Lutownica potrzebna porada

matikyle
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: matikyle »

Ultrabase lutowałem moją stacją lutowniczą 80W. Dałem 450 stopni dużo topnika i cyny. Grot największy jaki miałem.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: McKee »

aostudio pisze:Ja i do dronów i do drukarki używam Mini TS100 i jestem zachwycony
Ale do lutowania stołu - tam jest duża powierzchnia lutowania i dobre odprowadzenie ciepła (o tym jest ten wątek), to ona ma stanowczo za małą moc - nie nadaje się.
Do drobnej elektroniki (zwłaszcza w terenie) TS100 jest OK, ale do "domowego" / "warsztatowego" lutowania wygodniejsze jest jakieś T12 (wygoda uchwytu, ilość grotów, czas nagrzewania, itp, nie wspominając o cenie ;) ).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1422
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: cyfron »

Do "grubego" lutowania to porządna kolba jest najlepsza a nie jakaś popierdółka. Transformatorowa to nadaje się tylko do zabielania przewodów i to też nie za grubych.
Awatar użytkownika
Gitev
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 12 kwie 2020, 10:38
x 4

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: Gitev »

Abys, emartinelli
Dragon
Postów w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 06 maja 2020, 12:37
Lokalizacja: Sosnowiec
Drukarka: Anycubic i3 Mega X

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: Dragon »

To może i ja się wypowiem:
Jeżeli zamierzacie lutować coś przy elektronice to nie radzę używać transformatorówek, poczytajcie o ESD ;)
W zasadzie wystarczy lutownica kolbowa z dobrą grzałką i nie trzeba nic modyfikować. To przykładowe linki, można kupić też w innych miejscach:
- Lutownica kolbowa 937D+ : https://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-l ... c-75w.html
- 2 w 1 Kolba + hotair 872D+ : https://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-l ... yword=872D
Ważne by sam element grzejny był wystarczająco mocny (te z czarną rączką zwykle są słabsze).

Tak na prawdę nie ma znaczenia czas nagrzewania lutownicy, nie ważne czy trzeba czekać 5s czy 15s na rozgrzanie grota, lutownica później podtrzymuję temperaturę podczas lutowania. Ważna jest sama umiejętność posługiwania się lutownicą ale wszystkiego da się nauczyć ;) Ja swoje umiejętności szlifowałem przez ok 12 lat zawodowego lutowania elementów THT, SMD i BGA + kilka lat zabaw w domu, obecnie nie zajmuję się już tak serwisowaniem elektroniki ale nadal prywatnie posiadam kilka lutownic + stację BGA do wymiany np układów graficznych etc.

Bardzo dużo tez zależy od odprowadzania ciepła przez elementy, które lutujemy. Sam często wspomagam się cyną ołowiową przy rozlutowywaniu elementów (ma lepszą temperaturę topnienia, a do reballingu używa się głównie cyny ołowiowej), lub jednoczesne lutowanie kolbą i hotair ale to specyficzne przypadki.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: McKee »

Panowie archeolodzy!
Proszę czytać że zrozumieniem. Chodzi o lutowanie grubych kabli do stołu drukarki. Stacja o mocy ~65W nie da rady.
A temat już dawno nieaktualny (złota łopata za wykopek).
Bobbik1 pisze:To samo chciałem napisać. Stacją grubych kabli do dużego PCB nie przylutujesz. A porządnym transformatorem i owszem.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Gitev
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 12 kwie 2020, 10:38
x 4

Re: Lutownica potrzebna porada

Post autor: Gitev »

Mi szerokiego GOOT'a RX-80HRT-3.2D do 380 stopni nagrzewa dokładnie w 7 sekund.
Spokojnie kupując RX-80HRT-5.4D polutuje grube kable.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”