wyrzynarka

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

wyrzynarka

Post autor: Berg »

Temat stary ale do tej pory wstydziłem się zapytać.
Czy tylko ja jestem tak tępy, że nie potrafię uciąć czegokolwiek prosto wyrzynarką z prowadnicą?

Jak tnę deskę to koryguję stale by ciąć po linii. Prowadnica teoretycznie powinna zapewniać proste cięcie.
W moich rękach działa to tak, że niemal zawsze ostrze wygina się do tego stopnia, że potrafi się złamać różnica między górą a dołem calowej deski
potrafi mieć centymetr od krawędzi.

Czy chodzi o luz? Macałem różne wyrzynarki i niemal każda ma spory luz zarówno na uchwycie ostrza jak i na tej dolnej rolce. Jednego Bosha widziałęm co mocowanie nic nie latało. Za to rolka strasznie latała na boki.

Próbowałem też różnych ostrzy. O co chodzi?

o właśnie tak to nie działa, tu gość twierdzi, że to wina narzędzia:
https://www.youtube.com/watch?v=VoCkiAN_mQw&t=379
https://www.youtube.com/watch?v=Fr4gWSYQXYI

z tym że ja tak mam z każdym modelem, który mi wpadł w ręce.

Zrzut ekranu 2021-11-7 o 13.33.34.png
Po okręgu to już całkiem, potrafi ostrze wylecieć z rolki
Zrzut ekranu 2021-11-7 o 13.34.11.png
morf
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: wyrzynarka

Post autor: morf »

Prowadnica, laser liniowy czy inne ficzery dla mnie nie ma ratunku zawsze mi się krzywo tym kroi :)

Mało tego zawsze dostaje taki bonus :)
20211107_135505.jpg
Po obejrzeniu materiału wreszcie mogę zwalić na sprzęt :thumbup:
dziobu
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: wyrzynarka

Post autor: dziobu »

Mam Boscha. Tnę często na oko, czasem z linijką czy przyłożonym profilem.
Też początki miałem ch*jowe ale okazało się że na jakość cięcia wpływ mają dwie rzeczy:
- nóż. Są różne i nie są wieczne; ważne też żeby był prosty :D
- odchylenie nożna (czy jak to się tam nazywa; nóż nie pracuje wtedy w jednej płaszczyźnie).
Ustawienia tego drugiego wiąże się często z jakimś układem wewnątrz wyrzynarki który (ponoć) potrafi się rozpaść - wtedy nóż potrafi się nieco obracać (poza zmianą płaszczyzny cięcia zmienia też kąt) i zaczynasz ciąć na boki.
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: wyrzynarka

Post autor: artusiek »

Berg pisze:Temat stary ale do tej pory wstydziłem się zapytać.
Czy tylko ja jestem tak tępy, że nie potrafię uciąć czegokolwiek prosto wyrzynarką z prowadnicą?
Witam w klubie ;) ... dlatego kuliłem piłą stołową .... cholery z tymi ręcznymi dostawałem ( 4 różne modele , od kiepskich po przyzwoite Bosch) ... a teraz mi się marzy taśmowa ....
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wyrzynarka

Post autor: dekas »

Wywaliłem wyrzynarkę i kupiłem boshowego mutitoola. Oczywiście nie potnie grubych rzeczy, wyje przeraźliwie, nie jest szybki.
Ale tnie równo i gładko :thumbup: .
I ma jeszcze taką wadę, że rozdmuchuje pył :? , ale to też mu wybaczyłem :mrgreen: .

Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: wyrzynarka

Post autor: Andrzej_W »

Ja już nie mam tego problemu w mojej rozpadł się mechanizm prowadzący brzeszczot :D
Co do ciecia płyt wiórowych z okleiną do stosować trzeba brzeszczoty z drobnymi zębami żeby nie wyrywało okleiny, też ma na to wpływ ustawienie podcinania. Pomóc może oklejenie taśmą malarką linii cięcia lub ciecie przez nałożony inny materiał który ograniczy wyrywanie materiału.
Ja jak miałem sprawnĄ wyrzynarkę długie cięcia wykonywałem za pomocą prowadnicy z deski zamocowanej za pomocą ścisku do materiału.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: wyrzynarka

Post autor: czasnagli »

Bosch GST 160, daje radę nawet przy docinaniu profili 2040. Tania nie jest ale warto
cube
Postów w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: wyrzynarka

Post autor: cube »

Jedna podpowiedź. Aby krawędź cięcia na widocznej stronie płyty była gładka i nie powyrywana, ciąć trzeba licem do dołu. Do płyt wiórowych tylko duże zęby, drobne się zapychają klejem i zaczynają palić rzaz. Taka sama zasada obowiązuje przy cięciu pilarką tarczową.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 2
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: wyrzynarka

Post autor: Janek_Porzycz »

cube pisze:Jedna podpowiedź. Aby krawędź cięcia na widocznej stronie płyty była gładka i nie powyrywana, ciąć trzeba licem do dołu. Do płyt wiórowych tylko duże zęby, drobne się zapychają klejem i zaczynają palić rzaz. Taka sama zasada obowiązuje przy cięciu pilarką tarczową.
Albo np uzyc brzeszczotu z zebem w dół. Sciaga Ci bo sprzynt nie jest zbyt dobry. Festool nie sciaga :P
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: wyrzynarka

Post autor: Raven »

cube pisze:Jedna podpowiedź. Aby krawędź cięcia na widocznej stronie płyty była gładka i nie powyrywana, ciąć trzeba licem do dołu. Do płyt wiórowych tylko duże zęby, drobne się zapychają klejem i zaczynają palić rzaz. Taka sama zasada obowiązuje przy cięciu pilarką tarczową.
Najlepszy patent na ładny brzeg przy cięciu płyt laminowanych, to przed cięciem wyrzynarką naciąć linie ciecia nożem. Warto też nakleić potem taśmę malarską i ciąć przez nią.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i narzędzia warsztatowe”