Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

Stanley_B pisze:Co do odsysacza odradzałbym. Nie ma po co. O wiele wygodniej jest używać plecionek o różnej szerokości. Te są czymś nasączone, co pomaga ściągać cynę. A odsysaczem możesz ściągnąć niechcący jakiś element obok.
Z odsysaczy tych większych to tylko czytałem opinie i oglądałem co to takiego, na tę chwilę niepotrzebne. Kiedyś kupiłem odsysacz ZD-211 (przykładowy link https://allegro.pl/oferta/odsysacz-elek ... 7375769688), parę razy go użyłem przy wylucie podstawek DIL, bez wspomagania plecionki nigdy bym tych podstawek nie usunął.

Dzisiaj przyszła termopęseta ZD-409 (https://allegro.pl/oferta/lutownica-pes ... 0021498154), zobaczymy jak się to sprawdzi. Czekam jeszcze na groty do niej aby mieć inne szerokości niż ten wąski w komplecie. Groty były tańsze w diolut.pl (kupione przez allegro), a mieli też inne akcesoria, które potrzebuję więc zamówiłem u nich.
Załączniki
termopeseta.jpg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Stanley_B »

Nie widziałem tego w życiu, bo używałem inne ale jak na moje doświadczenie, na start najbardziej przydaje się (na początek oczywiście), stacja z sensownie ustawianymi temperaturami, pasta ze strzykawki i alkohol.

Reszta to typowe - parę drutów miedzianych posrebrzanych, parę zestawów cyny na szpulach, wyciąg z filtrem węglowym z fanem na 12V, może później myjka dźwiękowa do płytek. Można też mieć kalafonię w płynie itp.

Wiedz jeszcze - wszelkie czyściki druciane usuwają z grotów także warstwę ochronną. Mokra gąbka w zupełności wystarczy. Inaczej grot przestanie z czasem przyjmować cynę i jest do kosza.

Jeżeli masz wżery na czubku, to był przegrzany. Tak było dawniej z kolbowymi. I tak też bywa z transformatorowymi.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

Stanley_B pisze:...stacja z sensownie ustawianymi temperaturami, pasta ze strzykawki i alkohol...

...parę drutów miedzianych posrebrzanych, parę zestawów cyny na szpulach, wyciąg z filtrem węglowym z fanem na 12V, może później myjka dźwiękowa do płytek. Można też mieć kalafonię w płynie itp....

...czyściki druciane usuwają z grotów także warstwę ochronną...
Co do stacji to już jest i całkiem fajnie się spisuje. Pasta ze strzykawką też jest, przyszły też różne igły do tego. Izopropanol też się przydaje. Cyna na szpulach to oczywiście jest już dawno + kalafonia.

Wyciąg z filtrem na pewno się przyda - dobrze, że o tym wspomniałeś bo coś takiego sobie zrobię, może nawet wykorzystam filtry z oczyszczacza powietrza Sencor co mam w domu, albo zrobię zaciąg tego oczyszczacza przez jakiś elastyczny tunel -> przez oczyszczacz powietrza właśnie.

Myjka to może kiedyś, niestety z racji tego, ze płyty główne "z którymi się bawię" są bardzo duże to może wypadało by taką myjkę samemu zrobić, bo zakup w tym przypadku nie będzie kompletnie opłacalny i warty wydanych pieniędzy.

Co do czyścików to fakt, te druciane mogą te warstwy na grocie uszkodzić, mało kto o tym pamięta, szczególnie szkoda jak się ma dobre groty.

Do czego te druty miedziane posrebrzane używasz?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 10
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: cyfron »

Do naprawy ścieżek przydaje się jeszcze taśma miedziana różnej szerokości i/lub lakier przewodzący - chociaż tego drugiego nie używałem osobiście ale kolega z serwisu zachwalał.
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: jarekb »

A ma ktoś do polecenia sensowną plecionkę, bo kupiłem od chińczyków i słabo cynę przyjmuje
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 22
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Adinfo »

jarekb pisze:A ma ktoś do polecenia sensowną plecionkę, bo kupiłem od chińczyków i słabo cynę przyjmuje
Mam kilka w domu - jedne kupione w PL a kojelne z CHRL, sprawdzę i dam Ci znać jak mi się spisują (jeszcze nie kupuj bo dopiero jak przetestuję to ocenisz czy warto):

https://pl.aliexpress.com/item/4000516327868.html (10 sztuk 1.5m 2.0mm za 30.31 zł)
oraz
https://pl.aliexpress.com/item/4001278319257.html (4 sztuki 1.5m 3.5mm za 15.56 zł)

Te poniżej z allegro, są wporządku:
https://allegro.pl/oferta/plecionka-lut ... 8843765820

Natomiast fajnie jak by ktoś dał namiar na jakąś "dużą plecionkę" - nie takie małe po 1.5m tylko minimum 10m na długość albo jeszcze dłuższe.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: jarekb »

Mam właśnie tą pierwszą (bardzo podobne opakowanie- też oznaczenie CP-2015). Jestem ciekaw opinii
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 324

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Jarewa »

Adinfo pisze:
Natomiast fajnie jak by ktoś dał namiar na jakąś "dużą plecionkę" - nie takie małe po 1.5m tylko minimum 10m na długość albo jeszcze dłuższe.

WICK i WELLER mają... A nawet 30m....
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Stanley_B »

Adinfo pisze:Do czego te druty miedziane posrebrzane używasz?
Do odtworzenia zjedzonych ścieżek. Często łatwiej po prostu położyć drut, niż na siłę pobielać szczątki ścieżki i próbować je scalić.
No nie wiesz na szybko, gdzie to idzie i jaki prąd przenosi. OK, można do tego dojść, ale pojawia się magiczne - czas to piniądz- ...
Poza tym, po wypaleniu, nie wiesz w jakiej kondycji jest połączenie.

Dlatego stosuję zasadę, że jak mi coś podpada, to wolę położyć drut i po temacie. 5 minut, a przewodzi te same prądy.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Lutowanie oraz rozlutowywanie SMD i THT

Post autor: Stanley_B »

Stanley_B pisze:
Adinfo pisze:Do czego te druty miedziane posrebrzane używasz?
Do odtworzenia zjedzonych ścieżek. Często łatwiej po prostu położyć drut, niż na siłę pobielać szczątki ścieżki i próbować je scalić.
No nie wiesz na szybko, jaki to prąd przenosi. OK, można do tego dojść, ale pojawia się niestety magiczne - czas to piniądz- ...
Poza tym, po wypaleniu, nie wiesz w jakiej kondycji jest połączenie. Drut załatwia większość przegrzanych ścieżek.

Dlatego stosuję zasadę, że jak mi coś podpada, to wolę położyć drut i po temacie niż pieścić się nad wzorem płytki. 5 minut, a przewodzi te same prądy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”