Moje projekty extruderów napędzanych linką

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: JGFTW »

Masz na myśli Zero Gravity extruder ?
span4_Example-View-ZGE_FULL_ASSEMBLY-01.jpg
span4_Example-View-ZGE_FULL_ASSEMBLY-01.jpg (50.02 KiB) Przejrzano 2983 razy
https://www.thingiverse.com/thing:2348263

Nawet jedna osoba z forum się go dorobiła: viewtopic.php?f=63&t=3452&p=59585&hilit ... ity#p59582 :D

PS Strasznie upierdliwy jest brak tagu [IMG] :thumbdown:
Pjoter
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: Pjoter »

W komentarzach ktoś wspomina o swoim rozwiązaniu - tu link na thingi. Może ktos to otworzyć? U mnie błędy wywala gdy tylko chcę sobie obejrzeć tą stronę.

edit: Udało mi się ściągnąć pliki, ważą 100MB więc wstawiam tylko zdjęcia autora projektu.
Załączniki
MVIMG_20180920_224754.jpg
IMG_20190117_211633.jpg
IMG_20181218_222323.jpg
IMG_20181218_222222.jpg
IMG_20181205_162232.jpg
IMG_20181205_162028.jpg
IMG_20181201_184816.jpg
IMG_20181201_184802.jpg
IMG_20181003_213100.jpg
JGFTW
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: tomekr »

Pjoter pisze:Swego czasu na thingi widziałem remote direct ze sztywnym wałkiem. Silnik z wałkiem "leżały na boku" i jak wachlarz zamiatały całą górę drukarki....
Widziałem to coś, dla mnie słabe do wykonania to ten ślizgający się po kwadratowym wałku ślimak/radełko, chodzi o trwałość i opory przesuwania w trakcie extruzji (pod obciążeniem), zmienne i wpływające na pozycjonowanie głowicy. Oczywiście jakieś wykonanie profi, typu utwardzany, szlifowany wałek kwadratowy i do tego dopasowane łożysko ślizgowe, a jeszcze lepiej wałek wielowypustowy, ale nie widziałem w sprzedaży takich elementów.
Nie wiem jak w praniu, ale to rozwiązanie https://www.youtube.com/watch?v=OVhw3XlrDuY , wydaje się być najlepszym, konstrukcja umożliwia zminimalizowanie luzów. Dostępne modelarskie silniczki bezszczotkowe tzw outruner dają wystarczający moment napędowy i są leciutkie (30-50g), tylko sterowania tego silnika w postaci steepstika nie widziałem. Może trafię na przyzwoity silniczek krokowy taki 30-80kroków/obrót i wystarczająco lekki i mocny. Do tego oś silnika pracuje w pionie i obciążenia od przyśpieszeń są prostopadle do osi wirnika tak jak najlepiej je wytrzymuje. Zwykłe radełka wymuszają oś silnika w poziomie i zawsze pojawiają się niekorzystne siły wzdłuż osi.
Przy okazji ma ktoś namiary (najlepiej okolice Warszawy) żeby wyfrezować ze stali potrzebne mi rolki do wspomnianego extrudera
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: tomekr »

Dopiero teraz odszukałem to viewtopic.php?p=88240#p88240 , właśnie na tej zasadzie działa mój drugi projekt i do niego potrzebuje specjalnie wykonane śruby/rolki
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: Berg »

Przekładnia ślimakowe chodzi baaaardzo lekko. Przy odpowiednich materiałach tarcie jest niewyczuwalne.
Tak że jeśli tym się kierowałeś, to sorry.

PD: Też tak macie, że czytacie posty Tomka do połowy? ;)
morf
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: Olson »

Jako osoba która posiadała zero gravity extruder to jak najbardziej można polecić z tym że element który mocuje radełko pchające filament fajnie by mieć wyfrezowane z jakiegoś alu bo rzygając z prędkościami rzędu 80-100mm/s na dyszy 0.6 volcano i warstwie 0.3 lubią te elementy pękać.
Ale do standardowego druku typu dysza 0.4 + 60-80mm/s dawało radę bez problemów.
Jedyny problem ze skompletowaniem tego to wałki kwadratowe. Dzwoniłem po kilkunastu hurtowniach, producentach i znalezienie firmy która ma na stanie zajęło mi ok 2 miesiące. Jedna z firm krzyknęła że na zamówienie i za metr to będzie ok 500 zł i druga firma gdzie mi się udało dostać to za ok 30 zł 3m pręta w tolerancji h8.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: FlameRunner »

rafaljot pisze:Też tak macie, że czytacie posty Tomka do połowy? ;)
Aż do połowy? Twardy zawodnik jesteś.
morf
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: tomekr »

rafaljot pisze:Przekładnia ślimakowe chodzi baaaardzo lekko. Przy odpowiednich materiałach tarcie jest niewyczuwalne.
Tak że jeśli tym się kierowałeś, to sorry.

PD: Też tak macie, że czytacie posty Tomka do połowy? ;)
Jeśli chodzi o moją wiedzę, to każda śruba, ktora jest samochamowna to ma sprawność poniżej 50% i większość przekladni ślimakowych (ślimak to przecież śruba) jest samochamowna, czyli większość energi mechanicznej jest tracona na tarcie. To co, ze bez obciążenia się lekko kręci, a co będzie pod obciążeniem, pod zmiennym obciążeniem? Pokręć radełkiem, jeśli obrócisz w ten sposob luźny wałek giętki, to OK, zwracam honor, masz super przekladnię ślimakową.

Może rzeczywiście piszę niezrozumiale i nie chce się czytać tego do końca, ale ja mam podobne problemy z niektorymi twoimi opisami i jeśli cos mnie interesuje to staram się zaglębić w temat aż zrozumię, jeśli nie to też pomijam, ale nie trąbie o tym. Nie wiem co chcesz osiągnąć tym pytaniem, a może masz swoje zdanie na niektore tematy i nie jesteś zainteresowany innym podejsciem, ale to raczej twój problem i niezbyt taktowne jest obwieszczanie tego, no chyba że robie za duże skoki myślowe i nie rozumiesz cześci tekstu.
Chyba jednak nie powinienem się wypowiadać na tym forum, ale to nie moj problem, ja tam spokojnie moge sobie po cichu dlubac przy swoich pomyslach.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: Berg »

W Nimble chodzi zbyt lekko wal, tak pod obciążeniem. Możliwe że gdyby przełożenie było mniejsze i chodził ciężej to w czasie całego obrotu naprezenie skrętne wału było by takie samo i nie było by problemu z nierówną ekstruzją, o którym pisał wcześniej.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Moje projekty extruderów napędzanych linką

Post autor: olo2000pm »

Tomekr, nie zrażaj się uwagami niektórych osobników tego forum, to u nich typowe ;) Kiedyś się nawet zastanawiałem nad tym z czego ta ich "złośliwość" wynika, ale dałem sobie spokój. Rób swoje.
Ja czytam Twoje wpisy w całości i jak sądzę nie jestem jedyny. A obowiązku czytania nie ma i nikt nikogo nie zmusza do śledzenia Twojego wątku.
mcxmcx
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”