Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 468
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: Igor »

W trakcie oczekiwania na przesyłkę z częściami do Endera, wyposażam Prusaka w przystawkę Multi Material. Mam już wszystko oprócz rurek teflonowych do dryboksów i festozłączek. I 4 metry PTFE 4/2mm. Dotychczas filamenty przechowywałem w dryboksach, jedynie aktualnie uzywany wyjmując z suchoskrzynki i wsadzając na stojak na szpulę. Teraz chcę zrobić sobie taką wersję lux, że wszystkie filamenty przechowywane będą w suchoskrzynkach z wyjściami a do 1-5 wyjść/szpul potrzebnych w danym projekcie, będę podpinać rurki PTFE długości nieco ponad metr, prowadące do wejścia MMU.

Czy ekstruder BondTech (seryjny z Prusy MK3s) wyrobi przeciągając filamenty przez półtora metra PTFE o ID 2 mm, czy lepiej pójść w rurki 6/4mm? Albo przynajmniej dla TPU zrobić grubą rurę?
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 468
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: Igor »

Już wiem. BMG nie wyrabia przy przeciąganiu filamentu przez 80cm rurki PTFE średnicy 2mm.

PLA bez problemu, PETG od Prusy z biedą ale przechodzi.
Problem jest natomiast PETG od DD, moim głównym materiałem. Jest od pruskiego bardziej elastyczny i ma większą "przyczepność". Co w wydrukowanych modelach mam mu za zalety ale jesli chodzi o długie drogi przez PTFE to będę musiał z nich zrezygnować i wykombinować jakiś system na rolkach, pięć stanowisk dla akutualnie podłączonych do MMU materiałów. Pobieranie go przez dwumetrowe bowdeny z pojemników umieszczonych na półkach nad MMU2s to mrzonka. Już ze szpuli odwija się z lekkim oporem od "odklejania" lub "odkleszczania" od sąsiednich włókien.

Oliwiarki do filamentu jakich pełno na Thingi - odpadają.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: mcxmcx »

A dodaj drugi "ekstruder" popychający, takie rolki z wyłącznikiem na języczek i elastycznym mocowaniem.

I będzie naprezal materiał w bowdenie, wyjdzie poza zakres stop, główny ekstruder zacznie pobierać materiał z bowdena, spadnie napięcie, dodatkowy się włączy.

Od strony rolki, to wtedy masz w rurce "akumulator".
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 468
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: Igor »

Okazało się że to jakiś "lewy" teflon, podejrzanie przejrzysty. 4m Capricorna stawiają mniejszy opór niż metr tego. Poskładam zestaw na Capricornie i będę kombinowac dalej.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: dziobu »

No właśnie też mam trochę takiego "przeźroczystego" PTFE i ktoś mi zasugerował że to jest jakiś polipropylen, polietylen czy inne cholerstwo. Ma to znaczenie przy różnych cieczach i gazach, ale dla handlowca rurka 4/2 to rurka 4/2 i ch*j.
U mnie dla odmiany nie wiem jakie toto stawiało opory, za to w głowicy leciało w dwa dni. Dlatego to chyba nie jest teflon.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1565
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 342

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: Jarewa »

A to nie będzie PU transparentny bardzo często stosowany w pneumatyce i bardzo tani :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: dziobu »

Nie, ten "lewy" jest znacznie sztywniejszy (tego PU mam sporo do porównania ;p). No chyba że to z jakimiś dodatkami. Tak czy owak to badziew który można kupić jako PTFE i do teflonu ma się nijak. IMHO.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 468
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Długie rurki PTFE (metr i więcej) w reverse Bowden - jakie średnice?

Post autor: Igor »

PU to by stawial taki opor ze bys w niego nie wepchnal wiecej niz filamentu, problem identyczny jak proba puszczania TPU w rurce igelitiwej. Mam rurek roznych, w tym polietylenowych, cale zwoje. Wlasciwosci podobne do tej rurki, tez nie da sie z nich zrobic prowadnikow filamentu. Znalazlem nawet u Majfrendow oferty "PTFE clear tube". Nas klijet nas pannn.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”