Dlaczego czasami wlaczyc nadmuch na PETG

Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Dlaczego czasami wlaczyc nadmuch na PETG

Post autor: morf »

(jesli nie trafilem z dzialem to prosba o przeniesienie)

Chcialem podzielic sie krotkim spostrzezeniem odnosnie PETG oraz własnej ułomności.

Nie od dzisiaj wiadomo ze przy silnym nadmuchu PETG robi sie kruche.
Wiem też, ze czesto do mniejszych czesci lub takich gdzie musialabyc jakas tam wieksza dokladnosc stosowalem lekki nadmuch.
Powiedzmy tak ze 30% (cokolwiek u Kokogolwiek mialoby to znaczyc), gdzie 100% to jest nadmuch na PLA.

Ostatnio wrzucilem do jednej drukarki dysze 0.6 i probowalem wydrukow z roznymi bardziej szalonymi wysokosciami warstw (0.5mm) oraz szerokosciami (0.8mm).
Przedrukowalem troche pudelek z PLA wszystko bylo OK, czas przyszedl na PETG i tutaj mnie troche zaskoczylo.

Otrzymalem na kostce 40x40 dziwna "obwódkę" u dołu.
Po sprawdzeniu wysokosci 1 warstwy, ponownej rekalibracji ekstrudera (ktory i tak byl dobrze ustawiony), wydrukowaniu i kombinowaniu z wspolczynnikami LA doszedlem do wniosku ze "nie wiem co to jest".
A wygladalo to nadal tak:
ApplicationFrameHost_Gy32HETOSX.jpg
ApplicationFrameHost_o2GTwcVu51.png
Co ciekawe ostatnia pełna warstwa wygladala troche jak overextrusion pomimo ze scianki miały poprawna szerokość.

Cos mnie tknęło i wydrukowalem tą samą kostkę na profilu PLA i o dziwo wygladala calkiem poprawnie :crazy:
ApplicationFrameHost_W7QnlDVmWF.jpg
wszystko ladne i gładkie.
Co ciekawe nawet ostatnia pełna warstwa jest gładka pod palcem.
Wyglada na to ze od nadmiaru temperatury wszystko zaczelo sie jakos "podwijac".


Okazuje sie ze dla takich parametrow druku (wyzsza wysokosc i szerokosc warstwy i lekko wyzsza temperatura) musialem tez podbic nieco chłodzenie.
Niby oczywista oczywistość ale znaleznie problemu i jego rozwiazania zajelo mi chyba ze dwie godziny :rotfl:
dziobu, kolenda, roman
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Dlaczego czasami wlaczyc nadmuch na PETG

Post autor: obrms »

Ja miałem ostatnio inny problem, potwierdzający konieczność chłodzenia petg w niektórych przypadkach. Drukowałem dość płaski element zakończony walcowym wypustem średniy ok. 8 mm pod wewnętrzą bieżnię łożyska. Niestety mimo niskich prędkości, warstwy nie nadążały stygnąć i walcowa końcówka zamieniła sie w niewiadomoco :D
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3202
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1574

Re: Dlaczego czasami wlaczyc nadmuch na PETG

Post autor: morf »

A propos tej ostatniej pelnej warstwy, która mnie zmyliła że było over extrusion.
Tak to wygląda w porównaniu
Załączniki
20210324_231049.jpg
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”