Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

Ostatnio zaopatrzyłem się w taką pastę do lutowania (z premedytacją tania bo na początku będę ćwiczył na starych płytach PC/kartach graficznych itp.):
https://allegro.pl/oferta/pasta-lutowni ... 7882762777

Zastanawia mnie trwałość tej pasty przechowując w lodówce - macie z tym jakieś doświadczenia?

Docelowo kupię pastę bezołowiową Koki, o której słyszałem dobre opinie - dla początkujących podobno świetna i do tego bardzo trwała.
Przykładowy link: https://www.tme.eu/pl/details/s3x58m406 ... iowe/koki/
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: mcxmcx »

olowiowa. mozesz uzywac i lepiej miec ołowiową.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

mcxmcx pisze:olowiowa. mozesz uzywac i lepiej miec ołowiową.
Sorry, odwrotnie napisałem - gafa - to ołowiowa tak jak piszesz.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
mpk
Postów w temacie: 7
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: mpk »

Z pastami "mechanic" mam zaskakująco pozytywne doświadczenia, choć nauczyłem się zamawiać małe porcje, bo dość szybko traci na jakości z upływem czasu.
Z zamawianiem past u reball sprawdziłem, odszczekuję. to był hotair.pl mam złe doświadczenie, bo dojechały mooocno przeterminowane (choć może to kwestia tego, że zamawiałem dość egzotyczny model)
I popieram - jeżeli nie planujesz wejścia w biznes, który będzie od ciebie wymagał zgodności z RohS, to nie pchaj się w żadne bezołowiówki. Drożej, trudniej, ale za to gorzej.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

mpk pisze:I popieram - jeżeli nie planujesz wejścia w biznes, który będzie od ciebie wymagał zgodności z RohS, to nie pchaj się w żadne bezołowiówki. Drożej, trudniej, ale za to gorzej.
Ja to amatorka i naprawy + hobby w postaci lutowania płytek do starych komputerów 8/16bit - C64, Amiga itp. - na pewno nie zawodowo ani zarobkowo.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Grzesinski »

[quote="Adinfo"]Ostatnio zaopatrzyłem się w taką pastę do lutowania (z premedytacją tania bo na początku będę ćwiczył na starych płytach PC/kartach graficznych itp.):
https://allegro.pl/oferta/pasta-lutowni ... 7882762777"

Celowo kupiłeś pastę niskotemperaturową z bizmutem?
To jest słabe spoiwo wykorzystywane w specyficznych sytuacjach (np. czasami w drugim przebiegu montażu automatycznego).
Do normalnego lutowania nie polecam. Dużo słabsze mechanicznie.
Zanim wlutujesz element musisz usunąć stary i zalety niskiej temperatury pasty nic nie wnoszą.
A do napraw itp past ołowiowa jest zdecydowanie mniej problemowa.
Pastę powinieneś trzymać w lodówce.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

Grzesinski pisze:Celowo kupiłeś pastę niskotemperaturową z bizmutem?
Tak - to z premedytacją aby poćwiczyć w miarę niskim kosztem, zdaję sobie sprawę że tym gotowych projektów nie "wypada" lutować z tych powodów o jakich piszesz. Dodatkowy cel jeszcze jest taki, że przy zastosowaniu tej pasty (podobno) będę w stanie łatwiej zdemontować z PCB np. uszkodzone elementy SMD albo jakieś układy do odzyskania - coś takie go słyszałem, ale nie wiem czy to prawda. Jak pasta bezołowiowa pomiesza się z tą w trakcie nagrzewania to łatwiej mi będzie "usunąć" takie elementy z płytek - czy to może ktoś potwierdzić? - w sumie jak będę się bawił na uszkodzonych płytach to co stoi na przeszkodzie sprawdzić tę teorię. Przy próbie wylutu elementów SMD z ze starej karty graficznej (uszkodzony Radeon 4870) było mi bardzo trudno to zrobić (tam była pasta bezołowiowa na pewno).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ksz999
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2021, 12:10
x 1

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: ksz999 »

Adinfo pisze:Przy próbie wylutu elementów SMD z ze starej karty graficznej (uszkodzony Radeon 4870) było mi bardzo trudno to zrobić (tam była pasta bezołowiowa na pewno).
jeśli to był pasta bezołowiowa to teoretycznie powinno pójść łatwiej (bezołowiowa ma mniejszą temp rozpływu), do wylutowania polecam użyć topnik w żelu w strzykawce, przed nagrzaniem dać małą kropelkę na wylutowywany element
co do przechowywania pasty bezołowiowej w lodówce to trzymam tak pastę koki już grubo 1,5 roku po dacie ważności i nie zauważyłem żadnej różnicy, co prawda jest to tubka 500g a nie strzykawka i przekładam małymi ilościami do zwykłej strzykawki lekarskiej.
Adinfo
Grzesinski
Postów w temacie: 2
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Grzesinski »

Adinfo pisze:Dodatkowy cel jeszcze jest taki, że przy zastosowaniu tej pasty (podobno) będę w stanie łatwiej zdemontować z PCB np. uszkodzone elementy SMD albo jakieś układy do odzyskania - coś takie go słyszałem, ale nie wiem czy to prawda. Jak pasta bezołowiowa pomiesza się z tą w trakcie nagrzewania to łatwiej mi będzie "usunąć" takie elementy z płytek - czy to może ktoś potwierdzić?
Mogę powiedzieć z doświadczenia, że dołożenie spoiwa SnPb faktycznie ułatwia demontaż. Ale nie z uwagi na zmianę temperatury (stopy bezołowiowe mają wyższą temperaturę rozpływu, nie niższą w stosunku do SnPb) tylko na sposób rozpływu.
Bi nigdy nie używałem, nie widzę zastosowania.
ksz999
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2021, 12:10
x 1

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: ksz999 »

ehh teraz widzę że walnąłem gafę, pisząc wyżej bezołowiowa miałem cały czas w myślach ołowiową. tak jak pisze Grzesiński ołowiowa ma niższą temp rozpływu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”