Dysza 3DSolex

faflufte
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2018, 17:34

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: faflufte »

Dziobu, dzięki za testy.
Pokopałem trochę w temacie i znalazłem dość świeże dane, gdzie na tej samej dyszy udało się wyciągnąć flow 70mm³/s.

Tutaj więcej szczegółów, jest też PDF z surowymi wynikami na różnych dyszach, hotendach i filamentach.
http://projects.ttlexceeded.com/3dprint ... _rate.html

Myślę, że na nieco wydajniejszych pozostałych komponentach da się z tej dyszy wycisnąć więcej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: dziobu »

Tylko wydruki.
Żadne suche testy czy inne wyliczenia; inaczej zachowuje się wszystko jak przepychasz ciurkiem pół metra filamentu a inaczej jak dodasz retrakcje czy zmienną szybkość przepływu.
JGFTW
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: dziobu »

dziobu pisze:Myślę że zanim się toto obrzuci gównem to warto będzie ją jeszcze wcisnąć do czegoś lepszego(...)
Tak też zrobiłem.
Dysza wylądowała tu: viewtopic.php?f=34&t=5197
E3D V6 (z grzałką 30W) + ekstruder BMG.
"Zwykła" dysza: mosiężna E3D 0.6mm.
Wszystko oryginalne.

Ale zacznijmy od końca. Po wyciągnięciu dyszy sprawdziłem jak się ją czyści. Plastik wyciągnąłem kombinerkami bez większych problemów, tyle że na dwa razy:
q1.jpg
Teraz przygotowanie drukarki (Zmorph 2.0S): ustawiłem wszystkie prędkości i przyspieszenia na jakiś kosmos żeby tu nie było problemów (na wszelki wypadek; normalnie bardzo rzadko wychodzę ponad 80mm/s).
Model: cylinder o średnicy 200mm. Miał być prostokąt jak wcześniej, ale pojawiły się problemy na rogach; są one do rozwiązania ale nie mam na to teraz czasu. Przyspieszenia mam duże więc kształt nie ma większego znaczenia.
q4.png
Dysza 0.6mm, ścieżka 0.72mm, warstwa 0.3mm.
Wydruk w trybie wazy.
DD PLA PC Grey.

I efekt:
q3.jpg
Po lewej - E3D. 200°C. Zwiększałem do 220°C ale nic to nie dało. Zepsuty wydruk to 100mm/s.
Po prawej - 3DSolex. Do 100mm/s było 200°C, dla 120mm/s dałem 205°C a dla 140mm/s już 215°C (tu też musiałem zwiększyć docisk w ekstruderze).
Natomiast 160mm/s wyglądało tak:
q2.jpg
Grzałka nie wyszła ponad 215°C i przeskakiwał ekstruder. Może jakby wsadzić standardową 40W to by poszło, ale przyznam że to już za duża przeróbka na teraz. Zresztą przegrzewanie PLA to nie jest dobry pomysł.


Także ten tego... nie będzie obrzucania gównem. Tj będzie - gównem obrzucić mogę jedynie mojego Flsuna (model, za przeproszeniem "G" czyli ktoś już wiedział :D).
Jakby nie patrzeć dysza zwiększyła górny próg szybkości o 75%, czyli całkiem niemało. A właściwie to bardzo dużo. Interesowało mnie PLA, ale myślę że dla PETa można by dojść do tych 160mm/s - PET szybciej robi się plastyczny i łatwiej się topi. Z braku czasu sprawdzać nie będę, zresztą nie to teraz chodzi ;)

Jeśli miałbym się czepiać:
ta dysza ma gwint krótszy o 0.6mm od E3D, więc jak ktoś nie ma takiej szparki to musi dokręcić heatbreak żeby nie było szpary.

A tak to chyba jednak mogę ją polecić, no chyba że macie Flsuna G albo inne "g" :D
Abys, panWiadr0, McKee, Berg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: FlameRunner »

Jednak jest istotna poprawa? Dlatego nie chciałem nic mówić. :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Tak jakoś mi się nie chciało wierzyć w drastyczną poprawę, tylko nie chciałem nic mówić. ;)
FlameRunner pisze:Jednak jest istotna poprawa? Dlatego nie chciałem nic mówić. :D
Doceniam Twój wkład :D


Kanaliki dało się oczyścić bez problemów; wyszło (dosłownie) dość ciekawie ;)
d.jpg
Dobra ta powłoka jest.
Abys, dragonn
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: panWiadr0 »

Ale smarki! Fuuuuj :?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: dziobu »

No, a jak fajnie ciumka przy wyciąganiu :D Dwa razy :D
gtrain_eu
Postów w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 01 mar 2023, 10:48
x 3

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: gtrain_eu »

Uzywam trojkanalowych bondtecha, z głowicą phaetusa buterfly i działa idealnie. Idea takiej dyszy to stabilniejsza praca. Coś jakby bufor. Zobaczcie np co się dzieje jak przyspieszycie druk nagle, minimalnie spadnie wam temperatura na duszy, czyli odpływ materiału jest skokowo tak duży że nie ma stabilizacji na zwykłej dyszy. Przy takiej rozwiercanej tego efektu nie ma. Nie ma konieczności podnoszenia w slicerach temperatury dyszy dla większej średnicy czy wyższej prędkości. Dobra głowica i do rąk dysza to stabilniejsza praca.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: dziobu »

Też mam takie potrójne CHT i są OK. Szybszy druk z tymi samymi parametrami, co przy większej dziurze oznacza że i grzałka daje radę i mechanika nie nawala.
Gorzej trochę z retrakcją, ale tragedii nie ma.
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Dysza 3DSolex

Post autor: $A$F »

Też mam CHT i nie narzekam, ale Solex jest chyba utwardzana. Czego mi w Bondtechu brakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”