Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

waca68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2021, 12:45

Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: waca68 »

Witam
Natrafiłem na pewien problem podczas druku dużych obiektów głównie z PTEG. Mianowicie zauważyłem że kiedy druk trwa dłużej niż 5-6 godzin zaczyna się na zewnątrz dyszy zbierać niewielka ilość filamentu. Ilość ta rośnie szybciej gdy ścianki są wypełniane w 100 procentach. Niezależnie od tego, ilość filamentu na zewnątrz dyszy z czasem druku rośnie i po około 24 h ciągłego druku jest to już spora gródka. Nie wpływa ona na kształt ścianek ale powoduje znaczny wzrost nitkowania. Nie mam też żadnych ubytków w warstwach czy też nadmiaru materiału i widocznych wylewek w materiale. Czy coś z tym można zrobić? Nie psuje to wydruków ale to nitkowanie jest dość duże porównując z tym co jest na początku wydruku. Problem zaczyna być znaczący po wydrukowaniu około 80-90 gr. filamentu. Drukowanie tego samego z PLA powoduje że problem nie występuje i materiał nie gromadzi się na zewnątrz dyszy. Drukarka creality cr6-se.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: Andrzej_W »

Pęseta :unknown:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: morf »

Zrób zdjęcie.
Jeśli zbiera się pomiędzy blokiem a głowica to znaczy że całość jest źle złożona lub nie dokręcona na ciepło i po prostu wycieka.

Jeśli masz na myśli że filament "czepia się dyszy" to możesz spróbować skarpetki silikonowej z niewielkim otworem tylko na końcówkę dyszy.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: dziobu »

Podaje Ci za dużo filamentu. Zdarza się że czasem że faktycznie taki syf się na dyszy zbierze ale przeważnie nie jest to problem. Nawet jak się oderwie i zostanie na wydruku to jest to max jedna kropka na duży detal.
Może masz dysze tak zmasakrowaną (np czyszczeniem) że ona sama ma tendencję do ściągania materiału.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: Jarewa »

A nie lepiej pauzować wydruk i podjechać głowicą w miejsce wygodne i przeczyścić dyszę?? a potem kontynuować wydruk..
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: dziobu »

Sugerujesz żeby obsługiwać drukarkę 3D podczas pracy? :shock:
Żaden szanujący się leń na to nie pójdzie :D
Andrzej_W, JGFTW, Silvered87, FlameRunner
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: JGFTW »

Dokładnie - tak sie nie da żyć ;)

Zamontuj szczotkę czyszczącą na końcu osi i dodaj gcode, który tam będzie co X warstw (eksperymentalnie dobierz ile) podjeżdzał.

Jak chcesz się poważniej do tego zabrać to możesz nawet w Marlinie dodać funkcję czyszczącą:
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... on.h#L1735

Takie przykładowe mocowanie:
https://www.thingiverse.com/thing:2355355
Albo na grubo: https://www.thingiverse.com/thing:4230645


Jednak w pierwszej kolejności sprawdź to co zasugerowali koledzy: nieszczelności spowodowane nieprawidłowym montażem głowicy, silikonową skarpetę i dostosowanie flow/extrusion multiplier.
Zazwyczaj tyle wystarcza i nie trzeba dodawać patentu ze szczotką.
lukasz.k
waca68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2021, 12:45

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: waca68 »

Dzięki za rady.
Poeksperymentuję z ilością filamentu na początek. To co mnie zastanawia to fakt ze godzinę temu skończył się wydruk z PLA - 167 gramów poszło drutu i nie ma śladu na głowicy zabrudzenia (27h druku)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: JGFTW »

Fakt, że trzeba kalibrować flow pod różne filamenty (czasem nawet różne kolory tego samego filamentu) nie jest niczym dziwnym.
Dodatkowo drukując z PETG drukujesz w wyższej temperaturze, więc to też trzeba miec na uwadzę. Najlepiej głowicę skręcić na gorąco w najwyższej możliwej temperaturze jaką głowica wytrzyma.

Dla e3d v6 z ptfe będzie to 250C, a dla allmetal 285C z tego co pamiętam.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Jak przeczyścic z zewnątrz głowice w trakcie trwania wydruku

Post autor: japim »

Mam tak samo i tylko z PETG. Głowica skręcona szczelnie setki godzin przelatane - i przy druku z ABS i PLA problem nie występuje. PETG nitkuje mocno i zbiera się syf na dyszy. Jak mam szczęście to glut zostaje w środku wydruku - jak jest pech to glut jest gdzieś na zewnątrz. I zbiera się już przy najmniejszych wydrukach (10g). Trzeba pewnie wyregulować flow na 0.9 lub mniej - ale zbyt leniwy jestem...
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”