Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mrcnmajda »

Zepco pisze:Jeśli chodzi o nylon (PA) to z powodzeniem drukowałem na niej filament DD. Jedyny problem to przyczepność stołu przy większych elementach.

O blokadzie temperatury w FW nie pomyślałem. Natomiast przerobienie głowicy nie jest takie proste. Mnie raczej chodziło po głowie rozebranie połowy tego co jeździ na wózku i podłączenie się pod płytkę PCB z kostkami. Choć stworzenie czegoś co by się dało w szybki sposób wrzucić w miejsce oryginalnej głowicy to by było coś. Póki co jestem w rozjazdach ale jak wrócę do domu w poniedziałek to zerknę ile tam jest miejsca na cokolwiek.
Podawanie filamentu jest tu ładnie wyeksponowane na zewnątrz można powiedzieć tak naprawdę przekrój takiej głowicy przy optymistycznym założeniu można skompletować z odpowiednich podzespołów tak aby odpowiednio się wpasować , no i kwestia podlaczenia tutaj nawiązując do kostki fajnie było by wyprowadzić coś ala converter pod uniwersalne podłączenia przyszłych konfiguracji modułu drukującego ? Wszystko co pisze to to moje logiczne podejście i wnioski więc czekam już na konstruktywna krytykę i poprawki ;)
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mrcnmajda »

rafaljot pisze:Jeśli przyjdzie wymieniać. To raczej całą karetkę X a nie hotend.
Optymistyczna wersja szybko wymiennych głowic nie oryginalnych brzmi może mało realnie, ale jeśli chodzi o mnie to szkoda by było ingerować i usuwać inne zastosowania mechaniczne itd wykonane przez 3dgence . Przynajmniej ja osobiście lepiej raczej bym tego nie zrobił :)
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mrcnmajda »

Zepco pisze:Jeśli chodzi o nylon (PA) to z powodzeniem drukowałem na niej filament DD. Jedyny problem to przyczepność stołu przy większych elementach.

O blokadzie temperatury w FW nie pomyślałem. Natomiast przerobienie głowicy nie jest takie proste. Mnie raczej chodziło po głowie rozebranie połowy tego co jeździ na wózku i podłączenie się pod płytkę PCB z kostkami. Choć stworzenie czegoś co by się dało w szybki sposób wrzucić w miejsce oryginalnej głowicy to by było coś. Póki co jestem w rozjazdach ale jak wrócę do domu w poniedziałek to zerknę ile tam jest miejsca na cokolwiek.
Co do druku z nylonu (PA) , drukowałeś na 3dgence one z Poliwęglanu (PC) jakiegokolwiek i czy drukowałeś może na niej z Polipropylenu (PP)? Chyba, że lista tworzyw, z których drukowałeś jest na tyle tresciwa, że mógłbyś wypisać czego dotychczas użyłeś na tej drukarce.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 9
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: Zepco »

PC i PP nie drukowałem. Do tej pory tylko PLA, PETG, ABS, PA i TPU.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: dziobu »

  1. Zastanów się chwile zanim napiszesz i odpisz najlepiej w jednym poście. Tak jak teraz to robi się burdel.
  2. Znane mi PC wymaga ~255 stopni; PA+CF - 260, PMMA - 255, Calibram - 260. Chwilowo to jedyne jakie znam których nie puścisz na głowicy z PTFE (teoretycznie oczywiście ;p).
  3. Jeśli chcesz się wpasować w obecny układ hotendu żeby zachować wymienność narzędzi to zacznij od znalezienia kogoś kto Ci zaprojektuje i złoży głowicę np z PEEKa, bo chyba taka nie wymaga (???) chłodzenia - na wentylator nie ma tu miejsca, przynajmniej z tego co oglądałem. I zostaje problem ewentualnej blokady temperatury w oprogramowaniu.
  4. Jeśli na teraz wystarczyła by Ci zmiana samej dyszy - to nie da się jej wykręcić? Są tu magicy (TDI-CAD ;p) którzy by Ci taką mogli zrobić z odpowiednich materiałów.
Może się okazać że technicznie będzie lepiej jak tą drukarkę zostawisz w spokoju i kupisz drugą która spełnia Twoje wymagania. Zwłaszcza jeśli interesuje Cie drukowanie a nie grzebanie w sprzęcie.
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mrcnmajda »

