prowadnicami, na luźnych paskach da się zablokować wózek z lewej a mimo to ten z prawej w miarę łatwo da się przesuwać w zakresie, powiedzmy +- 1mm to tę końcówkę naciągania też trzeba zrobić bez "przyrządu".
"w miarę łatwo" znaczy, że potrzebna do tego siła jest mniejsza niż siła z którą naciągany jest pasek

Konkluzja jest trochę taka, że skoro i tak ostatecznie naciągać muszę bez przyrządu, to wstępnie naciągnąć mogę na czuja w palcach i to jest wystarczająco ok.

Za to taki przyrząd fajnie się nadaje w Ultimaker-style albo w innych konstrukcjach z podwójnymi paskami na oś.
dragonn
Koper90
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Koper90 »

Wydrukowalem ale brak jakiejkolwiek skali badz odnosnika czy pasek jest wystarczajaco napiety czy za slabo.

Jak to zweryfikowac?
Koper90
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Koper90 »

Juz wiem, nie bylo pytania.

Nie moglem edytowac, sorry ;/
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: dziobu »

Jak już piszesz takie rzeczy, to napisz podpowiedź dla takich innych co też nie będą wiedzieć.
Koper90
Postów w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 08 lut 2019, 14:45
x 7

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Koper90 »

The meter has three "legs". The belt is supposed to go above the outer ones and below the inner one. The belt tension will then flex the dial indicator and show the tension. I'd recommend printing it with a light filament color, then you can tighten one belt and use a sharpie to mark the dimple of the tension you aim for on both sides of the dial. Then tighten all your belts to see the marking through the hole in the pointer and you should be good.
Prosze
dziobu
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: Stanley_B »

Nie ma czegoś takiego, jak przyrząd do napięcia pasków w drukarkach 3D. To wielki bull shit, bo jest to próba zrobienia na tym kasy a dotyczy tylko jednego określonego układu.
Najlepiej znają to piloci modeli heli, bo tam ten temat przewija się od wielu lat. Sam to przerabiałem i o to pytałem.
Ale nikt jeszcze nie wymyślił, co to znaczy dokładnie "prawidłowo napięty pasek ogonowy"?

Po prostu trzeba nauczyć się przez praktykę.
Tak samo, jak z odpowiednim podcieraniem tyłka. Jak to komuś wytłumaczysz??? Ułożeniem palców, czy pośladków?

BTW. Jak dla mnie najlepszym określeniem do tej pory jest - "dobrze sprężysty". Czyli gdy ściskasz to czujesz, że jest dostatecznie napięte, ale nie za twarde.
I lepiej nie pytaj, co to znaczy "nie za twarde"...

Teraz już łapiesz?

I tyle naukowych mądrości...
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Naciąg pasków - przyrząd.

Post autor: kapi »

Stanley_B pisze:Nie ma czegoś takiego, jak przyrząd do napięcia pasków w drukarkach 3D. ...
drukarka to nie maszyna ?

https://www.technical.pl/oferta/pasy-na ... zenia-pasa

każdy pas ma swoje parametry, od kordu zaczynając. 8-)
Berg, Koper90
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”