Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Awatar użytkownika
gratak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 21:35
Lokalizacja: Skawina
Drukarka: Ender 5 Pro + CR10
x 1

Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: gratak »

Witam, jestem nowy na forum, a zacznę od poradnika. Dlaczego? Ano dlatego, że sam szukałem tych informacji i szczerze miałem się już poddać, jednak z kilku źródeł udało mi się poskładać wszystko do kupy i jakoś ogarnąć tą instalację BLtouch.

Poradnik piszę dla oryginalnego czujnika z Antclabs (jeśli macie zamiennik to przewody moga mieć inną kolejność!!) oraz płyty wersji 4.2.x (czyli Endery)

Potrzebujecie kluczy imbusowych dołączonych do drukarki, coś cienkiego by zmienić kolejność pinów, miłym dodatkiem jest klej na gorąco. Zaczynamy!


Podłaczenie czujnika


Czujnik możemy podłączyć na 2 sposoby:

1. Wykorzystując wtyczkę 5- pinową
v5.png
2. Wykorzystując 3 pin do białego złącza oraz 2 pin w miejscu wpięcia endstopa Z
V42X_BLTouchWiring_TeachingTech-1024x5761-1.jpg
Osobiście preferuję rozwiązanie drugie.

Bardzo ważne jest sprawdzenie kolejności kabli. W zestawach uchwyt + kabelki kolejność prawie zawsze jest zamieniona!

Poprawna kolejność:
bltouch.png
bltouch.png (162.39 KiB) Przejrzano 6322 razy
Możecie mieć inne kolory, ale zachowajcie kolejność zgodnie z tabelką.
Kolor Przewodu Pin na płycie Opis na płycie
Brązowy GND G
Czerwony +5V V
Zółty PA1 IN
Czarny GND G
Biały PC14 OUT



Cienkim narzędziem typu dłubaczka zamieniamy piny (u mnie 2 i 3) w czarnej wtyczce wpinanej do płyty głównej!
2021-08-20 00_53_34-Clipboard.png
Po podłączeniu czujnika sugeruję zalać wtyczki niewielką ilością kleju na gorąco, Układamy kabelki, czujnik montujemy na drukarce (dobrze jest użyć metalowego uchwytu np. takiego):
uchwyt.png
Są one dostępne osobno wraz z dłuższymi kablami lub w gotowych zestawach z czujnikiem.
bracket.png
Kompilacja Marlina

Następnym krokiem jest kompilacja softu w celu aktywacji czujnika. Poniżej, krótko dla tych, którzy już kompilowali soft dla swojej drukarki, na końcu film z konfiguracją Visual studio i kompilacją step-by-step)

Opcje do zmiany w pliku Configuration.h:

Odkomentowujemy:

(TYLKO W PRZYPADKU PODŁĄCZENIA JAK W PUNKCIE 2, czyli z wykjorzystaniem wtyczki endstopa, w przypadku wykorzystania złącza 5-pin - pierwsza opcja podłączenia - należy zakomentować tę linię!!!)

Kod: Zaznacz cały

#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN

Dalej:

Kod: Zaznacz cały

#define USE_PROBE_FOR_Z_HOMING
#define BLTOUCH
W kolejnej linii podajemy offset, czyli przesunięcie czujnika względem dyszy w osiach X oraz Y. Oś Z ustalimy dopiero po uruchomieniu drukarki.

Kod: Zaznacz cały

#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -44, -9, 0 }
Wartości podane dla mocowania jak z obrazkapowyżej, jeśli macie inne np. wydrukowane z thingverse to musicie je zmienić.

Kod: Zaznacz cały

#define AUTO_BED_LEVELING_UBL
Tutaj ile osób tyle zdań, ja osobiście lubię UBL, poczytajcie o różnych sposobach poziomowania stołu i wybierzcie odpowiedni dla was. Możecie też zmieniać tą opcję i kompilować nowy soft, testując różne sposoby poziomowania.

Kod: Zaznacz cały

#define Z_SAFE_HOMING
W pliku Configuration_adv.h

Kod: Zaznacz cały

#define PROBE_OFFSET_WIZARD
Kompilujemy obraz, wrzucamy go na kartę SD i wpinamy do drukarki.

Po wgraniu nowego softu musimy jeszcze ustalić offset dla Z.

Idealnie jest to pokazane na filmie:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=fN_ndWvXGBQ


Bonus dla osób, które nigdy nie kompilowały Marlina dla Endera, video z nagranym step-by-step jak zainstalować Visual Studio Code wraz z wymaganymi dodatkami oraz jak skompilować soft dla naszego czujnika).


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=vzcme6u8X14

Przy tworzeniu poradnika wykorzystałem zdjęcia oraz informacje zawarte na stronach (nie widziałem sensu w robieniu własnych fotek) :
https://www.th3dstudio.com/hc/product-i ... g-options/
https://3dprintscape.com/guide-to-insta ... mainboard/

Film z kompilacją Marlina jest moim dziełem ;)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: Jarewa »

gratak pisze:
W kolejnej linii podajemy offset, czyli przesunięcie czujnika względem dyszy w osiach X oraz Y. Oś Z ustalimy dopiero po uruchomieniu drukarki.

