MIG - TIG

Awatar użytkownika
yszty
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 09 lip 2018, 11:37
Lokalizacja: Poznań
x 5
Kontakt:

Re: MIG - TIG

Post autor: yszty »

No to uważaj na siebie przy aluminium. Niestety to świństwo jest bardziej niebezpieczne poza ocynkiem dla zdrowia od czarne i reszty. Jeżeli nie chcesz oszczędzać na zdrowiu to poszukaj chociaż używanej przyłbicy z nawiewem. Osobiście polecam Speedglass 9100. Ale nic nie narzucam. Poprostu przy spawaniu tego typu materiałów możesz sobie zaszkodzić. Wiadomo, wszystko jest trujące. Ale aluminium i ocynk to jest świństwo straszne.
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: MIG - TIG

Post autor: epon »

Zresztą nie każde aluminium da się spawać, chyba stopy z dodatkiem magnezu ulatniają się. @yszty ma chyba większe wiadomości na temat spawania niech on sie wypowie.
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: MIG - TIG

Post autor: McKee »

A może coś dałoby się dodrukować? (do zwykłej przyłbicy). Bo ceny przyłbic 3M są trochę z kosmosu (rozumiem, że ma to uzasadnienie przy profesjonalnym użyciu ale dla "niedzielnego" spawacza to troche dużo (?)).

Z ciekawością obserwuje wątek, i moja (prosta) spawarka nie kosztuje nawet połowy ceny takiej przyłbicy. Zacząłem myśleć o TIG-u ale chyba mi przechodzi ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: MIG - TIG

Post autor: Berg »

Na razie zakładałem półmaskę z filtrami węglowymi, wietrzyłem i wierzę że to coś dawało.

W sumie to niezły pomysł by ztuningować przyłbicę. W przylbica, która mam akurat obudowa przylega płasko do filtrów i źle się oddycha. Można by coś wymyslec.

Jeśli będę spawał tym TIGiem alu więcej niż raz w miesiącu spaw conajmniej 20cm to kupię przylbice 3M

W sumie jaka jest funkcja tego nawiewu?

A jakąś przylbica godna w cenie ok 300 +-100?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: MIG - TIG

Post autor: Berg »

Nad stołem mogę zrobić coś do zamontowania wyciągu od laser co2. No albo spawać wyłącznie na zewnatrz
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: MIG - TIG

Post autor: panWiadr0 »

rafaljot pisze:Nad stołem mogę zrobić coś do zamontowania wyciągu od laser co2. No albo spawać wyłącznie na zewnatrz
Najprościej wydrukuj kolanka/przejściówki do półmaski, podepnij pod elastyczną rurkę. Rurkę dotnij tak żeby sięgała za plecy i tam na pasku zamontuj w sobie wydrukowaną puszkę z filtrami. W ten sposób łatwo odsuniesz czerpnie powietrza od spawanego elementu. No i maska będzie łatwiej się mieściła pod przyłbicą. Półmaski polecam ogólnie 3M 6000 czy 7000
Ostatnio zmieniony 06 maja 2020, 09:30 przez panWiadr0, łącznie zmieniany 1 raz.
yszty
Awatar użytkownika
yszty
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 09 lip 2018, 11:37
Lokalizacja: Poznań
x 5
Kontakt:

Re: MIG - TIG

Post autor: yszty »

@epon
Da sie spawać, tylko to już jest wyższa szkoła jazdy. Trzeba odpowiednio dobrać stop do spawanego obiektu, inaczej nic z tego nie będzie.

@McKee
Te z nawiewem są troszkę większe, żeby opary nie leciały pod maskę. Ale oczywiście da się to zrobić. Dyszę do nawiewu i adapter do węża na powietrze w górnej części maski plus małe dysze koło dróg oddechowych. Pasek dla akumulatora oraz filtr i jakaś wydajna turbina do zaciągania powietrza. Dużo zabawy ale się da.
Czy dużo? Nie wiem. Zależy na ile wyceniasz zdrowie ;)


@rafaljot
Nawiew służy do tego, że nie pozwala oparom dostać się do dróg oddechowych.
Wyciąg tak czy siak musi być.
Co do spawania na dworze to nie radzę chyba, że masz duże doświadczenie i będziesz wiedział co robić gdy zawieje. Ja spawałem w w śnieżycy na dworze i powiem ci, że jest bardzo ciężko. Tym bardziej, że tig jest bardzo podatny na wiaterek i czynniki atmosferyczne. Moja wtedy potrafiła się wyłączyć lub kopać prądem xD ogólnie na dworze spawy wychodzą o wiele gorzej bo osłona z argonu musi być idealna.
epon, Berg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: MIG - TIG

Post autor: Berg »

ale generalnie nawiew robi to samo, co maska z tym, że jest jak mniemam wygodniejszy?
Awatar użytkownika
yszty
Postów w temacie: 4
Posty: 17
Rejestracja: 09 lip 2018, 11:37
Lokalizacja: Poznań
x 5
Kontakt:

Re: MIG - TIG

Post autor: yszty »

Nawiew daje ci osłonę od gazów plus świeże powietrze do oddychania :) Więc daje o wiele więcej niż sama maska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”