Łączniki FullMetal do głowicy delta Anycubic

Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Łączniki FullMetal do głowicy delta Anycubic

Post autor: emartinelli »

Podzielę się tutaj kilkoma testami i wnioskami co do łączników w całości z metalu.
Jakiś czas temu jak zacząłem drukować na delcie Anycubic z PET (przyłbice) zaczęły się problemy z oryginalną głowicą. O ile wcześniej druk z PLA nie sprawiał problemów to jednak podniesienie temperatury druku do 230 zrobiło różnicę. Swoją drogą ta rurka PTFE dochodząca do samej głowicy jakoś nigdy mnie nie przekonywała ale jako to bywa jak działa to lepiej nie ruszać a drukowałem na tej drukarce głównie z PLA.
Zamówiłem od TDI łącznik Full Metal i w sumie dostałem 3 szt. do testowania. Różniły się jedynie długością przewężenia tj. od lewej 6mm, 4,5mm i 2,5mm:
20200512_141456.jpg
Testowałem na PLA różnych producentów i wniosek ogólny jest taki, że czym dłuższe przewężenie tym gorzej i szybciej filament się czopował. O ile na łączniku 4,5mm druk leciał poprawnie średnio przez 15-20 minut to na łączniku 6mm już po około 5 minutach zaczynały się problemy. Zachowanie PLA sporo zależało od producenta ale ostatecznie czopował się każdy. Najlepiej sprawdził się łącznik z najkrótszym przewężeniem tj. 2,5mm. Jednak tutaj też sporo zależało od producenta PLA i przy retrakcji 4mm niektóre filamenty się czopowały po dłuższym czasie. Aby zachować jakąś uniwersalność i nie zmieniać co chwilę parametrów głównie retrakcji musiałem zejść do 2mm (z 4mm przy oryginalnym łączniku) i podwyższyć temperaturę druku z 190 (na oryginalnym łączniku) na 200 stopni. Przy tych parametrach praktycznie wszystkie PLA szły dobrze nawet przy kilkugodzinnych wydrukach.
Ostatecznie u siebie w delcie Anycubic zostawiłem łącznik FullMetal z 2,5mm przewężeniem. Dodatkowo w przypadku tego łącznika nie trzeba zmieniać nawiewu, oryginalny pasuje idealnie. Zobacze jak się będzie sprawował w dłuższej perspektywie.
TDI-CAD, Abys, arkomania.pl, McKee, WillingMagic
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Łączniki FullMetal do głowicy delta Anycubic

Post autor: mcxmcx »

Ale to wynika z fizyki, przejście pomiędzy gorąca i zimna strefa musi być jak najkrótsze.

Druga sprawa, że 4mm retrakcji to nawet jak na długi Bowden to trochę dużo?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 1196
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Łączniki FullMetal do głowicy delta Anycubic

Post autor: emartinelli »

mcxmcx pisze:Druga sprawa, że 4mm retrakcji to nawet jak na długi Bowden to trochę dużo?
A to zależy też od luzów w rurce i na złączkach. Ale racja, dążyć trzeba do najmniejszych wartości :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Łączniki FullMetal do głowicy delta Anycubic

Post autor: FlameRunner »

4 mm to raczej normalna długość retrakcji dla AKLP, sam stosuję taką wartość przy fabrycznym łączniku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”