Kod: Zaznacz cały

#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -44, -9, 0 }[/quote]


Tu mała uwaga nie wszystkie drukarki mogą mieć offset X/Y. Bo pole pracy głowicy nie zawsze jest większe od pola roboczego stołu. Tym bardziej że np. tu mowa o -44mm to trzeba sprawdzić czy głowica może pojechać dalej czyli pole robocze + offset. Bo może okazać się że głowica uderzy.
Awatar użytkownika
gratak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 21:35
Lokalizacja: Skawina
Drukarka: Ender 5 Pro + CR10
x 1

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: gratak »

Jarewa pisze:
Tu mała uwaga nie wszystkie drukarki mogą mieć offset X/Y. Bo pole pracy głowicy nie zawsze jest większe od pola roboczego stołu. Tym bardziej że np. tu mowa o -44mm to trzeba sprawdzić czy głowica może pojechać dalej czyli pole robocze + offset. Bo może okazać się że głowica uderzy.

Jak najbardziej, ale poradnik dotyczy Endera, a te uchwyty (a co za tym idzie i offset) są sprzedawane przez Creality jako kit z czujnikiem, więc zakładam, że o ile ktoś konkretnie nie zmodyfikował swojej drukarki to do każdego Endera można te ustawienia zastosować. Moderzy raczej nie potrzebują poradnika :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: Jarewa »

Poradnik tyczy płyty a nie drukarki :p
Awatar użytkownika
gratak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2021, 21:35
Lokalizacja: Skawina
Drukarka: Ender 5 Pro + CR10
x 1

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: gratak »

;) Już dopisałem w nawiasie Ender

Mały update:

Po wgraniu softu konieczna jest inicjalizacja Eepromu, po pierwszym uruchomieniu zobaczycie taki komunikat:
IMG_20210820_102542.jpg
Należy wybrać opcję Ignore, po czym wejść w Menu -> Configuration -> Advanced Settings->Initialize EEPROM
IMG_20210820_102605.jpg
Następnie wybieramy Init.
IMG_20210820_102612.jpg
W dziale poradników nie można edytować swoich postów?
denior
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: Mati »

Jarewa pisze:
gratak pisze:
W kolejnej linii podajemy offset, czyli przesunięcie czujnika względem dyszy w osiach X oraz Y. Oś Z ustalimy dopiero po uruchomieniu drukarki.

Kod: Zaznacz cały

#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -44, -9, 0 }[/quote]


Tu mała uwaga nie wszystkie drukarki mogą mieć offset X/Y. Bo pole pracy głowicy nie zawsze jest większe od pola roboczego stołu. Tym bardziej że np. tu mowa o -44mm to trzeba sprawdzić czy głowica może pojechać dalej czyli pole robocze + offset. Bo może okazać się że głowica uderzy.[/quote]
Otóż nie. 

Nozzle to probe offset, czyli mówiąc po polsku odległość DYSZY OD CZUJNIKA. Offset ten nie będzie występował jedynie w przypadku czujnika znajdującego się na tej samej wysokości i centralnie w osi dyszy drukarki. Czyli w przypadku BL-Toucha zawsze. Parametr ten mówi drukarce, gdzie znajduje się dysza w stosunku do punktu pomiarowego, aby korekta była wprowadzona dla dyszy a nie czujnika. Drukarka i tak nie wyjedzie poza swoje zdefiniowane pole robocze.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1515
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: Jarewa »

Wyjedzie poza obszar, sam tego doświadczyłem bo standardowo marlin ma ustawienie #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 10, 10, 0 } co jest błędem i niemiłym doświadczeniem..

W przypadku właśnie PROBING o tyle przestawi osie X/Y a jak ktoś ma na "STYK" bez zapasów to będzie uderzenie na osiach, bo nie zawsze pole robocze to wymiary stołu ale zasięg X/Y

Zresztą tu na filmie widać zobacz jak dysza wyszła poza obszar stołu

https://www.youtube.com/watch?v=TroPjdkSEOY
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Howto: BLtouch na Creality 4.2.x (Ender)

Post autor: czasnagli »

Jarewa pisze:Wyjedzie poza obszar, sam tego doświadczyłem bo standardowo marlin ma ustawienie #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 10, 10, 0 } co jest błędem i niemiłym doświadczeniem..

W przypadku właśnie PROBING o tyle przestawi osie X/Y a jak ktoś ma na "STYK" bez zapasów to będzie uderzenie na osiach, bo nie zawsze pole robocze to wymiary stołu ale zasięg X/Y

Zresztą tu na filmie widać zobacz jak dysza wyszła poza obszar stołu

https://www.youtube.com/watch?v=TroPjdkSEOY
Ale chyba nikt nie robi probingu ma krawędzi stołu bo to bez sensu... Więc jeśli OFFSET jest mniejszy/równy ustawionemu MARGIN to dysza nigdy nie wyjedzie poza obrys stołu...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza wiedzy, poradniki”