Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: JGFTW »

Ja na Twoim miejscu zmieniałbym po kolei (faktycznie lepiej po jednym parametrze pomiędzy testami)
- Zmniejszyć P (zrobione)
- Zwiększyć D (spróbuj nawet dwukrotnie)

Powtarzaj zmianę parametrów na przemian, aż w końcu się uda ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: dziobu »

Tylko po zmianie parametrów normalnie nagrzewaj a nie puszczaj tuning!
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 28
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: Zepco »

To ja puszczałem tuning. :crazy: Faktycznie, po zmianie bardziej się stabilizuje. Idealnie nie jest, bo jak ustawię od temp pokojowej 200st, to wrzuca na 230, potem spada i się w miarę stabilizuje w granicach +/- 1 stopnia. Jak ma dociągnąć np ze 170 do 200 to już robi to łagodniej. Czeka mnie lektura o PID tuningu.
Jeszcze muszę sprawdzić czy termistor jest dobrze dobrany, bo ABS teraz drukuję przy ~200 stopniach. Tomek dał mi drugi, to jeszcze sprawdzę ale to już po weekendzie.
Teraz ruszyłem kostkę kalibracyjną i o dziwo leci dość ładnie, poza pierwszą warstwą której jeszcze nie ustawiłem prawidłowo.
Nie zdążyłem skończyć pisać i się zaczopowało. :( Poszło może jakieś 3mm wydruku i chyba retrakcja ją wykończyła bo zapomniałem zmienić i została stara 2.5mm.
Postęp jest, ale muszę jeszcze posiedzieć na spokojnie przy tym, a na chwilę obecną cierpliwości mi brak i mam kilka większych wydruków do ukończenia.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 9
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: TDI-CAD »

Sprawdź rezystancje grzałki. Powinna mieć około 14,4Ohm.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 28
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: Zepco »

Sprawa chyba się wyjaśniła. Grzałka ma ok 4Ohm, czyli wygląda na to, że jest na 12V zamiast na 24V. Niestety w swoich zapasach mam tylko 12V więc poczekam na przesyłkę od TDI.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: mrcnmajda »

Czy wymiana grzałki na 24V daje prawdopodobieństwo tego, że nie trzeba będzie zmieniać PID ? Czy to w ogóle inne pojęcia nie związane ze sobą ?
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 28
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: Zepco »

Trudno powiedzieć jak się zachowa. Jak zmienię na właściwą, to przywrócę wartości oryginalne i sprawdzę jak się zachowuje. Sam PID to nie jest problem, wszystko robi się komendami i jak skończę testy to napiszę tutaj co i jak. Niestety o ile sama głowica mieści się tam bez problemu, to grzałka wystaje z obu stron i jest bardzo blisko obudów wentylatorów. Jeden z nich (przedni) trochę odgiąłem, żeby nie dotykał grzałki. Czy będzie miało to wpływ na chłodzenie wydruków jeszcze nie wiem, zobaczy się po testach.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: mrcnmajda »

Te wentylatory to dość solidnie pracują, czy w przypadku ABS tak naprawdę są one tam potrzebne ? Pytam bo na razie dla mnie to tworzywo jest podstawą do druku , myślę też, że nylon niekoniecznie lubi chłodzenie ? Może to troszkę odbiega od tematu, ale daje więcej możliwości co do samej głowicy
mrcnmajda
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 45
Rejestracja: 18 sty 2020, 16:59

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: mrcnmajda »

Pytam, ponieważ posiadam instrukcje ich demontażu. W innym przypadku nie przeszło by mi to przez myśl.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 28
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Dorabianie/przerabianie głowicy do 3DGence

Post autor: Zepco »

Póki co nie widzę sensu ich demontażu. Na chwilę obecną od strony dyszy na ich obudowach dałem taśmę kaptonową. Jak głowica spełni swoje zadanie to kupię/zrobię silikonową nakładkę. Jedynie z braku miejsca ten przedni wentylator trochę odgiąłem.
Co do ABS to ja mimo wszystko używam delikatnego nadmuchu. Moja Gienia ma pełną obudowę, więc te wentylatory gdy są blisko stołu dmuchają ciepłym powietrzem. Dużych wydruków jeszcze nie opanowałem ale te głównie robię z PETG.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”