dziobu pisze:
  1. Zastanów się chwile zanim napiszesz i odpisz najlepiej w jednym poście. Tak jak teraz to robi się burdel.
  2. Znane mi PC wymaga ~255 stopni; PA+CF - 260, PMMA - 255, Calibram - 260. Chwilowo to jedyne jakie znam których nie puścisz na głowicy z PTFE (teoretycznie oczywiście ;p).
  3. Jeśli chcesz się wpasować w obecny układ hotendu żeby zachować wymienność narzędzi to zacznij od znalezienia kogoś kto Ci zaprojektuje i złoży głowicę np z PEEKa, bo chyba taka nie wymaga (???) chłodzenia - na wentylator nie ma tu miejsca, przynajmniej z tego co oglądałem. I zostaje problem ewentualnej blokady temperatury w oprogramowaniu.
  4. Jeśli na teraz wystarczyła by Ci zmiana samej dyszy - to nie da się jej wykręcić? Są tu magicy (TDI-CAD ;p) którzy by Ci taką mogli zrobić z odpowiednich materiałów.
Może się okazać że technicznie będzie lepiej jak tą drukarkę zostawisz w spokoju i kupisz drugą która spełnia Twoje wymagania. Zwłaszcza jeśli interesuje Cie drukowanie a nie grzebanie w sprzęcie.
1. Oczywiście drugi raz tego błędu nie zrobie, wszystko przemyśle ( kwestia burdelu za nami )
2. Temperatury o których piszesz 255 C to z tego co wiem dopuszczalne parametry dla tej drukarki.
Ale rozumiem, że rurka ptfe jest ograniczeniem czy też co do zasady jest tak, że zastosowanie samej rurki ptfe już mówi o maksymalnych temperaturach dopuszczalnych dla głowicy ? To by było trochę sprzeczne z tym, że kiedy się orientowałem w parametrach drukarki przed zakupem to moim warunkiem było chociaż te 260°C.
3. Co do miejsca na rozwiązanie chłodzenia strefy zimnej w części głowicy to bym dyskutował. Myślę że jakieś mądre kreatywne rozwiazanie, powinno dać możliwość zamieszczenia jakiegoś systemu chłodzącego.
Druga sprawa czy tylko PEEK jest materiałem, który nie wymaga chłodzenia ? Może jakis inny materiał ?
4. Sama dysza to oczywiście zawsze coś , ale zawsze dalej u góry jest rurka ptfe , która jak zrozumiałem jest ograniczeniem ? Choć sama dysza na pewno mogła by wydłużyć korzystanie z głowicy jako m.in. adaptera podłączeniowego dla dysz.
Wygląda jakby szło odkrecic, ale czy odkręcenie nie zagrozi uszkodzeniem czegoś co jest wewnątrz ? Może jest podłączona z jakąś grzałka ? Mam nadzieje, że to nie głupie pytanie ? Czuję presję pisząc każde zdanie :p
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mcxmcx »

Proste.

Piszesz do supportu z pytaniem o druk w temp 260°
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 23
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: mrcnmajda »

mcxmcx pisze:Proste.

Piszesz do supportu z pytaniem o druk w temp 260°
W tym jakby się orientowalem, że taka możliwość jest choć wiem, że jeśli coś może pracować w temp. do 260°C niekoniecznie będzie pracować dobrze regularnie w dłuższym okresie czasu i nie tyle chodzi o żywotność co o dłuższy lub większy wydruk, że w trakcie drukowania ciągła praca w maksymalnej temp może nie przynieść rezultatów oczekiwanych lub może i przerwać drukowanie ?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 9
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: Zepco »

Specyfikacja na stronie 3DGence podaje 265 jako maks dla głowicy, ale chyba bym się bał tyle puścić. Mam gdzieś starą głowicę i muszę zobaczyć jak jest tam umocowana rurka ptfe.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Open source w 3dgence one czy to możliwe ?:)

Post autor: dziobu »

mrcnmajda pisze:2. Temperatury o których piszesz 255 C to z tego co wiem dopuszczalne parametry dla tej drukarki.
Z zasady działania hotend z PTFE musi ów rurkę doprowadzić do strefy ciepłej. Czyli musi wytrzymać maksymalną dopuszczaną temperaturę.
Teoretycznie dla teflonu to 260°C ale jazda po bandzie nie jest dobra. Konkretnie - dużo drukuję ABSu. Dla 250°C (bo na tylu kiedyś drukowałem) wymiana rurki potrafiła być i co 3-4 tygodnie. Teraz jak robię to samo ale przy 235°C to mam głowice gdzie rurki przeżywają rok.
Ale krótki wydruk na 280 też da radę ;) Zanim rurka się zdegraduje to chwila mija. Oczywiście - nie polecam ;)
mrcnmajda pisze:3. Co do miejsca na rozwiązanie chłodzenia strefy zimnej w części głowicy to bym dyskutował. Myślę że jakieś mądre kreatywne rozwiazanie, powinno dać możliwość zamieszczenia jakiegoś systemu chłodzącego.
Podejście optymisty działa dopóki nie weźmiesz się do pracy ;)
mrcnmajda pisze:Druga sprawa czy tylko PEEK jest materiałem, który nie wymaga chłodzenia ? Może jakis inny materiał ?
Możesz dostosować się do rozwiązań które już są na rynku - działające i sprawdzone, albo opracować coś swojego. Ale masz czas, ochotę i środki żeby to testować?
mrcnmajda pisze:ale czy odkręcenie nie zagrozi uszkodzeniem czegoś co jest wewnątrz ? Może jest podłączona z jakąś grzałka ?
To już Ci nie powiem. Ty masz drukarkę i ew materiały serwisowe do niej.
Ja ją widziałem na żywo pewnie raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”