Skaner 3D - Zeus vs Einscan-S

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Skaner 3D - Zeus vs Einscan-S

Post autor: dziobu »

Witam,

Małe porównanie skanera z Zeusa (https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=5490) z osobnym urządzeniem Shining 3D Einscan-S.
AIO Robotics ZEUS
Wszystko napisałem we wspomnianym wątku ;)
Na potrzeby chwili: skaner laserowy (laser + kamera) ze stołem obrotowym. Oprogramowanie zintegrowane w drukarce. Nie wiem jakie, nie wiem na czym bazuje. Wiem tylko że stare (z okolic 2015r).
Największy plus - proces skanowania jest w 99% zautomatyzowany. Po położeniu detalu na stole wystarczy poczekać 20-40 minut (zależnie od wysokości/szerokości obiektu i wybranej ilości skanów).
Wada - skanowanie jest ograniczone do jednego obrotu.
Wynikiem takiego stanu rzeczy jest zbiór punktów, który w dość oryginalny sposób trzeba konwertować na urządzeniu do STLa. Plik wynikowy to kilka-kilkanascie MB.

Einscan-S
Nieprodukowany już model, i (z tego co wiem) najniższy w ich ofercie.
Działanie - światło strukturalne (projektor + 2 kamery) ze stołem obrotowym.
Skanowany detal to wynik zebrania obrazów z dowolnej ilości cykli skanowania. Pozwala to stworzyć pełny cyfrowy obraz detalu ale wymaga czasu i mocy obliczeniowej. Do obsługi skanera oddelegowałem leciwego laptopa z i5 i 4GB RAMu - nie pozwala to poszaleć. Właściwie nie jestem w stanie uzyskać pełnej szczegółowości detali już na poziomie czegoś gabarytów miarki czy samolotu (oba poniżej).
Plik wynikowy to od kilku MB do...kilku GB :D Oprogramowanie pozwala zredukować ilość trójkątów i przeważnie redukuję do 5...40% (co w efekcie daje pliki paredziesiąt-pareset MB).

Skaner prezentuje się tak:
ein.jpg
No to trochę przykładowych skanów:
Mała uwaga - w żaden sposób nie przygotowywałem tych detali do skanowania. Jest to pewien błąd w sztuce, ale chwilowo tak wyszło i tak też zostanie. Oberwały oba urządzenia więc wychodzi po równo ;)
Zdjęcie Zeus Einscan-S
kot_foto.jpg
kot_zeus.png
kot_ein.png
metr_foto.jpg
metr_zeus.png
metr_ein.png
samolot_foto.jpg
samolot_zeus.png
samolot_ein.png
samochod_foto.jpg
samochod_zeus.png
samochod_ein.png
usb_foto.jpg
usb_zeus.png
usb_ein.png
zasl_foto1.jpg
zasl_zeus1.png
zasl_ein1.png
zasl_foto2.jpg
zasl_zeus2.png
zasl_ein2.png
nie potrafię wyrównać tej tabeli; przykro mi
JGFTW, FlameRunner, Berg, dragonn, jarekb, wiesioo, Abys
loosac
Postów w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:52
Lokalizacja: Polska
Drukarka: Photon MonoX,K1 Max
x 30

Re: Skaner 3D - Zeus vs Einscan-S

Post autor: loosac »

Ja bym dawal pointcloudy zamiast meshow, meshe sa interpolowane i zaklamuja dokladnosc skanera
To ze gdzies brakuje punktow nie znaczy ze skaner jest niedokladny. Po prostu z jakichs wzgledow w danym obszarze nie doszlo do zebrania danych.

Jakosc skanera to jedno, obrobka chmury punktow i mądrość softu to drugie


Oczywiscie -mam na mysli zdjecia porownawcze.
Anet A8 Coocher, Anet A6, ANycubic Photon Mono X, Creality K1 Max; ABS702, PLA, PETG, TPU, przeróżne żywice. https://www.thingiverse.com/loosac/designs
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1172
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 774
Kontakt:

Re: Skaner 3D - Zeus vs Einscan-S

Post autor: @GUTEK@ »

loosac, a weź zeskanuj to:
goldshovel.jpg
Andrzej_W, dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”