Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Post autor: kometes »

Rozkminiam ostatnio temat łącznika, radiatora i punktu topnienia filamentu.
Zastanawia mnie parę rzeczy:
1. czy warto jest walczyć o to, by filament topił się jak najniżej (na jak najmniejszej długości) i uplastyczniał jak najmniej w zimnej części hot-endu?
2. na oryginalnych częściach Ender-3, z poprawieniem przewodności cieplnej między łącznikiem a radiatorem, radiator jest gorący (na dotyk jakieś 60 stopni) - czy warto zrobić mu lepsze chłodzenie - większy i wydajniejszy radiator?
3. łącznik typu all-metal - zrobiłbym sobie taki, mam do tego odpowiednie narzędzia (tokarka i rozwiertaki) - jaka jest optymalna średnica wewnętrzna? 1,8mm byłaby ok?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Post autor: FlameRunner »

1. Ogólnie tak, bo poprawia to kontrolę nad ekstruzją, pozwala na skrócenie retrakcji i ogranicza ryzyko zaklejania się łącznika.

3. 1,8 mm to za mało, wystarczy że filament będzie troszkę za gruby, albo po prostu zostanie lekko rozpłaszczony przez ekstruder i już będziesz miał problem. Powszechnie stosuje się średnicę 2 mm.
kometes
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Post autor: Holgin »

2. Optymalnie powinien być lekko ciepły - jak jest teflon to nie ma tragedii ale z full metal jest to bardzo ważne.
3. Żeby zrobić własny heatbreak full metal trzeba mieć dobry sprzęt - powierzchnia wewnętrzna musi być lustrzana. Nie wiem czy warto się bawić biorąc pod uwagę to że tytanowy, dobrej jakości heatbreak dostaniesz za około 20zł.
kometes
Awatar użytkownika
lolek940
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 13 mar 2020, 23:42
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Post autor: lolek940 »

Dołączam się do pytania, tzn znalazłem taki łącznik do głowic https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake Czy takie rozwiązanie jest lepsze od oryginalnej wersji gardzieli, i czy ktoś to przetestował w praktyce...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Pytania na temat gardzieli/łącznika/heatbreak

Post autor: dragonn »

lolek940 pisze:Dołączam się do pytania, tzn znalazłem taki łącznik do głowic https://tdi-cad.pl/ender_heatbrake Czy takie rozwiązanie jest lepsze od oryginalnej wersji gardzieli, i czy ktoś to przetestował w praktyce...
Pozdrawiam
To nadal PTFE, tylko rozwiązane tak że nie powinna się robić przerwa przez to że rurka bowdena się wysuwa.

Wracając do pytań kometes:
1. Generalnie tak ale dotyczy to głównie heatbreaków typu full-metal.
2. To głowica z PTFE, one są dużo bardziej tolerancyjne jeśli chodzi o temperaturę bo nawet jak się filament rozpuszcza wyżej to nie przyklei się do PTFE
3. Tutaj tak jak mówi Holgin, ostatnio widziałem dobre opinie nie tylko na forum o heatbreak bi-metal od trianglelabs
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”